اسید سیتریک در نوشابه (مزایا و معایب آن)


شاید برایتان جالب باشد که بدانید اسید سیتریک در نوشابه مورد استفاده قرار می گیرد. اسید سیتریک یا همان جوهر لیمو، اسیدی ضعیف و ترش مزه است که در صنایع غذایی کاربردهای فراوانی دارد. این ماده به عنوان تنظیم کننده PH در طیف گسترده ای از مواد غذایی و از جمله نوشیدنی ها گازدار و نوشابه مصرف می شود.

اسید سیتریک در نوشابه

طعم دلپذیری هم که در این نوشیدنی ها وجود دارد، تا حدی به اسید سیتریک وابسته است. با مطلع شدن از این موضوع که با خوردن نوشابه در واقع اسید سیتریک را وارد بدن خود می کنیم، این سوال مطرح می شود که اسید سیتریک در نوشابه مزایا و معایب خاصی دارد؟ آیا مضراتی که از نوشابه می شناسیم به علت وجود اسید سیتریک در آن است؟ پاسخ این پرسش ها را در ادامه دریافت می کنید.

آیا اسید سیتریک برای بدن مضر است؟

در ابتدا به بررسی اثرات این ماده در بدن می پردازیم و به این سوال پاسخ می دهیم که آیا اسید سیتریک برای بدن مضر است؟ اسید سیتریک همان اسیدی که در مرکبات و میوه ها وجود دارد و طعم ترشی به آنها می بخشد. این ماده به خودی خود برای بدن مضر نیست و حتی فواید بی شماری هم دارد.

مقاله کاربرد اسید سیتریک در کشاورزی به بررسی خواص شگفت انگیز این محصول در رشد و نمو گیاهان و افزایش کیفیت خاک پرداخته اسید پیشنهاد میشود مطالعه کنید!

اما اسید سیتریکی که در نوشیدنی های گاز دار و سایر مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد، از ذرت به دست آمده است و اسید سیتریک میوه ها نیست. بنابراین اندکی تفاوت در خواص آن دیده می شود. در پاسخ جزئی تر به این سوال که آیا اسید سیتریک برای بدن مضر است؟

باید گفت که این ماده یک نگه دارنده مناسب است که از فساد مواد غذایی جلوگیری می کند. هم چنین ضد عفونی کننده قوی است که می تواند مانع از فعالیت باکتری و قارچ ها در مواد غذایی شود. باید اشاره کرد که اسید سیتریک می تواند احتمال ابتلا به سنگ کلیه را در افراد کاهش دهد. پس این ماده خواصی هم برای بدن دارد. با این حال مصرف بیش از اندازه آن بی ضرر نخواهد بود.

مضرات اسید سیتریک در نوشابه 

گفته شد که اسید سیتریک در نوشابه مورد استفاده قرار می گیرد. اما آیا این بهره برداری از اسید سیتریک برای سلامت ما مضر است؟ در پاسخ به این سوال که مضرات اسید سیتریک در نوشابه چیست؟ باید گفت که این ماده می تواند در صورت مصرف همیشگی باعث وارد شدن آسیب به مینای دندان ها شود و پوسیدگی را به همراه داشته باشد.

هم چنین افرادی که به صورت دائمی از نوشابه استفاده می کنند، بیش از دیگران در معرض تحریکات گوارشی هستند. علت این مساله هم حضور اسید سیتریک در نوشابه می باشد. البته نوشیدنی هایی نظیر نوشابه به علت دارا بودن قند بالا، به طور کلی برای سلامتی مضر هستند، اما در این قسمت تنها به بررسی مضرات اسید سیتریک در نوشابه پرداخته شده است.

باید اشاره کرد که مصرف همیشگی این ماده می تواند برای سلامتی دهان و دندان و هم چنین اندام های گوارشی مضر باشد.

خرید اسید سیتریک خوراکی

اسید سیتریکی که در مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد، از نوع خوراکی است. اما این اسید را چطور می توان تهیه کرد؟ خرید اسید سیتریک خوراکی باید از مراجع معتبری صورت گیرد که از کیفیت بالای محصولی برخوردارند.

می توان به جرات ادعا کرد که سایت شیمی مارکت سپاهان یکی از برترین فروشندگان محصولات شیمیایی و افزودنی های غذایی است که اقدام به فروش اسید سیتریک خوراکی نموده است. خرید اسید سیتریک خوراکی از این مجموعه به علت کیفیت بالای محصول و قیمت مناسب، انتخابی ایده آل می باشد. تنها با یک تماس تلفنی می توانید نسبت به خرید اسید سیتریک ارزان قیمت و با کیفیت اقدام نمایید.

About The Author

Views: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + دوازده =