آب گوگردی برای کشاورزی [تاثیر بی نظیر!]


چرا گوگرد برای گیاه مهم است؟ آیا دلیل آن را می‌دانید؟

نقش و اهمیت گوگرد در کشاورزی و گیاهان، سال‌های زیادی است که کشف شده است. بشر بیش از یک قرن است که می‌داند باید برای افزایش رشد گیاه از کودهایی که حاوی گوگرد هستند، استفاده کند. کم شدن آفتکش‌های حاوی گوگرد، کم شدن گوگرد موجود در آب باران و کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی از جمله دلایلی است که باعث شده گوگرد در خاک‌ها کاهش پیدا کند. برای آنکه گیاه، رشد کنَد و عملکرد خوبی داشته باشد، باید از گوگرد استفاده کند. گیاهان، گوگرد را نه تنها از طریق خاک بلکه از طریق برگ نیز می‌توانند جذب کنند و این خبر خوبی برای کشاورزان است تا به روش‌های مختلف، کمبود گوگرد را جبران کنند و به اهمیت آب گوگردی برای کشاورزی پی ببرند. دیگر فرآیند روی داده در گیاه که در صورت نبود گوگرد به درستی انجام نمی‌شود، ساخت پروتئین‌ها و عملکرد آنزیم‌هاست. یک گیاه برای آنکه بتواند پروتئین و آنزیم بسازد، باید به مقدار کافی گوگرد در اختیار داشته باشد. افزایش مقاومت گیاه در برابر برخی آفات و تنش‌ها نیز از دیگر نقش‌های اساسی است که گوگرد در گیاهان ایفا می‌کند. از آنجایی که انسان و حیوان‌های اهلی نیز برای انجام برخی فرآیندها به گوگرد نیاز دارند، در صورتی که نیاز گیاهان به گوگرد به درستی پاسخ داده شده و جبران شود، ما انسان‌ها نیز به کمبود گوگرد مبتلا نخواهیم شد. این مورد می‌تواند تاثیر خوبی بر سلامت انسان داشته باشد.

آیا در مورد تاثیرات بی‌نظیر آب گوگردی برای کشاورزی چیزی شنیده‌اید؟

ما در فوق، به تاثیر آب گوگردی برای کشاورزی و حضور آن در گیاه صحبت کرده و گفتیم که چرا گیاهان به این عنصر نیاز دارند. حال می‌خواهیم در مورد تاثیرات بی‌نظیر گوگرد در حوزه کشاورزی نیز نکاتی را با شما در میان بگذاریم؛ این تاثیرات به شرح زیرند:

۱- اصلاح خاک‌های آهکی

یکی از مشکلاتی که برخی زمین‌های کشاورزی در ایران به شدت با آن درگیرند، خاک‌های آهکی و وجود ترکیباتی چون کربنات‌های آزاد منیزیم و کلسیم است. این ترکیبات اگر در خاک حضور داشته باشند، به گیاه اجازه نمی‌دهند، عناصری کم مصرف، مانند آهن و روی را به اندازه کافی جذب کنند. از آنجایی که گیاه هم به عناصر ریزمغذی، مانند روی و آهن و هم به عناصر اصلی و پر مصرف نیاز دارد، بهتر است حتما برای اصلاح و بهبود وضعیت کارهایی صورت داده شود. برای آنکه بتوانند وضعیت چنین خاک‌هایی را اصلاح کنند، دست به دامان گوگرد و آب گوگردی می‌شوند. این عنصر از قدرت بالایی برای کاهش اسیدیته در خاک و اصلاح خاک‌های آهکی دارد. از آنجایی که خوشبختانه ما در کشورمان با مشکل کمبود گوگرد مواجه نیستیم، می‌توان به صورت گسترده از این عنصر استفاده، و شرایط خاک را بهترین شرایط برای رشد گیاهان تبدیل کرد. این می‌تواند یکی از بهترین آثار آب گوگردی برای کشاورزی به شمار رود. معمولا وقتی گوگرد به خاک اضافه می‌شود، به صورت مستقیم و بی‌واسطه قادر نیست اسیدیته خاک را اصلاح کند. گوگرد، در خاک اسید می‌شود و اسید سولفوریک تولید می‌کند. این اسید است که می‌تواند pH خاک را کاهش داده و نقشی در اصلاح خاک آهکی داشته باشد.

۲- افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش‌ها و آفات

گوگرد نه تنها در رشد گیاه، تاثیر بارزی دارد، بلکه باعث افزایش مقاومت آن به انواع آفات و تنش نیز می‌شود و این کار را به کمک حضور در فرآیندهای مهمی چون ساخت پروتئین انجام می‌دهد. سیستئین، یکی از پروتئین‌‌های بسیار مهمی است که باید در گیاه وجود داشته باشد. این پروتئین در ساخت ترکیباتی چون، گلوتاتیون، کوآنزیم A، متیونین و بیوتین نقش دارد. آب گوگردی برای کشاورزی برای ساختن برخی متابولیت‌های مهم نیز نقش اساسی دارد. از جمله این ترکیبات گوگرد دار می‌توانیم به، تیونین و یا رسوبات سلولی گوگردی اشاره کنیم. این متابولیت‌ها مقاومت گیاه در برابر آفت و هر گونه استرس افزایش می‌دهند. به همین دلیل است که کارشناسان کشاورزی بر تامین گوگرد مورد نیاز گیاهان تاکید کرده و به کشاورزان توصیه می‌کنند در مورد استفاده از کودهای حاوی گوگرد، بی‌توجه نباشند.

چگونه آب گوگردی برای  کشاورزی، از بروز تاثیرات زیست محیطی کم می‌کند؟

یکی از مزیت‌های استفاده از آب گوگردی برای کشاورزی، کاهش آثار زیست محیطی است. وقتی گوگرد به اندازه کافی در اختیار گیاه نباشد، گیاه نمی‌تواند به صورت موثر و مفید از نیتروژن موجود استفاده کند. در صورتی که چنین اتفاقی بیفتد، نیتروژنی که قرار بوده گیاه برای رشد و افزایش عملکرد مورد استفاده قرار دهد، از دسترس خارج شده و به صورت نیترات وارد آب‌های زیرزمینی می‌شود. وقتی این پدیده اتفاق می‌افتد و نتیرات راه خود را به آب‌های زیر زمین پیدا می‌کند، این آب‌ها آلوده شده و محیط زیست و سلامت آن در معرض خطر قرار می‌گیرد. کشاورزان حرفه‌ای که به تبعات ناخوشایند و آسیب زننده کمبود گوگرد آگاه هستند، سعی می‌کنند کمبود گوگردگیاه را به بهترین شکل ممکن جبران کنند تا هم، عملکرد محصولات را افزایش دهند و هم، از بروز اتفاقات و حادثه‌های زیست محیطی جلوگیری به عمل آورند.

کلام آخر

ما در این متن در مورد آب گوگردی برای کشاورزی صحبت کرده و سعی کردیم اطلاعات مفیدی را به شما بدهیم. گوگرد شاید به اندازه نیتروژن و پتاسیم برای گیاه اهمیت نداشته باشد، اما نبود آن می‌تواند روی جذب سایر عناصر، هم عناصر پرمصرف و هم عناصر کم مصرف تاثیر بگذارد. کارشناسان ما در این شیمی مارکت سپاهان این متن را تهیه و تدوین کرده و سعی کردند اطلاعاتی را در مورد این کودهای حاوی گوگرد و نقش آن در گیاه و به صورت کلی، در حوزه کشاورزی، به شما بدهند. امیدواریم با مطالعه این متن، به اهمیت آب گوگردی پی برده و اطلاعاتتان در این خصوص افزایش پیدا کرده باشد. برای خرید ترکیبات حاوی گوگرد روی خدمات این مجموعه حساب کنید.

About The Author

Views: 3

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + ده =