بوراکس چیست


بوراکس چیست؟  بوراکس ماده ای معدنی به شمار می رود که با فرمول  Na۲B۴۰۷ساخته شده است. پودر بوراکس به نام های دیگری هم شناخته می شود همانند؛ سدیم تترابورات، بوره و دی سدیم. پودر بوراکس از ماده  اکسیژن، بور و سدیم تهیه شده است و امروزه در مصارف خانگی بیش ترین کاربرد را دارد. مشخصات ظاهری این ماده این است که شکل جامد و پودری کریستالی دارد و همچنین از رنگ سفید برخوردار است. پودر بوراکس به هیچ عنوان نباید در محیطی که هوای خشک دارد قرار داده شود؛ زیرا سریع رطوبت خود را از دست می دهد. بسیاری از خواص پودر بوراکس را نمک اسید بوریک به وجود می آورد که به ترکیبات بور دیگر تبدیل می شود. بوراکس پودری معدنی است که در حالت طبیعی خود به شکل یک کانی کریستالی دیده می شود و به هنگام تست شعله رنگ آن زرد یا مایل به سبز است.

این پودر یک حل شونده محسوب می ‌شود و قابل حل شدن درون مایعاتی همچون آب می باشد. این پودر به هیچ عنوان سمی نمی باشد و به افراد آسیب وارد نمی کند. بوراکس اغلب در پودر ماشین‌ لباسشویی نیز یافت می شود و به دلیل قیمت مناسب آن به آسانی در دسترس افراد قرار می گیرد.

پودر بوراکس و همه کاربردهای آن

موارد استفاده بوراکس

 

در بالاتر توضیحات بوراکس چیست را در اختیار شما قرار دادیم اما در اینجا به کاربرد ها و موارد استفاده آن میپردازیم :
بوراکس به تنهایی کاربردهای زیادی دارد، به علاوه یکی از اجزای دیگر محصولات است. در اینجا چند کاربرد پودر بوراکس و بوراکس خالص در آب آورده شده است:

حشره کش، به ویژه در محصولات سوسک کش و به عنوان پیشگیری از شب پره (محلول ده درصد روی پشم)
قارچ کش
علف کش
خشک کننده
تقویت کننده لباسشویی
نظافت منزل
عامل نرم کننده آب
افزودنی غذایی به عنوان نگهدارنده (در برخی کشورها ممنوع است)
بوراکس یک ماده تشکیل دهنده در چندین محصول دیگر است، از جمله:

 • محلول های بافر
 • بازدارنده های شعله
 • محصولات سفید کننده دندان
 • شیشه، سرامیک و سفال
 • پیش ساز اسید بوریک
 • پروژه های علمی مانند آتش سبز رنگ، لجن و کریستال های بوراکس
 • آزمایش مهره بوراکس شیمی تجزیه
 • فلاکس برای جوشکاری آهن و فولاد

بوراکس چقدر ایمن است؟

بوراکس در شکل معمول سدیم تترابورات دکاهیدرات سمی نیست، به این معنی که مقدار زیادی از آن باید استنشاق یا بلعیده شود تا اثرات سلامتی ایجاد کند. در مورد آفت کش ها، این یکی از ایمن ترین مواد شیمیایی موجود است. ارزیابی سال ۲۰۰۶ از این ماده شیمیایی توسط EPA ایالات متحده هیچ نشانه ای از سمیت ناشی از قرار گرفتن در معرض و هیچ شواهدی از سمیت سلولی در انسان پیدا نکرد. برخلاف بسیاری از نمک ها، قرار گرفتن در معرض بوراکس پوست باعث تحریک پوست نمی شود.

با این حال، این بوراکس را کاملاً ایمن نمی کند. شایع ترین مشکل در معرض قرار گرفتن این است که استنشاق گرد و غبار می تواند باعث تحریک تنفسی به خصوص در کودکان شود. مصرف مقادیر زیاد بوراکس می تواند باعث تهوع، استفراغ و اسهال شود. اتحادیه اروپا (EU)، کانادا و اندونزی قرار گرفتن در معرض بوراکس و اسید بوریک را یک خطر بالقوه برای سلامتی می دانند، در درجه اول به این دلیل که افراد از منابع زیادی در معرض آن هستند. رژیم غذایی و از محیط زیست نگرانی این است که قرار گرفتن بیش از حد در معرض یک ماده شیمیایی که عموماً ایمن تلقی می شود می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد و به باروری آسیب برساند. در حالی که یافته‌ها تا حدودی متناقض هستند، توصیه می‌شود کودکان و زنان باردار در صورت امکان، قرار گرفتن در معرض بوراکس را محدود کنند.

انواع بوراکس

بوراکس به دو شکل تولید و به بازار عرضه می ‌شود. بوراکس  پودری که در مصارف خانگی کاربرد فراوانی دارد و بوراکس مایع که در ساخت انواع آفت کش ها مورد استفاده قرار می گیرد. بوراکس مایع به دو بخش تقسیم بندی می شود: بوراکس پنتاهیدرات و دکاهیدرات که به بررسی هر کدام در زیر می پردازیم.

بوراکس پنتاهیدرات: این ماده شکلی جامد کریستالی دارد و به رنگ سفید مشاهده می شود که عمدتا از آن در تولید انواع ضدعفونی کننده ها، از بین بردن آفت ها و علف های هرز استفاده می شود. از این ماده برای درست کردن شیشه های مقاوم در برابر گرما، تولید کود های شیمیایی، عکاسی، آزمایشگاه و … بهره گرفته می شود.

بوراکس دکاهیدرات: این محلول کاربرد های بسیاری دارد که به برخی از آن ها اشاره می کنیم. این ماده برای پاک کردن شیشه ها و سطوح مختلف، فلزات، سرامیک، پولیش ها، تمیز و ضد عفونی کننده های دست و… مورد استفاده قرار می گیرد. دکاهیدرات ماده ای سمی محسوب نمی شود و هیچ خطری برای افراد و سلامتی  ندارد.

نام محصول

بوراکس

فرمول شیمیایی

Na۲B۴۰۷

جرم

۲۰۱.۲۲g/mol

مشخصات فیزیکی

سفید رنگ و جامد

نقطه جوش

۷۴۳°C (1,369 °F; 1,016 K)

نقطه ذوب

۷۴۳°C (1,369 °F; 1,016 K)

آشنایی با انواع بوراکس

۷ کاربرد ویژه پودر بوراکس

همان طور که در بالا گفته شد پودر بوراکس کاربرد های فراوانی دارد که به ۷ نمونه از آن در زیر می پردازیم؛

 1. کاربرد پودر بوراکس در تولید خمیر بازی و اسلایم‌: امروزه کار با اسلایم برای افراد می تواند آرامش بخش باشد و استفاده های بسیاری از آن می شود. برای ساخت ماده ی اولیه خمیر اسلایم از پودر بوراکس نیز استفاده می کنند.
  • استفاده از بوراکس در تهیه اسلایم
 2. کاربرد بوراکس در پودر ماشین لباسشویی: مهم ترین کاربردی که امروزه پودر بوراکس دارد، استفاده در پودر ماشین لباس شویی برای شست و شوی لباس است. توصیه می شود به هیچ عنوان پودر بوراکس را به تنهایی خریداری نکنید، زیرا درون تمام پودر های ماشین لباس از این ماده استفاده شده است.
 3. کاربرد پودر بوراکس در تولید مواد شوینده: بوراکس در تولید انواع سفید کننده ها، شوینده ها و صابون ها کاربرد دارد. این ترکیب شیمیایی توانایی تبدیل آب سخت را به آب نرم دارد و به این طریق مواد شوینده به راحتی درون آب حل می‌ شوند. از این رو وجود این ماده در شوینده های لباس، ظروف و سطوح بهتر اثر می کند تا به خوبی شسته شوند.
  • استفاده از پودر بوراکس در انواع شوینده ها
 4. کاربرد پودربوراکس در تولید لوازم آرایشی و بهداشتی: امروزه پودر بوراکس به عنوان مواد نگهدارنده در لوازم آرایشی و بهداشتی همانند؛ لوسیون های بدن، مرطوب کننده های پوست، کرم ها، ژل ها، انواع شامپو های بدن و مو، اسکراب های لایه بردار و… مورد استفاده قرار می گیرد.
 5. کاربرد بوراکس در اسپری های حشره کش: استفاده از پودر بوراکس برای مقابله با حشراتی مانند سوسک مفید است. اسید بوراکس به نوعی آفت کش نیز محسوب می شود و خطرات کم تری دارد. البته در مصرف غلظت های بالا امکان بروز عوارضی مثل التهاب، آسیب دیدن پوست و سیستم تنفسی وجود دارد. این پودر قابلیت از بین بردن تمام اثرات حشرات از روی سطوح و فرش ها را دارد.
 6. کاربرد پودر بوراکس در پاکسازی: امروزه پودر بوراکس بیش ترین کاربرد را در مصارف خانگی دارد و از آن برای پاکسازی کاشی، سرامیک، دیوار، سطوح مختلف منزل، وسایل های چینی و آلومینیومی مورد استفاده قرار می گیرد.
 7. کاربرد پودر بوراکس در شمع سازی: از پودر بوراکس می توان در ساخت شمع و برای نسوز کردن فیتیله آن استفاده کرد، به طوری که پودر بوراکس را با آب گرم به درستی ترکیب کنید و بعد از حل شدن کامل فیتیله شمع را درون آن قرار دهید. بعد از چند دقیقه فیتیله را خارج کرده و به نمک طعام آغشته کنید و در نهایت فیتیله را روی کاغذ قرار دهید تا به درستی خشک شود.

نکات مهم به هنگام استفاده پودر بوراکس

_برای پاک کردن فرش های منزلتان می توانید پودر بوراکس را با مقداری آب مخلوط کنید تا به خوبی یکنواخت شود؛ سپس این محلول را روی فرش بریزید و به مدت یک ساعت به آن استراحت دهید تا به خوبی کثیفی و روغن های اضافی از فرش خارج شود.

_اگر مشغول زراعت هستید و علف های هرز و مزاحم را در مزرعه مشاهده می کنید که تاثیرات منفی بر رشد گیاهان شما گذاشته است، از پودر بوراکس استفاده کنید، ابتدا بوراکس را بر روی علف های هرز مزرعه بریزید و به هیچ عنوان به آن ها آب ندهید تا از بین بروند.

بوراکس و تاثیر آن در از بین بردن علف های هرز

خطرات و ایمنی کار با پودر بوراکس

به هنگام کار با این ماده نهایت دقت را داشته باشید و رعایت نکات ایمنی از جمله از دستکش، عینک، لباس مخصوص، ماسک و… را فراموش نکنید.کارکنانی که با پودر بوراکس به صورت دائم ارتباط دارند، از برخورد آن به چشم و پوست خودداری کنند. تماس با پودر بوراکس به دلیل ضد باکتری و ضد انعقادی بودن باید حتما با استفاده از دستکش باشد و از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه داشته شود.

خرید پودر بوراکس

اگر قصد خرید بوراکس را دارید می توانید به سایت شیمی مارکت سپاهان مراجعه کنید و محصول مورد نظر خود را به صورت آنلاین و حضوری خریداری کنید. در این فروشگاه انواع مواد شیمیایی از جمله پودر بوراکس با وزن های متفاوت و بسته های با کیفیت عالی به مشتریان ارائه می شود، این فروشگاه قابلیت آن را دارد تا خرید مشتریان گرامی را با ارسال رایگان درب منزل تحویل دهد. شیمی مارکت سپاهان از عرضه کنندگان بی واسطه پودر بوراکس در ایران می باشد و به همین دلیل قیمت بوراکس و سایر محصولات آن به نسبت دیگر مراجع پایین تر می باشد. با خرید پودر بوراکس از سایت شیمی مارکت سپاهان، ضمن بهره مندی از محصولی با قیمت پایین، از کیفیت بی نظیر آن نیز بهره خواهید برد.

خرید پودر بوراکس

کلام آخر

در آخر به این نتیجه رسیدیم که پودر بوراکس کاربرد های بی شماری در سلامتی محصولات کشاورزی، شست و شو لباس ها و… دارد و به تمیز و پاکیزه شدن لباس های شما کمک می کند. این ماده در صنعت و کشاورزی جایگاه ویژه ای دارد و می توان آن را یکی از کاربردی ترین ترکیبات شیمیایی برشمرد. در مقایسه با سایر مواد شیمیایی این ماده از ایمنی بالاتری بهره می برد و کار با آن خطر زیادی به همراه ندارد. با این حال رعایت موارد ایمنی کار با مواد شیمیایی به کلیه کاربران توصیه می شود. شما می توانید با کیفیت ترین پودر بوراکس را از سایت شیمی مارکت سپاهان و به صورت آنلاین با قیمت مناسب تهیه نمایید. کافی است بر روی باکس زیر کلیک نمایید تا امکان خرید محصول برایتان مهیا شود.

بخشی از محتوای این صفحه از ویکی پدیا برداشت شده است.

About The Author

Views: 3

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + هشت =