آنتی اسکالانت در اسمز معکوس


یکی از موثرترین روش های تصفیه آب که به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، اسمز معکوس است که آبی تمیز با طعم بسیار خوب ارائه می دهد. این سیستم کاربردهای مختلفی در خانه ها، آکواریوم ها و صنایع مختلف دارد. این سیستم در واقع یک فرایند تصفیه آب چند مرحله ای است که آلودگی ها را از آب خوراک حذف می کند. برای افزایش عمکلرد سسیتم های اسمز معکوس از انواع مواد شیمیایی ضد رسوب استفاده می کنند. یکی از این ترکیبات شیمیایی ضدرسوب، آنتی اسکالانت ها هستند. آنتی اسکالانت ها در واقع دسته ای از ترکیبات هستند که از ایجاد رسوب نمک های معدنی کریستالی جلوگیری می کند. این ترکیبات برای رسیدگی به مسائل مربوط به آب سخت در فرایندهای تجاری، صنعتی و فرایندی طراحی شدند. در ادامه به بررسی آنتی اسکالانت ها در اسمز معکوس بررسی می کنیم.

آنتی اسکالانت در اسمز معکوس:

عموما در سیستم های اسمز معکوس، آنتی اسکالانت یک افزودنی پیش تصفیه آب است که به منظور پیشگیری از پوسته پوسته شدن غشاها استفاده می شود. در این صورت، پیش از اینکه آب به غشای اسمز معکوس برسد، یک آنتی اسکالانت به آب خوراک می افزایند که در سیستم گردش می کند.

ویژگی های آنتی اسکالانت در اسمز معکوس:

آنتی اسکالانت باید به نوعی انتخاب شود تا بهترین شرایط کاری را ارائه دهد. استفاده از محصول مناسب در واقع تضمین کننده ی این است که کارخانه تا حد ممکن به صورت موثر عمل می کند. آنتی اسکالانت مناسب از طریق صرفه جویی در انرژی، کاهش جلسات تمیزکردن و عمر طولانی غشا به صرفه جویی و کاهش هزینه ها کمک می کند. به طور کلی صنعت تصفیه آب بدون این ترکیبات از سیستم های غشایی اسمز معکوس بهره چندانی نخواهد برد.

انواع آنتی اسکالانت:

به طور کلی دو نوع از این ترکیبات وجود دارد که شامل:

  • شکل جامد (گلوله ای)
  • فرم مایع (شیمیایی)

هستند.

 

شکل جامد را که به شکل توپ هستند در دستگاه های تصفیه آب خانگی استفاده می کنند؛ درحالی که شکل مایع را در سیستم های اسمز معکوس صنعتی استفاده می کنند.

کاربرد آنتی اسکالانت در اسمز معکوس:

در این سیستم برای پیشگیری از مسائل و مشکلات ناشی از سختی آب مانند نمک های سختی و تولید مقیاس در طیف گسترده ای از کاربردهای تجاری، صنعتی و فرایندی از این ترکیبات استفاده می کنند.

کاربرد آنتی اسکالانت در پیشگیری از رسوب

کارایی مواد، ساختار و عملکرد دستگاه تمیزکننده هر دو برای غشا ضروری هستند تا بهترین نتایج از آن ارائه شود. در واقع این ماده را به عنوان پیش تصفیه به آب تزریق می کنند تا در سیستم گردش کند.

روش استفاده از آنتی اسکالانت در سیستم اسمز معکوس:

این ترکیبات تاثیر فوق العاده ای در جلوگیری از صدمات ناشی از آب خوراک دارند. از این رو آنها را پیش از اینکه آب خوراک به غشا اسمز معکوس برسد، به آب می افزایند تا در سیستم گردش کند.

محاسبه میزان تزریق آنتی اسکالانت:

غلظت توصیه شده این ترکیبات در سیستم RO، بین ۵-۲۰ ppm است، در واقع به ازای هر یک تن آب در سیستم RO باید ۵ تا ۲۰ گرم آنتی اسکالانت به سیستم افزود.

مزایای استفاده از آنتی اسکالانت در اسمز معکوس:

در ادامه به بررسی مزایای استفاده از این ماده در این سیستم ها می پردازیم.

  • محافظت از غشاها در برابر پوسته پوسته شدن و رسوب
  • حذف رسوبات معدنی، کربنات کلسیم و رسوبات سولفات
  • کارایی بی نظیری در کاهش رسوبات غشایی
  • نرخ بازیابی بالایی
  • در صورت استفاده مناسب، آنتی اسکالانت می تواند فاصله بین تمیزکردن غشاها را تا چند هفته افزایش دهد
  • مدیریت صحیح مواد معدنی جرم گیر
  • سازگار با پرکاربردترین غشاهای موجود

همچنین با افزایش نرخ بازیابی به کاهش هزینه های عملیاتی کمک می کند.

جمع بندی:

ترکیبات آنتی اسکالانت در سیستم های RO به منظور پیشگیری از رسوب غشا استفاده می شوند. به منظور تجزیه رسوبات لازم است دوز مناسبی از این مواد را به آب خوراک پیش از رسیدن به غشا افزود. این ترکیبات به دلیل کارایی بی نظیری که در به حداقل رساندن رسوب غشایی دارد، فناوری اولیه پیش تصفیه برای سیستم های آب است. این ترکیبات برای تصفیه آب ورودی با کیفیت پایین و نرخ بازیافت بالا استفاده می شود. اینها می توانند دوره تمیزکردن غشا را تا چند هفته افزایش دهد. به طور کلی اگر آنتی اسکالانت ها نبودند، سیستم های غشایی اسمزمعکوس در بخش تصفیه آب چندان موثر نبودند.

About The Author

Views: 1

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 11 =