اسید سیتریک خوراکی


اسید سیتریک خوراکی

اینکه اسید سیتریک خوراکی چیست، می‌تواند سوال بسیاری افرادی باشد که با این ماده آشنایی ندارند و نمی‌دانند این ماده چه خصوصیات و ویژگی‌هایی دارد. ما در این متن در مورد این اسید توضیح داده و به بررسی کاربردهای و معرفی انواع آن خواهیم پرداخت.

اسید سیتریک از جمله موادی است که هم می‌توان به صورت صنعتی آن را تولید کرد و هم به صورت طبیعی در برخی میوه‌ها مانند لیمو و نارنگی یافت می‌شود. برای کسب اطلاعات کامل‌تر در مورد این نوع اسید در ادامه با ما همراه باشید.

اسید سیتریک خوراکی چیست؟

همه چیز در مورد اسید سیتریک

اسید سیتریک خوراکی چیست، مهم‌ترین سوالی است که باید به آن بپردازیم. اگر به طعم ترش موجود در برخی میوه‌ها مانند لیموترش علاقه دارید، باید بگوییم که شما یکی از طرفداران اسید سیتریک خوراکی هستید. اسید سیتریک یک نوع اسید آلی ضعیف است و نقشی اساسی در تولید طعم ترش میوه‌ها و سبزی‌ها دارد.

از زمانی که بشر پی برد این ماده خواص زیادی دارد، سعی کرد آن را به صورت صنعتی و در حجم‌ انبوه  تولید کرده و در برخی صنایع به کار ببرد. این ماده به دلیل داشتن خاصیت اسیدی، از قدرت خوبی برای ضد عفونی کردن محیط برخوردار است. این مزیت باعث کاربرد روزافزون آن در صنایع تولید کننده مواد بهداشتی شده است.

موضوعی که خوب است به آن توجه داشته باشید این است که این اسید کاربردهای زیادی دارد و استخراج آن از میوه‌ها و سبزی‌ها صرفه اقتصادی ندارد. در این شرایط با کمک واکنش‌های موجود و به روش صنعتی، اسید سیتریک را در حجم‌های انبوه تولید کرده و در اختیار صنایع نیازمند به این اسید قرار می‌دهند.

همه چیز درباره اسید سیتریک خوراکی

ویژگی‌های شیمیایی اسید سیتریک خوراکی چیست؟

 • اسید سیتریک  در حالت بدون آب (خشک) و مونوهیدرات (آبدار) وجود دارد.
 • اسید سیتریک در اتانول بدون آب و در دمای ۱۵ درجه سانتی گراد به راحتی حل می‌شود.
 • اسیدیته در محلول یک میلی لیتری از این اسید، حدود ۳.۲ است.
 • این ماده در دمای ۱۷۵درجه سلسیوس به جوش می‌رسد و در دمای ۱۵۳ نیز ذوب می‌شود.
 • شکل ظاهری آن یک کریستال سفید رنگ و جامد است.

ویژگی اسید سیتریک خوراکی

نام دیگر اسید سیتریک خوراکی چیست؟

اگر دوست دارید بدانید نام دیگر اسید سیتریک خوراکی چیست، باید بگوییم که این اسید به جوهر لیمو نیز شهرت دارد و همان طوری که اشاره کردیم، از جمله اسیدهای آلی طبیعی موجود می‌باشد. در علم شیمی این اسید به صورت  نوشته می‌شود و نام آیوپاک آن نیز ‎۲-Hydroxypropane-1,2,3-tricarboxylic acid است. اولین کسی که توانست این اسید را کشف کند و به جهانیان معرفی نماید، جابر بن حیان بود.

اسید سیتریک یک نوع هیدروکسی اسید است. اسیدهای هیدروکسی، گروهی از اسیدهای کربوکسیلیک به شمار می‌روند و در واقع یک گروه عاملی هیدروکسیل به آنها اضافه شده است. یکی از تولیدکنندگان عمده این اسید، کشور چین است. در سال ۲۰۱۸، ۲ میلیون تن اسید سیتریک در کل جهان تولید شد که از این مقدار، بیش از ۵۰ درصد آن را کشور چین تولید کرد. شایان ذکر است عمده‌ترین کاربرد این اسید، تنظیم کنندگی اسیدیته یا pH است.

نکته‌ مهمی که در خصوص اسید سیتریک نمی‌دانید

ما در این متن به بررسی سوال اسید سیتریک خوراکی چیست، پرداختیم؛ اما خوب است بدانید که این اسید در دو حالت خشک و آبدار در بازار موجود است. به اسید سیتریک خشک، آنهیدروز و به اسید سیتریک آبدار، مونوهیدرات گفته می‌شود. هر یک از این مواد با توجه به خصوصیاتی که دارند در یکی از صنایع به کار برده می‌شوند.

اسید سیتریک خشک چیست؟

در ادامه صحبت در مورد اسید سیتریک خوراکی، خوب است در مورداسید سیتریک خشکنیز صحبت کنیم. اسید سیتریک خوراکی به صورت جامد و خشک نیز وجود دارد. این ماده از دانه‌های سفید رنگی تشکیل شده و در تولید برخی مواد غذایی همچون نوشیدنی، انواع مواد غذایی کنسرو شده و آب نبات و غیره به کار برده می‌شود. یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های اسید سیتریک خشک، قابلیت تنظیم اسیدیته است.

افزایش دوام و ماندگاری مواد غذایی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی است که در صنعت غذا وجود دارد؛ استفاده از این ماده باعث افزایش دوام مواد غذایی می‌شود. اسید سیتریک خشک به روش صنعتی و با استفاده از گیاه ذرت تولید می‌شود. تولید انبوه این ماده با قیمت پایین، موجب افزایش کاربرد آن در صنایع متفاوت شده است.

اسید سیتریک خشک چیست؟

مهم‌ترین کاربردهای اسید سیتریک خوراکی چیست؟

کاربردهای اسید سیتریک خوراکی چیست؟ پاسخی که به این سوال داده می‌شود، در درک مزیت‌ها و ویژگی‌های این ماده، بسیار کمک کننده است. برخی از مهم‌ترین و قابل‌توجه‌ترین کاربردهای این اسید را در ادامه ذکر کرده‌ایم:

 • در تولید کرم، ژل و برخی مایعات از اسید سیتریک استفاده می‌کنند.
 • ماده فعال در برخی شوینده‌ها، اسید سیتریک است.
 • اسید سیتریک در از بین بردن لکه ناشی از زنگ زدن فولاد، تاثیر خوبی از خود نشان می‌دهد.
 • در رنگرزی از این اسید استفاده می‌کنند؛ اسید سیتریک جایگزینِ خوبی برای سرکه سفید به شمار می‌رود.
 • تصفیه آب از دیگر کاربردهای این اسید است.
 • یکی از مواد موثره در شامپوها سیتریک اسید است.
 • در تولید انواع پنیر از جمله پنیر موزارلا از این ماده به وفور استفاده می‌شود؛ در فرایند تولید پنیر، این اسید نقش کاتالیزو و افزایش سرعت واکنش تخمیر شیر را بر عهده دارد. به کمک این ماده و در یک بازه زمانی کوتاه، مقدار زیادی پنیر تولید می‌شود.

جمع بندی

اسید سیتریک خوراکی چیست موضوع صحبت ما در این متن بود. اسید سیتریک خوراکی به دلیل خواص بی نظیری که دارد در اغلب صنایع و از جمله صنایع دارویی و غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضد عفونی کنندگی، ایجاد یک محیط اسیدی، ایجاد طعم ترش و غیره از مهم‌ترین خواص و ویژگی‌های این اسید به شمار می‌رود.

همانطوری که اشاره کردیم، صنایع زیادی برای تولید محصول خود در بهترین شرایط ممکن به این اسید نیاز دارند. موضوع مهمی که در مورد این اسید باید مورد توجه قرار گیرد، بالا بودن کیفیت این اسید است. فروشگاه شیمی مارکت سپاهان از جمله ارائه کنندگان این اسید به شمار می‌رود. به صنایعی که نسبت به استفاده از متریال‌های با کیفیت و با خلوص بالا اهمیت حساسیت بالایی دارند، توصیه می‌کنیم برای تامین ترکیبات شیمیایی مورد نیاز خود به این فروشگاه مراجعه کنند. چنان چه در زمینه اسید سیتریک خوراکی سوالی دارید، در بخش نظرات مطرح کرده تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ گوی شما باشند.

About The Author

Views: 1

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − هشت =