انواع همزن آزمایشگاهی


میکسر آزمایشگاهی چیست؟

همزن آزمایشگاهی یا میکسر آزمایشگاهی یک از تجهیزات آزمایشگاهی متداول در آزمایشگاه ها است که در صنایع مختلف نظیر داروسازی، آزمایشگاه شیمی، رنگ سازی و … مورد استفاده است. از همزن آزمایشگاهی برای مخلوط کردن مایعات، یکنواخت نگه داشتن نمونه مایع در حین آزمایش،برای گرم کردن یا خنک کردن نمونه و همچنین برهمکنش بیشتر مواد در آزمایشگاه استفاده می شود. میکسر های آزمایشگاهی انواع مختلفی داشته که در ادامه به بررسی یک به یک آن ها می پردازیم.

شما می توانید برای خرید انواع میکسر آزمایشگاهی به صفحه فروش همزن آزمایشگاهی مراجعه کنید.

میله همزن

یکی از ابراز های موجود در آزمایشگاه که از جنس شیشه یا پلیمر بوده و برای همزدن محلول ها کاربرد دارد.

میله همزن شیشه ای آزمایشگاه

همزن مغناطیسی

همزن مغناطیسی یا magnetic mixer نوع دیگری از همزن های موجود در آزمایشگاه بوده که برای مخاوز کردن مایعات مورد استفاده قرار می گیرد. برای استفاده از این همزن کافی است یک میله کوچک که به آن stir bar می گویند را داخل ارلن  ظرف مایع گذاشته و سپس ظرف را بر روی صفحه ای که زیر آن محوری با خاصیت مغناطیسی در حال چرخش است، قرار می دهند. به این ترتیب میله موجود با کمک نیرو مغناطیسی به چرخش درآمده و موجب مخلوط شدن نمونه ها می شود. علاوه بر قابلیت همزدن برخی دیگر از صفحات با ایجاد گرما موجب گرم شدن نمونه نیز می شوند. به این صورت دو عمل همزدن و گرم شدن به طور خمزمان انجام می شود.

همزن مغناطیسی آزمایشگاه

همزن مکانیکی

همزن های مکانیکی برای مخلوط شدن ترکیبات مایع با تعداد دور و زمان مشخص در آزمایشگاه ها مورد استفاده است. این دسته از همزن ها بر اساس نوع پره ای که در آن به کار رفته به سه دسته پره ملخی، پره پارویی و پره توربینی تقسیم می شوند. نوع ملخی با جریان محوری که دارد برای مایعاتی با گرانروی کم مناسب بوده و اغلب برای معلق کردن ذرات جامد داخل سیال به کار برده می شود.

نوع پارویی که ارزان ترین و ساده ترین مدل در بین همزن های مکانیکی است با به حرکت درآوردن سیال به شکل مماسی و شعاعی برای طیف وسیعی از گرانروی ها مناسب است.در مدل توربینی به خاطر شکل ساختاری پره، جریان های پر قدرتی ایجاده شده که به همین دلیل مناسب برای مایعاتی با گرانروی کم می باشد.

انواع همزن مکانیکی براساس نوع پره به کار رفته در آن

 

شیکر های آزمایشگاهی نیز جزئی از همزن های آزمایشگاه محسوب می شوند زیرا برای همزدن و مخلوط کردن در حجم های پایین کاربرد دارد. به طور کلی شیکر ها به ۵ دسته:

  1. شیکر صفحه ای که با حرکت افقی خود باعث مخلوط شدن مایع درون ظروف آزمایشگاهی می شود
  2. شیکر اوربیتالی که معمولا در آزمایشگاه میکروبی برای کشت و مخلوط کردن کاربرد داشته و حرکت آن دایره وار با سرعت پایین است
  3. شیکر لوله یا شیکر ورتکس که برای مخلوط کردن مایع درون لوله آزمایشگاهی استفاده می شود
  4. شیکر انکوباتور که تلفیقی از شیکر و انکوباتور است و برای رشد سلول گزینه مناسبی است
  5. روتوشیکر که شیکر خورشیدی نیز معروف است که زاویه صفحه آن بر حسب افق تنظیم می شود

همزن برقی آزمایشگاهی چیست؟

همزن های آزمایشگاهی عمدتا برقی هستند و کار را بسیار راحت تر کرده اند. البته در موارد خاصی از میله های همزن دستی در آزمایشگاه ها نیز استفاده می شود. اما زمانی که نیاز به همزدن سریع یا به مدت طولانی وجود دارد، لازم است تا از همزن های برقی آزمایشگاهی استفاده شود.

About The Author

Views: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 18 =