اسید فسفریک خوراکی چیست؟


بررسی جامع اسید فسفریک خوراکی

اسید فسفریک خوراکی ماده ای است که در صنایع غذایی مصرف زیادی دارد. از این ماده بیش تر برای طعم دادن و نگهداری از مواد غذایی استفاده می شود. به دلیل قیمت پایین این اسید نسبت به سایر طعم دهنده ها، کاربرد بیش تری در تولید مواد غذایی دارد. اسید فسفریک باعث تند شدن طعم غذا می شود و ماندگاری مواد غذایی را بیش تر می کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی این سوال که اسید فسفریک خوراکی چیست؟ به طور جامع و کامل بپردازیم.

اسید فسفریک خوراکی چیست؟

اسید فسفریک خوراکی چیست؟

اسید فسفریک خوراکی مایعی شفاف، فاقد رنگ و بی بو است که با فرمول شیمیایی H۳PO۴  شناخته می شود. این اسید در دمای ۴۰۷ درجه سانتی گراد شروع به جوشیدن می کند و در دمای ۴۲.۴ درجه سانتی گراد ذوب می شود. اسید فسفریک به دو بخش خوراکی و صنعتی تقسیم بندی می شود که در فروشگاه شیمی مارکت سپاهان هر دو نوع آن به فروش می رسد. گرید خوراکی نسبت به نوع صنعتی از خلوص بالا و قیمت بیش تری برخوردار است. همچنین این اسید به لحاظ بهداشتی هیچ آسیبی به سلامتی افراد وارد نمی کند. اسید فسفریک خوراکی همان طور که از نامش پیداست، در انواع مواد غذایی به عنوان افزودنی و طعم دهنده اضافه می شود. این اسید با خلوص ۸۵ درصد و به عنوان یک اسید ضعیف که میزان خورندگی کم تری دارد، با نام هایی همچون فسفریک اسیدv و یا اورتوفسفریک شناخته می شود. اسید فسفریک خوراکی به هنگام برخورد با مواد آلی مثل کتون ها و الکل ها سریع واکنش نشان داده و از خود گاز های سمی ایجاد می کند. فسفر طبیعی در برخی از مواد غذایی همانند ماهی، آجیل، مرغ و… یافت می شود. اسید فسفریک از نوع خوراکی و صنعتی کاربرد های بی شماری دارد، اما در این مقاله می خواهیم علاوه بر پاسخ به این پرسش که اسید فسفریک خوراکی چیست؟ به کاربرد های فوق العاده اسید فسفریک خوراکی هم بپردازیم.

کاربرد اسید فسفریک خوراکی

در این بخش به بررسی کاربرد اسید فسفریک خوراکی اشاره می کنیم. با دانستن کاربرد ها، می توانید به قسمتی از پاسخ به این سوال که اسید فسفریک خوراکی چیست؟ دست پیدا کنید.

اسید فسفریک خوراکی در صنایع غذایی، دام و طیور

  از کاربرد های مهم اسید فسفریک خوراکی می توان به عنوان طعم دهنده در مواد غذایی اشاره کرد. با توجه به این مسئله که اسید فسفریک را می توان به صورت فراوان و با قیمت بسیار مناسبی در کارخانه تولید کرد، جایگزینی آن با چاشنی های خوراکی طبیعی که می تواند طعم ترش یا تندی به غذا بدهد، کاری عاقلانه است. از این رو می توان گفت اسید فسفریک یکی از ترکیبات اصلی است که در انواع نوشابه های گازدار و خوراکی های اسیدی استفاده می شود. علاوه بر این در محصولات لبنی اسید فسفریک خوراکی برای تنظیم ph و کنترل میزان پروتئین به کار برده می شود. همچنین اضافه کردن فسفات هایی که از اسید فسفریک خوراکی مشتق می شود، به داخل محصولات لبنی باعث بالا رفتن کیفیت و ماندگاری آن ها می شود. برای تولید شکر از نیشکر و تصفیه شربت های به دست آمده از آن، از اسید فسفریک خوراکی استفاده می کنند. همچنین در فرایند تولید روغن های نباتی به منظور تمیز کردن کاتالیزور ها و جداسازی باقی مانده مواد، اسید فسفریک خوراکی به کار برده می شود. از دیگر کاربرد های اسید فسفریک خوراکی می توان به ترکیب چندین ماده از جمله بکینگ پودر و جوش شیرین برای پخت شیرینی و نان اشاره کرد. بیش تر محصولات گوشتی برای آن که کیفیت شان حفظ شود و طعم بهتری به خود بگیرد، در محلول های نمک قرار داده می شوند که محتوی اسید فسفریک یا نمک های فسفات است.

استفاده از اسید فسفریک در نوشابه های گازدار

همچنین از اسید فسفریک خوراکی می توان برای تامین کلسیم، فسفر، نیتروژن و پروتئینی که در خوراک دام و طیور وجود دارد، استفاده کرد. به سخن دیگر از اسید فسفریک خوراکی برای تولید مواد مغذی خوراک دام ها و طیور به شکل اسید فسفریک، فسفات سدیم و آمونیاک فسفات های جامد و کلسیم فسفات بهره گرفته می شود. این کاربرد می تواند در پاسخ به این سوال که اسید فسفریک خوراکی چیست؟ به کار برده شود.

استفاده از اسید فسفریک در خوراک دام و طیور

کاربرد اسید فسفریک خوراکی در پزشکی

 اسید فسفریک از جمله بهترین مواد برای تولید آسپرین در صنعت پزشکی محسوب می شود. از دیگر استفاده های اسید فسفریک خوراکی در پزشکی می توان به تمیز کننده های دندان و زبر کننده ها برای بخش دندانپزشکی پزشکی اشاره کرد. همچنین برای تولید خمیر دندان و حفظ سلامت دندان ها و براقیت آنها از ترکیباتی همچون تری کلسیم فسفات، سدیم فسفات، دی کلسیم فسفات و کلسیم پیرو فسفات استفاده می کنند. علاوه بر ساخت خمیر دندان از اسید فسفریک خوراکی برای تهیه دهان شویه نیز بهره گرفته می شود.

استفاده از اسید فسفریک در خمیر دندان

خواص اسید فسفریک خوراکی

اسید فسفریک خوراکی بسیار شفاف بوده و طعم بی نظیری دارد، به همین دلیل به عنوان یک افزودنی در انواع نوشیدنی ها و مواد غذایی استفاده می شود. این اسید هیچ خطری برای سلامتی ندارد. از اسید فسفریک خوراکی برای تنظیم کردن میزان اسید در مربا ها، فرآورده های گوشتی، مخمر ها، چاشنی ها، پنیر، ژله، ادویه و کنسرو ها استفاده می شود. این اسید فوق العاده خواص فراوانی در صنعت دارویی و غذایی دارد که از آن به عنوان یک ماده افزودنی، طعم دهنده، اسیدی کننده و نگهدارنده در محصولات و مواد غذایی استفاده می شود. همچنین با اسید فسفریک خوراکی می توان سبزیجات را با کیفیت بالا به مدت طولانی نگهداری کرد و این اسید به عنوان یک ماده محرک در تهیه پنیر نیز کاربرد دارد.

تفاوت اسید فسفریک خوراکی و صنعتی

اسید فسفریک خوراکی با خلوص ۸۵ درصد، نسبت به گرید صنعتی از خلوص بالایی برخوردار است. گرید صنعتی خلوصی میان ۷۵ و ۶۰ درصد دارد. اسید فسفریک خوراکی در مقایسه با اسید صنعتی از خرید و فروش بیش تری برخوردار بوده و کاربرد آن در صنایع غذایی به عنوان مواد نگهدارنده و طعم دهنده است. از کاربرد های گرید صنعتی می توان به صنایع تجاری مخصوصا تولید کود اشاره کرد. اسید فسفریک از طریق دو روش حرارتی و مرطوب تهیه می شود. نوع صنعتی آن با فرآیند مرطوب و نوع خوراکی آن با فرآیند حرارتی تولید می شود که کاربرد فراوانی در بهداشت، پزشکی، دارویی و صنایع غذایی دارد.

انواع کاربردهای اسید فسفریک

نکات ایمنی اسید فسفریک خوراکی

اسید فسفریک خوراکی در خلوص مختلفی تولید و به بازار عرضه می شود. این اسید با غلظت های بالا می تواند خطر آفرین باشد، به طوری که به محض برخورد با پوست موجب تحریک آن شود یا پوست شما را بسوزاند. تماس مستقیم اسید فسفریک با چشم باعث درد، ریزش اشک، تحریک و سوزش می شود. خوردن این اسید با غلظت بالای ۱۰ درصد باعث سوزش گلو و دهان در فرد می شود. از عوارض بلیعدن این اسید می توان به درد شکم، استفراغ، ناراحتی روده و سرفه اشاره کرد. اگر به مدت طولانی در معرض اسید فسفریک قرار بگیرید، ممکن است دچار گرفتگی صدا، مشکلات تنفسی و تنگی نفس شوید.

ایمنی کار با اسید فسفریک

خطرات آتش سوزی

اسید فسفریک خوراکی قابل احتراق نمی باشد، ولی اگر با مواد آلی ترکیب شود، ممکن است از خود گاز هایی بروز دهد و یا منجر به آتش سوزی شود. اگر این اتفاق رخ داد، می توانید با استفاده از اسید پرکلریک آتش را خاموش کنید. در محل کار توصیه می شود از لباس های محافظ استفاده کنید و همچنین محیط کار دارای دریچه تهویه هوا باشد.

قیمت اسید فسفریک خوراکی

از اسید فسفریک خوراکی با خلوص ۸۵ درصد برای تنظیم ph انواع نوشیدنی های گازدار و غذا ها استفاده می کنند. قیمت این اسید به کیفیت، برند سازنده و میزان خلوصی که دارد وابسته است. اسید فسفریک خوراکی به دو دسته جامد و مایع در بازار و فروشگاه های آنلاین از جمله فروشگاه شیمی مارکت سپاهان که معروف ترین فروشگاه پخش انواع مواد شیمیایی است، به فروش می رسد. برای اطلاع از قیمت روز محصول می توانید وارد صفحه خرید شوید و قیمت های مختلف اسید فسفریک خوراکی را با خلوص متنوع مشاهده کنید.

خرید اسید فسفریک خوراکی

برای خرید اسید فسفریک خوراکی دو روش وجود دارد؛ روش اول  خرید حضوری از مراکز فروش مواد شیمیایی است. روش دوم خرید به صورت اینترنتی یا آنلاین از فروشگاه های معتبر است که خوش نام ترین آنها شیمی مارکت سپاهان نام دارد. در این فروشگاه انواع مواد شیمیایی و از همه مهم تر اسید فسفریک خوراکی و صنعتی در خلوص مختلف و با کیفیت عالی و قیمتی مقرون به صرفه به مشتریان گرامی عرضه می شود. حال اگر قصد خرید از وب سایت فروشگاهی شیمی مارکت سپاهان را دارید، می توانید به صفحه محصول مورد نظر مراجعه کنید. سپس با انتخاب محصول آن را به سبد خرید اضافه کرده و با پرداخت هزینه آن را به صورت اینترنتی خریداری کنید.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا به بررسی اسید فسفریک خوراکی بپردازیم. این اسید با توجه به خواصی که دارد، در صنایع گوناگون به ویژه صنایع غذایی، پزشکی و داروسازی استفاده می شود. اسید فسفریک خوراکی سمی نمی باشد و از خورندگی کم تری هم برخوردار است، به همین دلیل هیچ آسیبی به فرد نمی رساند. برای خرید این اسید وب سایت فروشگاهی شیمی مارکت سپاهان را به شما پیشنهاد می کنیم. چنان چه در زمینه استفاده از اسید فسفریک خوراکی سوالی داشتید، می توانید در قسمت نظرات مطرح کرده تا کارشناسان ما در اولین فرصت به شما پاسخ دهند.

About The Author

Views: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هفده =