اسید نیتریک و کاربردهای آن در صنایع غذایی


اسید نیتریک و کاربردهای آن در صنایع غذایی

اسید نیتریک، یک نوع اسید معدنی قدرتمندی است که در برخی موارد بی رنگ بوده یا به رنگ زرد قابل مشاهده است. این اسید در آب قابل حل شدن است که  تبدیل به ماده ای اکسید کننده قوی می شود و خورندگی بسیاری دارد. این ماده شیمیایی می تواند با سایر مواد از قبیل اکسید ها  فلزات، هیدروکسید ها واکنش نشان داده و نمک های نیترات را ایجاد کند. در این مقاله قصد داریم به کاربرد اسید نیتریک در صنایع غذایی بپردازیم.

اسید نیتریک چیست؟

اسید نیتریک، ماده ای است که با‌ نام های ازوتیک اسید، نیترات هیدروژن، اسید ازته، هیدروژن نیترات، جوهر شوره، اسید ازوتیک و نیتروکسید آنیل شناخته می شود. این اسید معدنی قدرت بسیاری دارد و یک محلول خورنده محسوب می شودکه با فرمول شیمیایی HNO3 ساخته می شود. این اسید ظاهری مایع و فاقد رنگ دارد و گاهی به رنگ زرد هم قابل مشاهده می باشد. اسید نیتریک در دمای منفی ۴۲ درجه سانتی گراد منجمد و در دمای ۸۳ درجه سانتی گراد شروع به جوش می کند. اگر این محلول بی رنگ در محیط گرم و در معرض نور خورشید قرار بگیرد، به مقدار خیلی کم تجزیه می شود و رنگ زرد آن به رنگ قهوه ای تغییر پیدا می کند.این اسید قوی با بیش تر فلزات همانند پلاتین و طلا واکنش نشان می دهد. اسید نیتریک کاربرد های بی شماری دارد که از آن برای تهیه کود های شیمیایی برای زراعت و کشاورزی استفاده می شود. همچنین برای تهیه نیترات کلسیم و نیترات آمونیوم کاربرد دارد.کاربرد اسید نیتریک در صنایع غذایی مساله ای شناخته شده است و از این ماده در این صنایع به فراوانی استفاده می شود.

اسید نیتریک چیست؟

کاربرد های اسید نیتریک در صنایع مختلف

اسید نیتریک در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به بررسی  کاربردهای آن در بخش های مختلف صنعتی و به خصوص صنایع غذایی پرداخته ایم.

  • پالایش فلزات: از اسید نیتریک برای استفاده مجدد، ضایعات الکترونیک، پلاتین و طلا استفاده می کنند.

 

    • اسید نیتریک در استخراج طلا و فلزات گران بها
  • مواد منفجره و مهمات: در تولید نیترات آمونیوم انفجاری و آلی از این اسید به فراوانی استفاده می شود. هم چنین اسید نیتریک در تولیدات انواع مواد منفجره کاربردهای گسترده دارد.
  • کشاورزی و زراعت: از اسید نیتریک برای تهیه کود های کشاورزی برای زراعت استفاده می کنند.
  • ساخت تیزاب: برای درست کردن نیترو هیدروکلریک یا تیزاب سلطانی از اسیدی به نام نیتریک استفاده می کنند که خورندگی بسیار بالایی داشته و رنگ آن قرمز یا زرد است.
  • اسیدشویی و تمیزکاری: از اسید نیتریک و اسید فسفریک برای از بین بردن و شست و شوی رسوبات، مواد منیزیمی و کلسیمی درون ظروف استفاده می شود.
  • سوخت مایع شاتل ها: یکی دیگر از کاربرد های اسید نیتریک در سوخت مایع شاتل ها است که می توان به شاتل های فضایی موشک، سوخت مایع و راکت ها اشاره کرد. اسید نیتریک که غلظت آن بالا تر از ۸۵ درصد باشد را با اسید سولفوریک ترکیب می کنند و به عنوان مواد اکسید کننده مورد استفاده قرار می دهند.

اسید نیتریک در سوخت موشک ها

کاربرد اسید نیتریک در صنایع غذایی

در ارتباط با کاربرد اسید نیتریک در صنایع غذایی باید بگوییم کارخانه ها و شرکت های فرآورده غذایی برای آن که از رشد باکتری و مسمومیت در محصولات خود پیشگیری کنند، اسید نیتریک را مورد استفاده قرار می دهند. همچنین دیگر کاربرد اسید نیتریک در صنایع غذایی استفاده از این ماده برای تثبیت رنگ گوشت قرمز است. اگر گوشت قرمزی را خریداری می کنید که رنگ سرخ خاصی دارد، ممکن است این محصول کشتار روز نباشد. قرمزی زیاد گوشت قرمز می تواند به دلیل افزودن اسید نیتریک به آن باشد. از اسید نیتریک به عنوان یک ماده نگهدارنده در فرآورده های گوشتی همچون کالباس، همبرگر، سوسیس، بیکن ها و…. استفاده می شود.

کاربرد اسید نیتریک در صنایع غذایی

خرید اسید نیتریک

فروشگاه ها و مراکز خرید مواد شیمیایی بسیاری وجود دارد که هم به صورت حضوری و هم به صورت اینترنتی، اقدام به فروش اسید نیتریک می کنند. اسید نیتریکی که در این فروشگاه ها به فروش می رسد، از نظر خلوص و کیفیت با هم تفاوت دارد. برای خرید اسید نیتریک با درجه خلوص و کیفیت بالا و در عین حال قیمت مقرون به صرفه، خرید از فروشگاه اینترنتی شیمی مارکت سپاهان می تواند گزینه ایده الی باشد. محصولات شیمیایی و به خصوص اسید نیتریک که در این فروشگاه به فروش می رسد، همگی از درجه استاندارد برخوردار هستند. از این رو برای کاربرد اسید نیتریک در صنایع غذایی، خرید از این فروشگاه می تواند تضمین کننده کیفیت آن باشد.

جمع بندی

در این مقاله کوشش کردیم تا با کاربرد اسید نیتریک در صنایع غذایی آشنا شویم. این ماده شیمیایی علاوه بر کاربرد آن در ضد عفونی کنندگی و شویندگی، کاربرد های مختلفی هم در صنایع غذایی دارد که در تولید انواع مواد غذایی و خوراکی استفاده های زیادی می شود. سایت شیمی مارکت سپاهان  به عنوان یکی از مراکز عرضه مواد شیمیایی، اسید نیتریک با کیفیت بسیار بالا و قیمت مناسب را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد. تولید کنندگان مواد غذایی می توانند برای تهیه اسید نیتریک مورد استفاده خود، از کاشناسان بازرگانی سایت شیمی مارکت سپاهان ، راهنمایی بخواهند. چنانچه سابقه خرید اسید نیتریک از سایت شیمی مارکت سپاهان را دارید، می توانید در بخش نظرات، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید. کلیه سوالات شما در زمینه این محصول در بخش نظرات مطالعه شده و با حوصله پاسخ داده خواهد شد.

About The Author

Views: 1

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 5 =