بهترین زمان مصرف کود روی


بهترین زمان مصرف کود روی

پودر روی که به آن زینک هم گفته می شود، کودی است که حاوی عنصر روی می باشد. کود روی با وجود آن که مصرف زیادی برای گیاهان ندارد و جزء مواد مغذی درشت به شمار نمی رود، اما گیاهان برای رشد و حیات خود به این کود به میزان کافی نیاز دارند. از آن جایی که عمده زمین های زراعی ایران قلیایی یا آهکی هستند، عنصر روی در این زمین ها کمبود شدیدی دارد و رشد گیاهان با این کمبود تحت تاثیر قرار می گیرد. به گونه ای که کمبود عنصر روی در زمین ها، باعث کاهش عملکرد و بازدهی محصول تا ۵۰ درصد هم می شود. همچنین برخی از گیاهان همانند حبوبات، دانه های روغنی، برنج، مرکبات، انگور، ذرت و … به کمبود روی حساس هستند.

بهترین زمان برای مصرف کود روی چه زمانی است؟

شکل کود های روی در بازار

کود های روی که در بازار یافت می شود، عمدتا به شکل فسفات روی، نیترات روی و سولفات روی بوده و در بهترین حالت با فناوری کلات تولید می شود. با توجه به اهمیتی که این ماده برای رشد گیاهان و بازدهی بهتر کشاورزی دارد، لازم است تا با بررسی دقیق زمین زراعی و محصول، بهترین کود روی برای آن انتخاب شده و مورد استفاده قرار گیرد. شما می توانید برای دریافت مشاوره در این زمینه و نیز خرید کود در قالب پودر روی، به سایت شیمی مارکت سپاهان مراجعه کنید و ضمن دریافت اطلاعات کاربردی و تخصصی، از مرغوب ترین کود روی موجود در بازار هم بهره ببرید.

انواع کود روی و زمان استفاده از آنها

خواص و فواید کود روی برای گیاهان

پودر روی خواص و فواید متعددی برای گیاهان دارد. در زیر به این فواید به طور مختصر اشاره کرده ایم.

 • تحریک گیاهان به جوانه زدن و جذب آب
 • تحریک گیاهان به گل دادن
 • فعال کردن آنزیم های مورد نیاز
 • در مکانیسم های محافظتی از گیاهان موثر است.
 • باعث تولید هورمون های رشد همانند اکسین می شود.
 • کلروفیل را افزایش می دهد.
 • رشد گیاهان را تنظیم کرده و بلوغ آن ها را سریع تر می کند.
 • کربوهیدرات ها را در گیاهان تشکیل می دهد.
 • سنتز پروتئین و اسید نوکلوئیک را افزایش داده و روی ساختار سیتوپلاسم سلولی تاثیر می گذارد.
 • باعث تشکیل بذر در گیاه می شود.
 • مقاومت گیاهان به سرما را افزایش می دهد.
 • مسمومیت بور را کاهش می دهد.
 • بازدهی گیاهان را هم به لحاظ کمی و هم کیفی افزایش می دهد.

خواص کود روی برای گیاهان

میزان مصرف کود روی برای گیاهان

به طور کلی مصرف کود روی در روش محلول پاشی حدود ۲ کیلوگرم در هزار لیتر آب، ۴ تا ۶ کیلوگرم در هر هکتار در روش آبیاری و در باغات برای هر درخت به میزان ۱۵ تا ۶۰ گرم مناسب است. کشاورزان می توانند با خرید پودر روی و استفاده به موقع از آن، شاهد نتایج شگفت آوری در محصولات خود باشند. اما این نتجیه تنها در گرو اطلاع از نحوه مصرف و بهترین زمان استفاده از آن می باشد که در ادامه به بررسی آن پرداخته شده است.

بهترین زمان مصرف کود روی برای گیاهان

کود روی برای آن که تاثیر مطلوبی بر گیاهان داشته باشد، باید در موقع مناسبی مصرف شود. از این رو بهترین زمان برای مصرف این کود در پایان فصل پس از برداشت و پیش از آن که گیاهان به خواب زمستانی بروند، است. همچنین در ابتدای فصل روییدن گیاه و پیش از برآمدگی جوانه گل هم بهترین زمان برای مصرف کود روی است. مساله ای که مهم است، کیفیت بالای کود روی مصرفی است تا بتواند به بهترین شکل به بهبود رشد گیاه منجر شود. شما می توانید برای خرید پودر روی با کیفیت و ارزان قیمت، به سایت شیمی مارکت سپاهان مراجعه کنید و با اطمینان از کیفیت محصول، آن را در محل خود دریافت کنید. کود روی در سایت شیمی مارکت سپاهان با قیمتی ایده آل و رقابتی عرضه می شود و شما باغداران عزیز می توانید پایین ترین قیمت پودر روی را در این مرجع مشاهده و خرید نمایید.

About The Author

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 6 =