اسید کلریدریک چه کاربردی دارد؟


اسید کلریدریک چه کاربردی دارد؟

می توان به جرات یکی از قوی ترین اسیدهای مورد استفاده در صنعت و هم چنین داخل منازل را اسید کلریدریک دانست. این اسید قوی به علت قدرت بالایی که دارد، موارد استفاده متنوع و گسترده ای پیدا کرده است، به نحوی که سالانه میزان زیادی از این اسید در سراسر دنیا تولید شده و به فروش می رسد. اما اسید کلریدریک چه کاربردی دارد؟ موارد استفاده این ماده در صنعت و منزل چیست که تا این میزان، آن را پرطرفدار ساخته است؟ در این مطلب قصد داریم به این پرسش پاسخ دهیم که اسید کلریدریک چه کاربردی دارد؟ موارد استفاده این ماده در صنعت که عمده ترین بخش استفاده آن است، چیست؟

اسید کلریدریک چه کاربردی دارد؟

اسید کلریدریک صنعتی

یکی از گریدهای های اسید کلریدریک صنعتی است. به این معنا که برای استفاده در صنایع، با درصد خلوص و غلظت مشخص تولید می شود. از این ماده در اسید شویی فلزات استفاده های فراوانی می شود. هم چنین اسید کلریدریک صنعتی در بسیاری از واکنش های شیمیایی شرکت کرده و باعث تولید محصولات و مواد دیگری می شود.

برای دریافت قیمت و خرید اسید کلریدریک کلیک کنید 

به عنوان مثال یکی از کاربردهای اسید کلریدریک صنعتی در تولید کلسیم کلرید است که در از بین بردن یخ و برف های جاده ها در فصول سرد سال از آن استفاده می شود. این ماده در تنظیم اسیدیته محیط هایی چون استخر ها هم مورد بهره برداری قرار می گیرد.

اسید کلریدریک صنعتی را می توان یکی از پر کاربردترین ها در بخش صنایع شیمیایی دانست. اما این ماده در بدن ما هم وجود دارد! ادامه این مطلب شما را با کاربرد جالب این اسید قوی در بدن آشنا می کند.

کلریدریک اسید معده

شاید جالب باشد که بدانید اسید کلریدریک اسید معده نیز می باشد. این اسید که همان هیدروکلریک اسید است، در معده ما حضور داشته و با ترکیب شدن با مواد غذایی، سبب هضم و تجزیه آنها می شود. کلریدریک اسید معده هم چنین در از بین بردن باکتری و عوامل بیماری زایی که حین خوردن غذا وارد معده می شود، نقش آفرینی می کند.

به این شیوه سلامت انسان در اثر ورود میکروب ها به سادگی به خطر نمی افتد و هضم غذا هم به بهترین شکل صورت خواهد گرفت.

باید اشاره کرد که اگر میزان این اسید قوی در معده زیاد گردد، سوزش و درد در این ناحیه احساس می شود که ناشی از قدرت بالای کلریدریک اسید معده می باشد.

اسید معده یا همان اسید کلریدریک

خرید اسید کلریدریک غلیظ

شما می توانید برای خرید اسید کلریدریک غلیظ، به سایت شیمی مارکت سپاهان مراجعه کرده و نسبت به تهیه با کیفیت ترین نوع آن اقدام نمایید.

شیمی مارکت سپاهان که از برترین فروشندگان محصولات شیمیایی است، این ماده را با کیفیتی بالا و در عین حال قیمت مناسب به شما عرضه می کند. خرید اسید کلریدریک غلیظ از شیمی مارکت سپاهان به علت حدف شدن واسطه ها در مسیر رسیدن جنس به مصرف کننده، تجربه ای متمایز خواهد بود. زیرا در کنار تازگی محصول، قیمت آن هم به نسبت دیگر مراکز پایین تر می باشد. هم چنین امکان دریافت مشاوره رایگان برای خرید اسید کلریدریک غلیظ نیز وجود دارد.

اسید کلریدریک که با اسامی هیدروژن کلراید ، اسید کلروهیدریک یا جوهر نمک، محلول بی رنگ کلرید هیدروژن (HCl) در آب است.

اسید کلریدریک یکی از قوی ترین و خورنده ترین اسید های صنعتی است که کاربرد های بیشماری در صنعت و در مصرف خانگی نیز دارد.

کاربرد اسید کلریدریک در خانه

این اسید قوی که به اسم جوهر نمک هم گفته میشود، یکی از بهترین و خورنده ترین اسید ها برای تمیز کردن و جرم گیری سطوح به ویژه دستشویی و گاز است. فروش جوهر نمک به علت استفاده فراوانی که در منازل به عنوان پاک کننده دارد، مرسوم بوده و طرفداران زیادی هم دارد.

استفاده از اسید کلریدریک در شست و شو

کاربرد اسید کلروهیدریک صنایع خوراکی

اسید کلریدریک در صنایع غذایی به عنوان محلولی قوی در پروسه غذایی استفاده میشود.

از اسید کلریدریک در انواع مواد غذایی و نوشیدنی های مختلف استفاده میشود، اما بعد از استفاده و حضم آن در معده خنثی و غیر فعال میشود.

بهره گیری از اسید کلریدریک در نوشیدنی ها

کاربرد هیدروژن کلراید در معدن

از اسید هیدروکلریدریک در معدن برای پالایش قلع و و برای تمیز کردن محصولات فلزی نیر استفاده میشود.

از این اسید در تولید نفت در پالایشگاه ها نیز استفاده میشود.

از دیگر کاربرد های اسید کلریدریک میتوان به موارد زیر اشاره کرد

 • اسید کلریدریک در شستشو و اسید شویی فلزات
 • خنثی سازی ترکیبات آلکالین یا ضایعات فلزات
 • احیا اوره
 • هیدروکلریک اسید در قطعه شویی (اسید شویی) فولاد : یکی از مهم ترین کاربردهای اسید کلریدریک در اسید شویی فولاد است تا زنگ یا اکسید آهن را از روی سطح آهن یا فولاد قبل از ورود آنها به واکنش های بعدی مثل اکستروژن، گالوانی کردن و دیگر تکنیک ها، بزداید.
 • اسید کلریدریک در کیفیت فنی با غلظت ۱۸% رایج ترین عامل اسید شویی فولاد های کربنی است.
 • تولید انواع ترکیبات غیر آلی : محصولات زیادی طی یک واکنش اسید و باز توسط کلریدریک اسید تولید می شوند و مواد شیمیایی در گیر با آب.
 • پرداخت چرم
 • صنعت ساختمان سازی
 • اسیدیته کردن چاه های نفتی
 • تولید ترکیبات آلی : اسید کلریدریک تولید ترکیبات آلی، مثل وینیل کلراید است. معمولا این کار استفاده ای غیر آزاد است.
 • برداشتن رسوب بویلرها
 • کنترل ph و خنثی سازی : اسیدکلریدریک برای تنظیم اسیدی بودن در خلوص مورد نیاز صنایع غذایی دارویی ، آشامیدنی به کار می رود.
 • تهیه اتیلن دی کلراید.
 • خالص سازی نمک طعام.
 • نظافت و خانه داری.

اسید شویی فلزات به کمک اسید کلریدریک

About The Author

Views: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 12 =