استفاده از خالکوبی گرافنی به جای سنسورهای سلامتی! (خبر)


خالکوبی های گرافنی به جای سنسور سلامتی

پژوهشگران موفق به ساخت یک خالکوبی بر پایه گرافن شده‌اند که می‌تواند مستقیما و با استفاده از آب روی پوست قرار گیرد. البته به جای طراحی‌های رنگارنگ و هنرمندانه، این خالکوبی تقریبا شفاف است. نکته‌ی اصلی این خالکوبی این است که بواسطه‌ی خواص الکتریکی خاص گرافن، این خالکوبی می‌تواند به عنوان گجت‌های پوشیدنی با قابلیت‌هایی مانند‌اندازه گیری فعالیت الکتریکی قلب، مغز و ماهیچه‌ها استفاده شود.

این خالکوبی گرافنی شبیه دستگاه‌های الکترونیکی موجود برای مشاهده‌ی وضعیت سلامتی است. این خالکوبی‌ها به دلیل سازگاری آنها با پوست، اطلاعات با کیفیتی را بدست می‌دهند. به دلیل کیفیت بالای این حسگرها، پژوهشگران معتقدند این خالکوبی‌ها می‌توانند جانشین مناسبی برای حسگرهای پزشکی حال حاضر باشند که به پوست می‌چسبند و برای برقراری اتصال الکتریکی به خمیر یا ژل نیاز دارند.

خالکوبی گرافنی یک حسگر فیزیولوژیکی خشک است که به دلیل ضخامت کمش، اتصال بسیار راحتی با پوست برقرار می‌کند.

این خالکوبی‌های جدید از گرافن ساخته شده‌اند که روی پلیمر شفاف(PMMA) لایه نشانی شده است. این ساختار دولایه به یک کاغذ خالکوبی معمولی که به شکل‌های مختلفی حکاکی شده است(برای تولید سنسور‌های مختلف)، منتقل می‌شود. سپس این خالکوبی با قرار گرفتن بخش گرافنی آن روی پوست و اعمال آب به پشت کاغذ آن، بر روی پوست حک می‌شود. این خالکوبی با کارایی کامل به مدت دو روز یا بیشتر بر روی پوست باقی خواهد ماند اما در صورت نیاز می‌تواند با یک تکه چسب نواری کنده شود.

در اصل قطر این خالکوبی‌ها حدود ۴۵۰ نانومتر است و با پوست انسان کاملا سازگار است. خاصیت کشسانی این خالکوبی‌ها از پوست انسان نیز بیشتر است و تقریبا از نظر نوری و مکانیکی قابل حس نیستند.

آزمایش‌ها نشان داده‌اند که این خالکوبی‌ها می‌توانند تعداد زیادی از سیگنال‌های الکتروفیزیولوژیکی از قبیل دمای پوست و رطوبت پوست را‌ اندازه‌گیری کنند و همچنین می‌توانند به عنوان ECG، EMG و EEG که به ترتیب فعالیت الکتریکی عضلات، قلب و مغز را‌اندازه گیری می کنند، فعالیت کنند.

About The Author

Views: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =