اسید سولفوریک در کشاورزی

یکی از مهم ترین کاربردهایی که اسید سولفوریک دارد استفاده از آن در خاک پسته می باشد.گیاه پسته در برابر گرما و سرمای شدید بسیار مقاوم می باشد. ولی پسته به رطوبت حساس بوده و باعث می شود تا گیاه پسته پوسیده شود و در نهایت خشک شود. در عوض این گیاه قابلیت مقاومت بالایی را در برابر خشکی دارد و می تواد در خشکی تا ۱۰ سال هم زنده بماند. پسته می تواند در خاک سبک شنی و مسی و تا اندازه ای نمکی زنده بماند ولی در خاکی مانند رس که دارای رطوبت می باشد به سرعت خراب می شود. به همین دلیل کرمان و قم و شهرهایی با این نوع  از اب و هوا فضای مناسبی برای کاشت پسته می باشند.

حاک های ایران که عموماً آهکی هستند برای متعادل نمودن PH از موادی شیمیایی که اسیدزا هستند استفاده می شود. با استفاده از این روش خاک های شور و سدیمی متعادل و اصلاح می شوند.

استفاده از اسید سولفوریک در کشت پسته

برای تعدیل و قابل استفاده بودن پسته از اسید سولفوریک استفاده می شود. این نوع از مواد شیمیایی آزمایشگاهی باید با خلوص بالایی مورد استفاده قرار بگیرد. خلوص۹۶ درصدی می تواند گزینه ای مناسب باشد. همچنین در استفاده از این از مواد شیمیایی نباید درصدی از مواد شیمیایی مانند سیانور و یا جیوه و مس در این موتد شیمیایی وجو داشته باشد. این نوع از مواد شیمیایی می تواند در تمام طول سال مورد استفاده قرار بگیرد و نیازی به صبر برای استفاده از آن در زمان معینی نمی باشد. ولی با این حال استفاده از اسید سولفوریک بهتر است در فصول سرد انجام شود زیرا اسید سولفوریک در این صورت کمتر بخار می شود

PH نقش بسیار موثری در جذب عناصر مفید برای گیاهان را دارد و میزان PH موثر برای گیاهان از یکدیگر متفاوت می باشد. درکل گیاهان برای رشد احتیاج به محیطی اسیدی مابین ۵.۸ نا ۶.۲ دارند. اگر میزان مورد نیاز گیاه از این محدوده خارج شود بنابراین گیاه دیگر نمی تواند مواد مغذی را به طور کامل جذب کند و رشد گیاه با مشکل مواجه خواهد شد و ضعیف می شود. در نتیجه میزان این نوع از مواد شیمیایی آزمایشگاه نباید از محدوده خارج باشد.

چگونه از اسید سولفوریک برای باغات پسته استفاده می شود

شما می توانید برای استفاده از این نوع از مواد شیمیایی از ظرف حاوی اسید سولفوریک استفاده نمایید. این نوع از مواد شیمیایی صنعتی زمانی باید مورد استفاده قرار بگیرد که یک پنجم از زمان اغاز آبیاری گذشته باشد. این مواد شیمیایی به این شکل مورد استفاده قرار می گیرد که دری که بر روی این نوع از مواد شمیایی قرار می گیرد را سوراخ می کنند و با قرار دادن شیلنگی در داخل آن  و کج کردن ظرف کم کم فرایند اسیدپاشی انجام می شود. توجه به این نکته که میزان اسیدی بودن خاک افزایش پیدا نکند بسیار برای کشت حیاتی می باشد. برای کنترل میزان اسید از PH متر استفاده می شود. برای پاشش این مواد شیمیایی صنعتی باید از چکمه و دستکش و لباس مخصوصی استفاده شود که فرد کشاورز در اثر برخورد با اسید دچار مشکلی نشود.

About The Author

Views: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =