از بین بردن جلبک مخزن آب


چرا مخزن آب، یک محیط مناسب برای رشد جلبک‌هاست؟

سوالی که برای برخی افراد ممکن است پیش آید این است که چرا جلبک‌ها در مخزن آب رشد می‌کنند؟ این مخازن چه شرایطی دارند که باعث می‌شوند جلبک‌ها محیط را مناسب دیده و در آن رشد کنند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که جلبک‌ها برای آنکه رشد کنند، به نور و گرما نیاز دارند. در جاهایی که آب به صورت راکد قرار می‌گیرد، گرما و نور به اندازه کافی فراهم بوده و باعث می‌شود جلبک‌ها فرصت خوبی برای رشد، پیدا و سراسر مخزن را آلوده کنند.

مخزن‌های بدون سرپوش و بدون عایق که در زیر نور آفتاب قرار گرفته‌اند، بیش از سایر مخازن در معرض رشد و گسترش جلبک‌ها به نظر می‌رسند. اینجاست که می‌توان به اهمیت از بین بردن جلبک مخزن آب و توجه به روش‌های پیشگیری پی برد.

این محصول می‌‌تواند برای شما بسیار کاربردی باشد : 
  • ضد جلبک 

از بین بردن جلبک مخزن آب بهتر است یا پیشگیری؛ مساله کدام است؟

نه تنها در نابودی جلبک‌ها، بلکه در هر مساله و مشکل دیگری که در زندگی با آن سروکار دارید، پیشگیری بهتر از درمان جواب می‌دهد. اگر نمی‌خواهید در آینده هزینه زیادی برای از بین بردن جلبک‌ها بپردازید، به راهکارهایی که در ادامه ذکر خواهیم کرد، توجه کرده و آنها را به مرحله اجرا درآورید. این ترفندهای موثر و کاربردی که از آنها به عنوان روش‌های پیشگیرانه از رشد جلبک یاد می‌کنند، به شرح زیرند:

۱- خرید مخازن ضد جلبک

یکی از بهترین روش‌ها جهت پیشگیری و از بین بردن جلبک مخزن آب، خرید مخازن ضد جلبک است. در ساخت این مخازن از متریال‌هایی استفاده شده تا نور نتواند به داخل آنها نفوذ کند. وقتی نور به داخل مخزن راه پیدا نمی‌کند، یکی از عوامل بسیار مهم برای رشد جلبک‌ها حذف می‌شود و این گیاهان قادر نخواهند بود محفظه داخلی مخزن و همین طور آب را آلوده کنند.

مخزن‌هایی که با پلی اتیلنِ سه لایه ساخته می‌شوند، یک مثال بسیار خوب از مخازن ضد جلبک هستند. این مخازن به دلیل سه لایه بودن، نور را از خود عبور نمی‌دهند. جالب است که بدانید، این مخازن، آنتی باکتریال نیز هستند و آب تا زمانی که در داخل آنها باقی می‌ماند نه تنها توسط جلبک‌ها آلوده نمی‌شود، بلکه باکتری‌ها نیز قادر نیستند کیفیت آب را تحت تاثیر قرار دهند.

۲- عایق‌بندی کردن مخازن

اگر نمی‌خواهید از روش‌های موجود برای از بین بردن جلبک مخزن آب استفاده کنید، توصیه می‌کنیم مخازن را عایق‌بندی کنید. فوم پوشانده شده با آلومینیوم و همین‌طور نایلون‌های حبابدارِ پوشانده شده با ورق آلومینیوم، برای عایق‌کاری مخازن آب، بسیار مناسب هستند.

این متریال‌ها، اطراف مخزن آب را در بر گرفته و به نور خورشید اجازه نمی‌دهند وارد آن شود. وقتی نور به داخل وارد نمی‌شود، جلبک‌ها نیز نمی‌توانند رشد کنند و به همین راحتی، شما از گسترش این گیاهان در مخزن آب پیشگیری خواهید کرد.

۳- سیستم‌های تصفیه چند مرحله‌ای

دستگاه‌هایی که به آنها سیستم تصفیه چند مرحله‌ای گفته می‌شود، یکی از بهترین روش‌ها برای تمیز نگه داشتن آب هستند. این سیستم‌ها به فیلترهای یو وی (UV) مجهز بوده و به جلبک‌ها اجازه رشد و گسترش نمی‌دهند. به یاد داشته باشید، هر قدر تعداد این فیلترها در آب بیشتر باشد، آب ذخیره شده در مخزن نیز کیفیت بالاتری خواهد داشت. به جای آنکه به سراغ روش‌های هزینه‌بر از بین بردن جلبک مخزن آب بروید، این روش را به کار بگیرید و شاهد اثرات مثبت و رضایت‌بخش آن باشید.

۳ ترفند قطعی و تضمینی؛ برای همیشه با جلبک‌ها خداحافظی کنید

ما ۳ ترفند قطعی و تضمینی برای از بین بردن جلبک مخزن آب معرفی خواهیم کرد. بدون شک، این راهکارها به شما کمک خواهند کرد برای همیشه از شر جلبک‌ها خلاص شوید و آب مخزن را در بهترین و تمیزترین شرایط نگهداری کنید. این راهکارها به شرح زیر هستند:

  • خرید قرص کلر و یا خرید پودر کلر یکی از بهترین روش‌های مبارزه با این گیاهان مزاحم است. کلر، از جمله مواد بسیار قدرتمند است که هم می‌تواند جلبک‌ها را نابود، و هم آب را ضدعفونی کند.
  • استفاده از برخی مواد تصفیه‌کننده شیمیایی نیز به شما کمک خواهد کرد تا جلبک‌های رشد کرده در مخزن آب را نابود کنید.
  • برخی تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از کاه جو نیز به دلیل اکسید کردن آب، محیط را برای رشد جلبک‌ها نامساعد، و از گسترشان جلوگیری می‌کند.

مواد مورد نیاز برای از بین بردن جلبک مخزن آب را از کجا بخریم؟

ترکیبات شیمیایی، همچون قرص‌ کلر، می‌توانند گزینه‌هایی کارآمد و با اثربخشی بالا برای از بین بردن جلبک مخزن آب باشند. یکی از منابع معتبر که می‌توانید برای تهیه مواد از بین برنده جلبک به آنجا مراجعه کنید، شیمی مارکت سپاهان است. ما در شیمی مارکت سپاهان ، یک فروشگاه آنلاین افتتاح کرده‌ایم و شما می‌توانید در نهایت راحتی و سادگی، ترکیبات شیمیایی مورد نیازتان را تهیه کنید.

About The Author

Views: 3

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =