اکسید آلومینیم به عنوان جایگزینی برای الماس


نکاتی در مورد اکسید آلومینیوم

خاصیت و ویژگی ضد سایش بودن اکسید آلومینیوم به دلیل و سختی بالای آن باعث شده است که از این ماده به عنوان یک ساینده برای تولید گلوله های آسیا، سمباده ها، ابزارهای برش و سیم های هدایت‌کننده استفاده شود. آلومینا به دلیل مقاومت بالا در برابر حرارت، گزینه مناسبی برای استفاده در تیغه های فلزی بشمار میرود. اکسید آلومینیوم یک عایق الکتریکی، اما دارای رسانایی گرمایی نسبتا بالایی است که این رسانایی گرمایی با دما تغییر می کند. به دلیل بالا بودن نقطه ذوب آلومینا، این ماده دارای مقاومت و ثبات حرارتی بالایی است. سختی بالای کرندوم باعث شده است تا این ماده به عنوان ماده تشکیل دهنده اصلی در وسایل و ابزارهایی با کاربرد سایندگی و برش استفاده شود. آلومینا از این لحاظ پس از الماس در رتبه دوم قرار میگرد که البته قیمت آن در مقایسه با الماس بسیار پایین‌تر و مقرون به صرفه است. نکته اینجاست که اکسید آلومینیم به عنوان جایگزینی برای الماس مورد استفاده قرار خواهد گرفت یا خیر.

اکسید آلومینیم به عنوان جایگزینی برای الماس

 

نکاتی در مورد اکسید آلومینیوم

اکسید آلومینیوم به دلیل داشتن نقطه ذوب بالا، عایق بودن و مقاومت شیمیایی مطلوب گزینه خوبی برای ساخت بلوک و لوله های نسوز، غلاف ترموکوپل و بوته ذوب است. از ویژگی پایداری حرارتی و شیمیایی مناسب نسوزهای آلومینایی می توان در محیط های قلیایی و نیز اسیدی استفاده کرد. آلومینا به طور طبیعی به چند شکل کریستالی به عنوان سنگ معدن یا کانی در دسترس است که یاقوت یکی از انواع آن است. از Al۲O۳ برای تولید فلز آلومینیوم، به عنوان یک ماده ساینده و همچنین به دلیل سختی و نقطه ذوب بالا، به عنوان یک ماده نسوز قابل استفاده است. فروشگاه اینترنتی شیمی مارکت سپاهان انواع مواد شیمیایی مانند اکسید آلومینیوم را با بهترین خدمات پس از فروش تقدیم حضور تان خواهد کرد. برای خرید اکسید آلومینیوم تنها می بایست یک کلیک کنید.

 

درجه سختی کانی های آلومینا مانند بوکسیت یا کرندوم هر کدام یا دیگری کمی متفاوت است؛ به گونه ای که با خراشیدن یک کانی بر روی دیگری می‌توان سختی سایر کانی‌ها را با آن‌ها مقایسه کرد. آلومینا به عنوان یک ماده ساینده جایگزین مناسب و ارزان قیمتی برای الماس است. در بسیاری از انواع کاغذ سنباده از کریستال اکسید آلومینیوم استفاده می شود. علاوه بر این، کم بودن ظرفیت گرمایی یا حرارتی ویژه ی آن به طور گسترده ای در عملیات سنگ زنی به ویژه ابزار برش استفاده می شود. به عنوان ماده معدنی ساینده از پودر آلوکسیت به همراه سیلیس در نوک نشانه های موجود در بازی بیلیارد استفاده می شود. از پودر اکسید آلومینیوم در برخی پولیش های CD یا DVD و نیز خمیردندان استفاده می شود. اکسید آلومینیم یا همان آلومینا پرمصرف ترین ساینده می باشد در بین مواد شیمیایی.

آلومینا به عنوان جایگزینی برای الماس

 

این ماده همچنین در میکرودرم، نوعی لایه‌برداری لایه‌های سطحی پوست، کاربرد دارد که به‌منظور زیباسازی، جوان‌سازی و رفع جای جوش در لایه سطحیِ پوست استفاده می شود. همان طور که اشاره شد، آلومینا دارای سختی بالایی است و از این حیث پس از الماس قرار میگیرد. به خاطر سختی بالای این ماده، از آن در تولید ابزارها و وسایل برش و نیز ساینده ها استفاده میشود.

About The Author

Views: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 1 =