آویسل چیست


ویسل چیست

با نام دیگر سلولز میکروکریستالی  Microcrystalline cellulose (MCC) ،  ماده ای است که در اصل از تصفیه‌ی خمیر چوب مخصوص کاغذسازی بدست می‌آید. این ماده در عمل و در صنایع شیمیایی و غذایی و دارویی، به عنوان ماده‌ای برای ساخت بستر یا آماده کردن و نگه‌داشتن مواد در کنار همدیگر یا برای کاهش یا افزایش تماس بین مواد و استحکام ساختار فراورده‌ی مد نظر آن صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه با آن بیشتر آشنا می‌شویم:

آویسل در آزمایشگاه

سلولوز میکرو کریستالی( آویسل) در واقع یک پلیمر طبیعی است که به صورت ساختار شبیه بلوری به صورت پلیمر تشکیل شده است. البته ساختار آن بیشتر به صورت پلیمری نامنظم (آمورف) است. معنی آن این است که ساختار آن حین تشکیل زمان لازم برای شکل‌گیری‌های منظم را نداشته و نمیتواند ساختار کریستالی منظم را به خود بگیرد.

فرمول شیمیایی مونومری آن به صورت C۱۴H۲۶O۱۱ است و دارای جرم مولکولی ۳۷۰ گرم بر مول است. در آزمایشگاه از این ماده بعنوان ماده‌ی تثبیت کننده در ترکیبات شیمیایی استفاده می‌شود و از آن برای موارد گوناگونی کمک می‌گیرند. ماده‌ای که در حالت عادی به صورت پودری شکل و سفیدرنگ و غیر قابل اشتعال است.

مصارف آویسل

 

کاربرد‌های این ماده‌ی شیمیایی طیف وسیعی از موارد صنعتی را شامل می‌شوند. خریداران آویسل به صورت کلی،  حوزه‌ی علوم آزمایشگاهی و صنایع دارویی و بهداشتی و صنعت غذایی هستند. این حوزه‌ها از جمله اصلی‌ترین و بزرگترین مصرف کنندگان این ماده‌ی شیمیایی هستند.

در صنایع غذایی از میکروکریستالین سلولز (MCC) کاربرد‌های زیادی از جمله عامل ایجاد تثبیت و عامل جایگزین چربی. برای مثال در صنعت لبنیات و تهیه بستنی ها از این ماده برای پایداری و نیز افزایش عمر ماده‌ی غذایی استفاده می‌شود. یا از آویسل در تهیه‌ی مواد غذایی منجمد مثل گوشت های منجمد برای بالا بردن پایداری آن در شرایط نگه‌داری آن استفاده می‌شود. همچنین در همین صنایع و صنایع دیگر از این ماده‌ی شیمیایی برای بالابردن ارزش غذایی و کاهش دادن میزان خاصیت چاق‌کنندگی آن ماده‌ی غذایی در ساختار آن، جایگزین چربی‌های آن ماده می‌شود و به همین شکل به مصرف می‌رسد.

بخش دیگری از کاربرد این ماده در صنعت دارویی است. از آویسل برای بالا بردن میزان ویسکوزیته یا گرانروی یک ماده‌ی شیمیایی و یا در ساختار قرص‌ها برای بالا بردن میزان استحکام آن، علی الخصوص در ساخت قرص‌ها با روش فشرده‌سازی مستقیم استفاده می‌شود.

و در نهایت مشتری بزرگ دیگر این ماده‌ی با ارزش، صنایع آرایشی و بهداشتی است. این صنعت با میزان تولید و مصرف بالای سالیانه نیاز بسیار بالایی به این ماده‌ی شیمیایی دارد. در صنایع آرایشی و بهداشتی از آویسل، همچون صنعت غذایی بعنوان ماده‌ای که پایداری ماده تولیدی را بالا ببرد و برای آن ماده خاصیت تثبیت داشته باشد، یا بعنوان کاهش دهنده و جایگزین کننده‌ی چربی در ساختار ماده‌ی آرایشی و نیز برای ایجاد استحکام در آن ماده‌ی آرایشی استفاده می‌شود.

بخش دیگری از کاربرد آویسل برای کاهش دادن مضرات یک ماده‌ی شیمیایی برای انسان است. برای مثال با استفاده از آویسل در تولید یک ماده‌ی آرایشی و بهداشتی، می‌توان به حفظ کیفیت و تازگی و کاهش دادن احتمال آسیب به بافت پوست مصرف‌کننده‌ی آن کمک کرد.

خوشبختانه استفاده از آویسل برای انسان آسیبی به همراه ندارد. اما همچون سایر مواد شیمیایی نیاز است تا از تماس مستقیم آن با چشم خودداری نمود. در صورت تماس مستقیم با چشم نیاز است تا چشم با آب ولرم شسشتو داده شود. همچنین از استنشاق غبار بسیار غلیظ این ماده‌ی شیمیایی باید اجتناب نمود. چراکه ممکن است برای فرد تنفس کننده مشکلات تنفسی را به‌بار بیاورد.

فروش آویسل

بازار مصرف آویسل در دنیا

 

سلولز میکروکریستالی یا همان آویسل نه‌ تنها در ایران که در سراسر دنیا، خریداران و مشتریان زیادی دارد. با استناد به آمار منتشر شده در کشوری که دارای حدود هشتاد میلیون نفر جمعیت است و دارای نیاز‌های مختلف غذایی و بهداشتی هستند که البته در حوزه‌ی بهداشتی هم آمار قابل توجه و البته تکان‌دهنده‌ای بوده است، می‌توان به این نتیجه رسید که این ماده، دارای ارزش زیادی در صنعت مصرفی است.

در سطح جهانی نیز با توجه به افزایش جمعیت و به تبعتیت از آن رشد میزان نیاز جهانی به غذا و مواد بهداشتی، می‌توان انتظار داشت تا در سالیان آینده، میزان نیاز به این ماده‌ی شیمیایی بیشتر و بیشتر شود. پیش‌بینی می‌شود تا بازار آن در سال چهار سال آینده به حدود یک و نیم میلیارد دلار برسد و این نشان‌دهنده حجم عظیم مصرف این ماده در سال‌های پیش رو است.

About The Author

Views: 1

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =