استفاده از سیلیکاژل در ترانسفورماتورها (ترانس ها)


یکی از علل خرابی و کاهش عمر ترانس ها، ورود رطوبت به محفظه آنها و تاثیر این رطوبت بر روغن ترانسفورماتور است. سیلیکاژل ماده ایست که از سیلیکون و اکسیژن تشکیل شده است و دارای فرمول SiO2 است. عمده استفاده سیلیکاژل به عنوان رطوبت گیر است. این ماده توانایی بالایی در جذب رطوبت محیط اطراف دارد. سیلیکاژل معمولا به شکل دانه های گرد است که در صنایع مختلف برای جذب رطوبت به کار برده میشود.

بهترین سیلیکاژلی که برای استفاده در ترانس ها مناسب است، سیلیکاژل آب است. این سیلیکاژل دارای اندیکاتور(نشانگر) است و زمانی که رطوبت جذب کند، تغییر رنگ می یابد. بر اساس این تغییر رنگ میتوان متوجه شد که سیلیکاژل نیاز به تعویض یا احیا دارد.

فروش سیلیکاژل

استفاده از سیلیکاژل در ترانس

ترانسفورماتور یا ترانس قطعه ای است که معمولا از دو سیم پیچ جداگانه تشکیل شده است که معمولا این سیم پیچ ها روی هسته ای فلزی(که میتواند از جنس های متفاوتی باشد) پیچیده میشوند. ترانس ها به دو دسته افزاینده و کاهنده تقسیم میشوند. در ترانس های افزاینده، ولتاژ AC خروجی از ولتاژ AC ورودی بیشتر است و در ترانس های کاهنده بالعکس.

در ترانسفورماتورها، ورود هوای حاوی رطوبت، به مرور زمان باعث میشود که روغن ترانس خواص فیزیکی و شیمیایی خود را از دست بدهد. این موضوع باعث کاهش عملکرد ترانس میشود. یکی از دلایل مهمی که در کشور ما طول عمر مفید ترانس ها کم است، ورود همین رطوبت به ترانس است. این امر بویژه در مناطقی که رطوبت بیشتر دارند، اهمیت بیشتری پیدا میکند.

سیلیکاژل ماده ایست که برای افزایش طول عمر ترانس ها، حتما باید درون آنها قرار بکیرد تا رطوبت هوای ورودی به ترانس را حذف کند. این رطوبت موجب تغییر خواص روغن ترانس و در نهایت آسیب به ترانسفورماتور میشود. سیلیکاژل هایی که برای این کاربرد استفاده میشودند، میتوانند به سادگی تعویض شوند. هرچند برای کاهش هزینه، میتوان این سیلیکاژل ها را احیا کرد. با اعمال فرآیند حرارتی ویژه ای، میتوان رطوبت جذب شده توسط سیلیکاژل ها را حذف کرد و دوباره از آنها به عنوان جاذب استفاده کرد.

سیلیکاژل آبی در ترانس

About The Author

Views: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هفت =