استفاده گوگرد در گلخانه [روش مصرف + تکنیک!]


چرا کارشناسان کشاورزی به گلخانه داران توصیه می‌کنند، از گوگرد استفاده کنند؟

کارشناسان کشاورزی به گلخانه‌داران توصیه می‌کنند، حتما در گلخانه از گوگرد استفاده کنند. برای این توصیه دلایلی قانع کننده و بسیار مهم به شرح زیر وجود دارد:

۱- اصلاح کیفیت آب

برخی منابعی آبی که جریانی از آن به گلخانه‌ها وارد می‌شود، حاوی بی‌کربنات و پساب‌های شهری هستند. این آب‌ها، مناسب آبیاری گیاهانی که قرار است انسان آنها را مصرف کند، نیستند. به همین جهت، توصیه می‌شود برای آنکه کیفیت آب بهبود پیدا کند، از گوگرد استفاده شود.

۲- اصلاح وضعیت خاک

از دیگر دلایلی که باعث شده در صنعت گلخانه‌داری از گوگرد استفاده کنند، اصلاح وضعیت خاک است. کاهش میزان شوری و قلیایی بودن خاک و اصلاح خاک‌هایی که مقدار زیادی آهک در آنها وجود دارد، از دیگر تاثیرات استفاده از گوگرد است.

۳- افزایش جذاب عناصر کم مصرف

وقتی گوگرد را به خاک اضافه می‌کنند، باکتری‌هایی اکسیدکننده‌ای که در خاک وجود دارد، گوگرد را به سولفات تبدیل می‌کنند. سولفات، در نهایت به شکل اسید سولفوریک در آمده و همین ترکیب، خاک را به سمت اسیدی شدن پیش می‌برد. در خاک‌هایی که pH پایینی دارند و یا به اصطلاح، اندکی اسیدی هستند، جذب عناصر کم مصرف، از جمله، آهن، منگنز و روی افزایش پیدا می‌کند. وقتی میزان جذب این عناصر بالا می‌رود، زرد شدن رنگ‌ برگ‌ها در گیاهان، کاهش، و عملکرد افزایش پیدا می‌کند. استفاده گوگرد در گلخانه ی مخصوص کشت سویا اثرگذاری واضحی بر عملکرد این محصول دارد.

چه نوع کودی و با چه روش‌هایی برای استفاده گوگرد در گلخانه پیشنهاد می‌شود؟

در اغلب مناطق ایران که خاک‌ها از نوع آهکی هستند و میزان گوگرد زیاد نیست، بهتر است حتما از کودهای حاوی گوگرد استفاده شود. انواع کودهایی که برای استفاده گوگرد در گلخانه مناسبند، به شرح زیر است:

۱- کودهای پالایشگاهی

یکی از انواع کودهایی که مناسب استفاده در گلخانه‌ها هستند، کودهای پالایشگاهی نام دارند. میزان گوگرد این نوع کود، بالاست و می‌توان آن را در ترکیب با دیگر کودها به کار برد.

۲- کودهای گوگردی سولفات دار

یکی از بهترین انواع کودهایی که مناسب کشاورزی است، کود گوگردی سولفات‌دار است. این کود علاوه بر گوگرد، عناصر مفید دیگری نیز دارد. این، یکی از مناسب‌ترین رو‌ش‌های استفاده گوگرد در گلخانه است.

۳- کود مایع گوگردی

کودهای مایع گوگردی، از گوگرد پودری و روغن معدنی تشکیل شد‌ه‌اند. این ترکیب به راحتی در آب حل شده و باعث رسوب ترکیبات بی‌کربنات در آب خواهد شد.

۴- گوگرد معدنی

گوگرد معدنی را معدن‌های حاوی گوگرد استخراج می‌کنند. علاوه بر گوگرد، عناصر دیگری، مانند پتاسیم و آهن نیز در آن یافت می‌شود. این نوع کود گزینه خوبی برای حاصلخیزی خاک است. موضوع مهمی که می‌بایست در خصوص استفاده گوگرد در گلخانه مورد توجه قرار دهید، روش استفاده از آنهاست. روش‌هایی که در ادامه نام می‌بریم به کشاورزان فرصت می‌دهد تا به بهترین شکل ممکن از ترکیبات موثره کودها برای افزایش عملکرد کمی و کیفی گیاهان استفاده کنند؛ این روش‌ها به شرح زیرند:

  • گوگرد سوزی
  • اضافه کردن گوگرد به خاک به صورت مستقیم
  • محلول پاشی گوگرد در گلخانه

هر یک از این روش‌ها باید با توجه به شرایط محیطی صورت گیرد و برای آنکه به نتیجه دلخواه از مصرف گوگرد دست پیدا کرد، می‌بایست بهترین روش انتخاب شده و در گلخانه به کار برده شود.

آیا استفاده گوگرد در گلخانه، باعث افزایش عملکرد کیفی و کمی محصولات می‌شود؟

همانطوری که در فوق نیز اشاره کردیم، گوگرد یکی از عناصر پرمصرف و مورد نیاز گیاه است و در کشاورزی و خصوصا گلخانه‌داری از آن زیاد استفاده می‌کنند. نقش گوگرد در تولید اسیدهای آمینه و پروتئین‌ها را نمی‌توان نادیده گرفت. گوگرد نقش‌های موثر زیادی را در گیاه ایفا می‌کند؛ ایجاد کلروفیل، تولید برخی آنزیم‌های مورد نیاز گیاه و جلوگیری از تجمع ماده نیترات به هنگام تولید نشاسته و قند از جمله کارهایی است که انجام آنها به حضور گوگرد وابسته است. اگر یک گلخانه در زمینی با خاک‌های سدیمی احداث شده باشد، نیاز به استفاده از گوگرد بیش از پیش احساس می‌شود؛ زیرا گوگرد، یک ماده بسیار مناسب برای اصلاح کردن خاک‌های سدیمی به شمار می‌رود. هر قدر خاک، از نظر شرایطی که در آن قرار دارد، به یک خاک بهینه و سالم نزدیک‌تر شود، مسلما گیاه و محصولی که از این گلخانه یا زمین به دست می‌آید، عملکرد کیفی و کمی بهتری خواهد داشت. اگر کودهای حاوی گوگرد به همراه کودهای حاوی فسفات، به زمینِ گلخانه‌هایی اضافه شود که از نظر میزان مواد آلی و رطوبت در سطح خوبی قرار دارند، گوگرد به تدریج اکسید شده و تثبیت فسفر کاهش پیدا می‌کند. این موضوع به صورت مستقیم موجب افزایش رشد گیاهان و افزایش عملکرد در یک گلخانه خواهد شد. برای استفاده گوگرد در گلخانه، باید به زمان مصرف آن دقت کرد. اگر کودهای حاوی گوگرد در زمانی استفاده شود که دمای خاک، کم و میزان رطوبت زیاد باشد، تعداد باکتری‌هایی که وظیفه دارند، گوگرد را به سولفات تبدیل کنند، زیاد نخواهد بود؛ در این شرایط، بهتر است از مصرف کودهای حاوی گوگرد به شدت اجتناب کرد. در زمان‌هایی که میزان رطوبت خاک، زیاد است، بهتر است با کمک کودهای گوگردی، میزان مناسبی از گوگرد را در اختیار گیاه قرار داد و کمبود را به این شکل جبران کرد.

برای تامین گوگرد مورد نیاز در گلخانه به چه شکلی اقدام کنیم؟

ما در این متن در خصوص تاثیرات گوگرد بر گیاه و نتیجه استفاده گوگرد در گلخانه نکاتی را با شما در میان گذاشتیم. برای آنکه این عملیات به نتیجه‌ای رضایت بخش ختم شود، باید گوگرد مورد نیاز در گلخانه را از مراجع معتبری همچون شیمی مارکت تهیه کنید. این مجموعه در حوزه ارائه انواع ترکیبات شیمیایی، سابقه طولانی و درخشانی دارد.

About The Author

Views: 1

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 12 =