استفاده از کلر، کات کبود و زاج


کلر، کات کبود و زاج هر سه موادی شیمیایی و نجات‌بخش هستند. بدون این سه ماده قطعا در فرایند ضدعفونی کردن استخرها به مشکل بر می‌خوردیم. درست است که هر سه این مواد می‌توانند به عنوان ضدعفونی کننده مصرف شوند، اما در نحوه کار با هر یک تفاوت‌هایی وجود دارد. در این مطلب تعریف ساده و نحوه استفاده از کلر، کات کبود و زاج را گردآوری کرده‌ایم. در انتها نیز به ساده‌ترین روش خرید مواد شیمیایی ضدعفونی کننده، می‌پردازیم. با شیمی مارکت سپاهان همراه باشید.

ممکن است ای محصول برای شما کاربردی باشد : 

  • خرید کلر

پودر کلر چیست؟

هیپوکلریت کلسیم یا پودر کلر ترکیبی معدنی است. فرمول این ترکیب به صورت Ca(CIO)۲  نوشته می‌شود. از این ماده بیشتر برای ضدعفونی کردن استخرها استفاده می‌کنند. همچنین در شست و شوی سرویس بهداشتی و ضدعفونی سبزیجات کاربرد دارد.

نحوه استفاده از کلر برای استخر

معمولا برای تصفیه آب هر متر مکعب حجم استخر، به ۳ گرم از این پودر نیاز است. به همین دلیل پیش از همه به حجم استخر نیاز دارید. بعد از آن حجم را ضربدر ۳ کنید.

عدد به دست آمده همان مقدار پودری است که لازم دارید. این مقدار را در ظرف آب دو یا سه لیتری حل کنید. تبریک می‌گویم، ترکیب شما آماده‌است. دقت کنید که ماندگاری این محلول تنها ۲۴ ساعت در نظر گرفته می‌شود.

استفاده از کلر برای استخر

آشنایی کامل با کات کبود

کات کبود ماده‌ای به رنگ آبی و بدون بو است. این ماده در صنایع مختلفی همچون، کشاورزی، شیمی و پزشکی کاربرد دارد. یکی از مصارف رایج آن در بین مردم استفاده به عنوان ضد عفونی کننده است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

کات کبود چیست؟

نحوه استفاده از کات کبود در استخر

  • به کمک تست کیت میزان قلیائیت کل آب را اندازه بگیرید.
  • به ازای این عدد باید از میزان خاصی از این ماده استفاده کنید. برای مثال:

قلیائیت کل

کات کبود g/m۳

۲۰

۰.۲۲

۵۰

۰‌‌.۴۸

۱۰۰

۰.۷۴

۱۵۰

۱.۰۳

پس از استفاده از دستکش و عینک، کات کبود را در آب بریزید تا کریستال‌های آبی آن حل شوند.

برای این که در مورد میزان استفاده از آن در آب با قلیائیت پایین ۲۰ و بالای ۲۰۰ اطلاعات کسب کنید، مطلب مقدار استفاده از کات کبود در استخر را مطالعه کنید.

زاج سفید را می‌شناسید؟

زاج سفید یا آلوم، سنگ بلوری شکلی است که در طبیعت یافت می‌شود. این ماده خواص فراوانی در علم پزشکی و زیبایی دارد. با وجود استفاده زیاد از آن، هنوز هم با قیمت بسیار مناسب به فروش می‌رسد.

بررسی زاج و کاربردهای آن

کاربردهایی که هیچ کس نمی‌داند!

بعد از خرید زاج سفید این ماده می‌توانید به روش‌های مختلفی از آن استفاده کنید. در زیر کاربردهای آن آورده شده‌اند و در ادامه به توضیح هر یک می‌پردازیم.

–         ۱. استفاد به عنوان ضد عفونی کننده در آب

–         ۲. استفاده به عنوان افترشیو

–         ۳. استفاده به عنوان ترمیم کننده

–         ۴. استفاده به عنوان ضد عرق

–         ۵. استفاده به عنوان ضد زخم

۱. نحوه استفاده از کات کبود در ضد عفونی آب

میزان قلیائیت و pH آب را اندازه بگیرید. قلیائیت باید بیش از ۷۸ میلی‌گرم بر لیتر باشد. pH مناسب نیز عددی بین ۷ تا ۷.۲ است. استفاده از این ماده فقط برای استخرهایی با فیلتر شنی کاربرد دارد.

قبل از استفاده از آن، مدار تصفیه استخر را روشن کنید. سپس زاج را آرام آرام نزدیک به ورودی‌ فیلتر استخر اضافه کنید. در صورت عدم وجود اسکیمر، می‌توان از آن برای سطح آب هم استفاده شود.

مقدار دقیق مصرفی شما باید طبق دستورالعمل نوشته‌شده در پشت بسته انجام شود. در مطلب نحوه استفاده از زاج سفید در استخر روش‌های متفاوت استفاده از این ماده گردآوری شده‌اند.

۲. نحوه استفاده به عنوان افتر شیو

پیش از هر چیز لازم است تاکید کنم این ماده را از وبسایتی معتبر خریداری کنید تا خدای نکرده مشکلی پیش نیاید. بعد از اصلاح مراحل زیر را طی کنید تا بهترین تجربه را کسب کنید:

  • بعد  از اصلاح آلوم را کمی خیس کنید.
  • به آرامی آن را روی قسمت‌هایی از پوست که شیو شده‌است، بکشید.

اگر موقع استفاده از این ماده احساس سوزش و یا گرفتگی را تجربه کردید، طبیعی است. نگران نباشید.

  • بعد از تمام شدن کارتان صورت خود را با آب سرد بشویید.

استفاده از زاج بعد از اصلاح

۳. نحوه استفاده از زاج به عنوان ترمیم کننده

بریدگی و یا خراش ایجاد شده را با آب سرد بشویید. سپس زاج را روی محل مورد نظر بمالید.

اگر بریدگی همراه با خون‌ریزی است، آن را به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه روی زخم نگه دارد تا خونریزی بند بیاید. ترکیب آلوم و جوانه گندم هم می‌تواند در از بین بردن زخم به خوبی عمل کند.

۴. نحوه استفاده به عنوان ضد عرق

زاج را به صورت پودر در بیاورید و برای زیر بغل خود استفاده کنید. شما می‌توانید از ترکیب آن با گلاب و لیمو ترش نیز کمک بگیرید. جالب این که این ترکیب طبیعی به مرور زمان بوی نامطبوع در ناحیه زیر بغل را کاهش می‌دهد.

 زاج برای عرق کردن

۵. نحوه استفاده از زاج برای بهبود عفونت واژن

ممکن است گاه گداری عفونت‌ها و زخم‌های ایجاد شده در دستگاه تناسلی برای خانم‌های عزیز دردسر ایجاد کند. این مشکلات شامل خارش و سوزش می‌شوند. برای حل این مشکل آلوم را در ظرف بزرگی از آب حل کنید و سپس به مدت ۱۵ دقیقه درون آن بنشینید. پیشنهاد می‌کنم حتما از پزشک نیز مشاوره بگیرید.

About The Author

Views: 5

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =