برج خنک کننده


برج خنک کننده :

برج خنک کننده دستگاهی است برای دفع حرارت زاید آب (مقاله آب چیست را حتما بخوانید)مورد استفاده در چگالنده به جو از طریق تبادل حرارتی با هواست. برج خنک کننده معمولا با تبخیر آب، حرارت ایجاد شده در یک واحد شیمیایی را دفع کرده و سیال سرویس را تا دمای حباب مرطوب هوا پایین می آورند؛ البته باید در نظر داشت در برخی از برج های خنک کن با چرخه بسته که به برج خنک کن خشک مشهور هستند، کاهش دمای سیال سرویس صرفا تا دمایی نزدیک به دمای حباب خشک هوا امکان پذیر است.

برج خنک کننده

از برج خنک کننده در سردسازی سیستم های تهویه مطبوع، پالایشگاه ها، نیروگاه ها و … استفاده می کنند.

از برج خنک کن در سیستم خنک کاری واحد های پالایشگاهی، پتروشیمیایی و سایر واحد های شیمیایی مشابه، نیروگاه های حرارتی و سیستم های اچ وی ای سی برای تهویه مطبوع ساختمان استفاده می شود. دسته بندی برج های خنک کن براساس نوع تماس هوا با آب صورت می گیرد؛ متداول ترین انواع برج خنک کننده براساس مکانیزم های جابه جایی طبیعی و اجباری تقسیم بندی می شوند.

از نظر ابعاد و اندازه، برج های خنک کن در مدل های کوچک پشت بامی برای ساختمان های مسکونی تا سازه هایی غول پیکر و هذلولی شکل که ارتفاعشان در حدود دویست متر و قطرشان در حدود صد متر می باشد وجود دارد. همچنین برخی خنک کننده ها با شکل مستطیلی با ارتفاع چهل متر و طول هشتاد متر نیز وجود دارد. در اکثر مواقع از برج های خنک کن هذلولی در نیروگاه های هسته ای استفاده می شود. هرچند که در برخی از واحد های شیمیایی بزرگ و سایر واحدهای صنعتی نیز از آنها استفاده می شود. هر چند که در برخی از واحدهای شیمیایی بزرگ و سایر واحدهای صنعتی نیز از آنها استفاده می شود. در مقابل این برج های خنک کن عظیم الجثه که در صنایع خاصی به کار گرفته می شوند، اکثریت قریب به اتفاق برج های خنک کن نجهیزات کوچک هستند که در کنار واحد های مختلف صنعتی یا مسکونی برای تهویه هوا به کار می رود.

برج های خنک کننده سیستم توزیع و پخش آبگرم دارند که آب را به صورت یکنواخت روی شبکه مشبک نزدیک به هم می باشد. این شبکه ها آکنه نام دارند. آکنه ها آب سرازیر شده از بالای برج را با هوایی که از میان آن حرکت می کند کاملا مخلوط کرده به طوری که آب به صورت یک قطره از یک آکنه یه سطح آمنه دیگر توسط نیروی ثقل خود می ریزید. هرچند در این برج ها مقداری انتقال حرارت محسوس از آب به هوا وجود دارد ولی تقریبا اثر خنک کنندگی تماما از تبخیر قسمتی از آب اسپری شونده در برج حاصل می شود. بخار حاصل از فرایند تبخیر در برج توسط جریان هوایی که یک دمنده ایجاد می کند از برج خنک کننده خارج می شود. با توجه به اینکه دما و رطوبت هوا از برج افزایش می یابد بدیهی است که میزان تاثیر برج خنک کن تا حد زیادی به درجه حرارت مرطوب هوای ورودی بستگی دارد و با کاهش آن افزایش می یابد.

اجزای برج خنک کننده :

  1. فن : فن جهت خنک سازی استفاده می شود.
  2. پکینگ : برای افزایش تبادل حرارتی بین جریان آب و هوا در داخل برج خنک کن استفاده می شود.
  3. حوضچه یا باسین : در بخش زیرین برج خنک کن قرار دارد و آب خنک شده در آن جمع آوری شده و به سمت سیستم های سردسازی هدایت می شود.
  4. قطره گیر : تیغه های قطره گیر برای جلوگیری از پخش ذرات آب و ممانعت از خروج آنها به محیط بیرون از برج خنک کننده بکار می روند.

جنس ساختاری :

برج خنک کننده معمولا در سه جنس فلزی، بتنی و فایبر گلاسی ساخته می شوند.

کلمات مرتبط :

دیسکلر خارجی – دیسکلر بدون بو – دیسکلر چیست – دیسکلر مایع – دیسکلر و سود – قیمت دیسکلر – فروش اسید دیسکلر – مواد شوینده – چیلر جذبی – تعمیر چیلر – انواع چیلر – اسید شویی چیلر – برج خنک کننده – فروش مواد شیمیایی – رسوب – رسوب زدا – رسوب گیر – رسوب بر – رسوب کتری – چیلر چیست – فرمول دیسکلر – ترکیبات اسید دیسکلر – دیسکلر ایرانی

About The Author

Views: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =