اسید بوریک در داروخانه چه کاربردی دارد؟


اسید بوریک در داروخانه چه کاربردی دارد؟

اسید بوریک اسیدی است که حالت طبیعی آن در منطقه‌های آتشفشانی وجود دارد. سال‌هاست که این اسید کاربردی با ماهیت ضد عفونی کنندگی خود و آنتی باکتریال بودن، در صنعت پزشکی استفاده می‌شود. در این مطلب به کاربرد اسید بوریک در داروخانه می‌پردازیم. با بررسی سه بیماری خاص نحوه‌ی استفاده از شیاف اسید بوریک را هم یاد می‌گیرید، پس با ما همراه باشید.

 اسید بوریک در داروخانه

اسید بوریک چیست؟

اسید بوریک جزو اسیدهای معدنی ضعیف است. این اسید با نام‌های هیدروژن بورات و ارتو بوریک اسید نیز شناخته می‌شود. فرمول شیمیایی آن H۳BO۳است و مصارف متفاوتی دارد. حالت ظاهری این اسید پودری، جامد و سفید رنگ است. باید بدانید که در صنعت نقطه ذوب این اسید ۱۷۰.۹ و نقطه جوش، ۳۰۰ درجه سانتی گراد در نظر گرفته‌شده‌اند.

 

شیوه تهیه اسید بوریک در صنعت

معمولااسید بوریک از واکنش بوراکس با اسیدی معدنی تهیه می‌شود. در تهیه این اسید از سنگ‌های معدنی همچون هولیت و یا کلمانیت نیز استفاده می‌شود. برای همین این کانی را با اسید سولفوریک وارد واکنش می‌کنند تا ترکیبات حاوی بور جدا شود. سپس محلول حاوی بور را از سایر مواد جدا می‌کنند و با افزودن سولفید هیدروژن ناخالصی‌های موجود رسوب می‌دهند.

تولید اسید بوریک در صنعت

کاربردهای اسید بوریک در صنایع مختلف و صنعت داروخانه

اسید بوریک، اسیدی بسیار پر مصرف است. در واقع از جمله آن اسیدهایی است که بارها در زندگی روزمره‌ مان نمود پیدا می‌کنند. این اسید در صنایع مختلف کاربردهای متفاوتی را از خود نشان می‌دهد. صنایعی همچون، دارویی، آتش‌نشانی، نیروگاه‌های هسته‌ای، تولیدی‌های شیشه، صنعت آرایش و … .

موارد گفته‌شده تنها چندین مورد از کاربردهای بی‌شمار این اسید در صنعت هستند. در ادامه با تمرکز بیش‌تر بر کاربرد اسید بوریک داروخانه اطلاعات بسیار جذابی را کسب می‌کنید.

اسید بوریک در صنعت داروخانه چطور مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

یکی از موارد استفاده اسید بوریک در صنعت داروخانه، شیاف‌های واژنی است. شیاف‌های واژنی در درمان مشکلات پزشکی دستگاه تناسلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. موارد استفاده آن‌ها شامل عفونت قارچی واژن، واژینو باکتریال و تریکومونیازیس هستند. در ادامه هر کدام از موارد را به صورت مفصل شرح می‌دهیم.

 اسید بوریک برای درمان عفونت های واژن

شیاف‌‌های اسید بوریک برای درمان واژینو باکتریال

واژینو باکتریال، عفونتی واژنی است که بر اثر فعالیت باکتری‌هایی همچون گاندرلا، باکترویید، فوزوباکتریوم و دیگر باکتری‌های موجود در ناحیه تناسلی زنان به وجود می‌آید. عدم تعادل باکتری‌ها دلیل به وجود آمدن این عفونت است. علائم این عفونت، ترشح واژنی سفید یا خاکستری و بوی بد هستند. خانم‌ها ممکن است با تجربه‌ی درد در ناحیه شکم و یا ادرار همراه با سوزش به وجود چنین عفونتی پی ببرند.

این مشکل درمان‌های متفاوتی دارد. از جمله درمان‌های لازم می‌توان به تجویز آنتی بیوتیک‌ها اشاره کرد. پزشکان همچنین استفاده از کپسول‌‌های اسید بوریک را پیشنهاد می‌کنند. معمولا این دارو به عنوان دارویی بی‌خطر و همراه با آنتی بیوتیک‌ها توصیه می‌شود.

شیاف‌‌های اسید بوریک برای درمان عفونت‌های قارچی

عفونت‌های قارچی واژن به عنوان مخمر کاندیدایی نیز شناخته ‌می‌شوند. افزایش رشد قارچ در واژن سبب بروز این مشکل است. علائم هشداردهنده می‌توانند شامل: سوزش، تورم و خارش باشند. از دیگر علائم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

–         ادرار همراه با سوزش

–         ترشحات واژنی غلیظ و بدبو

–         درد در زمان مقاربت

درمان‌های پزشکان برای این مشکل می‌تواند مواردی همچون استفاده از داروهای ضد قارچ مانند کلوتریمازول و یا فلوکونازول باشد. در بعضی موارد پزشکان شیاف‌های اسید بوریک را برای بیماران تجویز می‌کنند.

 اسید بوریک برای درمان عفونت های واژینال

شیاف‌‌های اسید بوریک برای تریکومونیازیس

تریکومونیازیس بیماری‌ عفونی است که گریبان‌گیر افراد زیادی می‌شود. این بیماری از طریق انگل تریکومونیاز در واژن به وجود می‌آید. این مشکل نوعی از بیماری‌های منتقله مقاربتی است که از طریق مقاربت واژنی، دهانی و مقعدی منتقل می‌شود.

 علائم هشدار دهنده می‌توانند شامل: خارش تناسلی، درد در زمان ادرار و ترشح خاکستری نامطبوع باشند. پزشکان معمولا از آنتی بیوتیک‌ها برای درمان استفاده می‌کنند. با این وجود تحقیقات بسیاری از پزشکان حاکی از درمان موفقیت‌آمیز پس از مصرف شیاف‌های اسید بوریک است.

نحوه مصرف شیاف اسید بوریک داروخانه

شیاف‌های اسید بوریک در داروخانه‌ها و حتی بدون نسخه قابل دسترس هستند. برای قرار دادن اسید بوریک در واژن باید نکات ایمنی شامل: شستن دست‌ها قبل از استفاده، دراز کشیدن به پشت و استفاده در زمان‌بندی تجویز شده را رعایت کنید. این شیاف‌ها برای حل شدن تنها به چند دقیقه احتیاج دارند. دقت کنید که استفاده از این اسید برای زنان باردار سمی است.

استفاده از شیاف اسید بوریک

جمع بندی مطلب کاربرد اسید بوریک در داروخانه

در این مطلب با اسید بوریک آشنا شدیم. دریافتیم که این اسید در صنایع مختلف کاربرد دارد. در ادامه با بررسی کاربرد اسید بوریک داروخانه، نحوه‌ی درمان سه بیماری مختلف به کمک اسید بوریک را بررسی کردیم. امیدواریم از این مطلب نکات زیادی را به خاطر بسپارید و در صورت بروز مشکل با آرامش به دنبال درمان باشید.

About The Author

Views: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 6 =