از بین بردن رسوب کتری با جوهر نمک


از بین بردن رسوب کتری با جوهر نمک

از بین بردن رسوب کتری با جوهر نمک را در برخی شرایط توصیه نمی‌کنیم. این ماده از جمله مواد شیمیایی پرکاربرد در صنایع مختلف است و مثال‌های زیادی را می‌توان برای کاربردهای خانگی و صنعتی آن بیان کرد. اگر تا به امروز با کمک جوهر نمک، کتری‌تان را رسوب‌گیری می‌کردید، در مورد استفاده از آن تبصره‌هایی را در نظر بگیرید و به صورت محدود این کار را انجام دهید. اگر می‌خواهید در مورد محدودیت‌های استفاده از جوهر نمک برای رسوب‌گیری کتری و سماور اطلاعاتی را به دست آورید، در ادامه با ما همراه باشید.

اهمیت از بین بردن رسوب کتری

اگر یک دوست چای خور داشته باشید، حتما بارها شنیده‌اید که او به از بین بردن رسوب کتری تاکید می‌کند. برخی از آنها اعتقاد دارند، از بین بردن رسوب کتری با جوهر نمک روش خوبی برای تمیز کردن و نابودی کردن تمام رسوباتی است که در این ظرف جمع می‌شود. هم چنین می توان از ترکیباتی نظیر زاج سفید برای این منظور بهره گرفت. زاج سفیدیک ماده طبیعی است که می تواند به خوبی و بدون وارد کردن آسیب جانبی به سلامتی، نسبت به از بین بردن رسوبات کتری اقدام کند. اما به راستی علت چیست؟ چرا ما باید کتری و سماور خانه‌‌مان را رسوب‌گیری کنیم؟ مهم‌ترین دلایل از بین بردن املاح تجمع یافته در داخل کتری به شرح زیر است:

 حفظ دوام کتری

وقتی کتری در اثر املاحی که در آب وجود دارد، رسوب می‌گیرد، به آن آسیب وارد می‌شود. این آسیب‌ها، باعث کاهش عمر و دوام کتری خواهند شد. اگر شما عادت دارید از این ظرف برای جوشاندن آب استفاده کنید، احتمالا هر چند وقت یک‌بار، مجبورید یک کتری جدید بخرید.

خوش رنگ شدن چای

یکی از تاثیرات تجمع رسوبات در کتری و سماور، بدرنگ شدن آب است. وقتی آبِ جوشیده در کتری بدرنگ باشد، چایی شما نیز تحت تاثیر قرار گرفته و آن نیز رنگ زیبا و شفافی نخواهد داشت. اگر می‌خواهید آب کتری و در نتیجه، رنگ چای، هر دو شفاف باشند، برای از بین بردن رسوب کتری با جوهر نمک اقدام کنید.

 حفظ سلامت جسم

یکی از دلایلی که باعث می‌شود کتری و سماور رسوب بگیرد، املاح سختی است که در آب‌های لوله‌کشی شده وجود دارد. این املاح روی بدنه داخلی کتری تجمع پیدا کرده و به یک‌لایه سخت تبدیل می‌شود.

موضوعی که در مورد تجمع این رسوبات و بی‌توجهی به بین از بردن آنها نگران‌کننده به نظر می‌رسد، ورود املاح به بدن است. اگر این املاح به بدن وارد شود، در کلیه‌ها رسوب کرده و مشکلاتی را ایجاد می‌کند. پس اگر به فکر سلامت اعضای داخلی بدن خود هستید، برای از بین بردن رسوب کتری با جوهر نمک اقدام کنید.

از بین بردن رسوب کتری با جوهر نمک؛ قدم به قدم

اگر جرم کتری خیلی زیاد است از جوهر نمک استفاده کنید، در غیر این صورت به دیگر روش‌های رسوب‌گیری روی آورید. برای از بین بردن رسوب کتری با جوهر نمک و کاهش عوارض ناشی از این روش رسوب‌گیری، مراحل زیر را به قدم به قدم انجام دهید:

۱-      اول از همه می‌بایست این ماده را از مراکز معتبر خریداری کنید.

۲-      وقتی جوهر نمک را تهیه کردید، آن رقیق کرده و سپس داخل آب کتری بریزید.

۳-      به مقدار کافی آب، داخل کتری ریخته و اجازه دهید که تمام رسوبات نرم شوند.

۴-      وقتی رسوبات، نرم و جدا شدند، آب کتری را خارج کرده و داخل آن را تمیز کنید.

۵-      بعد از این کار، مجددا داخل کتری آب بریزید و اجاره دهید بجوشد. به دلیل اسیدی بودن و خطرناک بودن جوهر نمک، بهتر است تا سه بار، آب، داخل کتری بریزید و آن را بجوشانید.

۶-      بعد از انجام مرحله قبلی، دیواره داخلی کتری را شستشو دهید. این اسید، خطرناک است و وارد شدن آن به بدن، باعث بروز عوارض خطرناکی خواهد شد.

در از بین بردن رسوب کتری با جوهر نمک محتاط باشید

از بین بردن رسوب کتری با جوهر نمک یکی از روش‌های نابودی رسوب‌هایی است که در کتری و سماور جمع شده است. جوهر نمک، اسیدی بسیار قوی است و از آن برای پاک کردن جرم روی سطوح مختلف، مانند سطح توالت و یا از بین بردن رنگ زدگی فلزات استفاده می‌کنند.

جوهر نمک که در واقع همان اسید کلریدریک است، از جمله اسیدهای خورنده به شمار رفته و به همین دلیل در غلظت‌های حدود ۳۰ درصد در بازار یافت می‌شود. این ماده کاربردهای زیادی دارد؛ از تمیز کردن آجر و بنایی و رنگرزی گرفته تا تمیز کردن سطوح متفاوت در خانه از آن استفاده می‌کنند.

این محصول در از بین بردن رسوب کتری با جوهر نمک در برخی شرایط و ملاحظات خاص نیز کاربرد دارد. در جاهایی که میزان رسوب کتری و سماور بسیار زیاد است و برخی روش‌های طبیعی مانند استفاده از جوش شیرین و سرکه جوابگو نیست، می‌توان از جوهر نمک استفاده کرد.

همان طوری که اشاره کردیم، جوهر نمک از اسید کلریدریک که یک اسید بسیار قوی است، ساخته شده و باید در غلظت‌های پایین مورد استفاده قرار گیرد. درست است که جوهر نمک غلیظ، می‌تواند کلیه سطوح کتری را از شر این رسوبات خلاص کند، اما حواستان به صدمه‌های جسمی که این ماده وارد می‌کند، باشد.

در هنگام استفاده از جوهر نمک، این تجهیزات را آماده کنید:

  • ماسک
  • دستکش
  • سطل
  • اسفنج آشپزخانه
  • پارچه نرم نخی

هر زمان که خواستید جوهر نمک را داخل کتری بریزید، ماسک بزنید و دستکش ها را دست کنید. هیچ مقداری از این اسید نباید در تماس با پوست بدن شما قرار گیرد.

برای از بین بردن جرم کتری چه باید کرد؟

برای از بین بردن رسوب کتری با جوهر نمک، در ابتدا لازم است برای تهیه این ماده اقدام کنید. توجه داشته باشید، خلوص جوهر نمک و بالا بودن کیفیت آن، دو مساله کاملا جدا از هم هستند. وقتی می‌گوییم که فلان جوهر نمک خلوص بالایی دارد، منظورمان این نیست که غلظت آن زیاد است. در تولید جوهر نمک با درجه خلوص بالا، از مواد اولیه با کیفیت استفاده می‌شود و درجه ناخالصی آن کم است.

About The Author

Views: 2

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + سه =