تاثیر جوهر نمک روی رنگ ماشین


تاثیر جوهر نمک روی رنگ ماشین

آیا از تاثیر جوهر نمک روی رنگ ماشین اطلاع دارید؟ آیا می‌دانید اگر این ماده به بدنه ماشین برخورد کند، چه اتفاقی ممکن است بیفتد؟ آیا به نظر شما برخورد این ماده به بدنه ماشین ممکن است آثار بدی از خود به جای بگذارد؟ اگر این سوالات برای شما نیز پیش آمده است، توصیه می‌کنیم در ادامه با ما همراه باشید؛ ما می‌خواهیم در مورد تاثیر خوب یا بد جوهر نمک روی رنگ ماشین نکاتی را با شما در میان بگذاریم.

 

 

آیا در مورد جوهر نمک چیزی می‌دانید؟ این ماده چه کاربردهایی دارد؟

قبل از آنکه در مورد تاثیر منفی یا مثبت جوهر نمک روی بدنه خودرو و رنگ آن صحبت کنیم، لازم می‌دانیم در ابتدا، برخی توضیحات را در مورد این ماده بدهیم و خیلی مختصر و کوتاه این ماده شیمیایی را به شما معرفی کنیم.

۱- جوهر نمک چیست؟

جوهر نمک، نوعی اسید قوی است. همان طوری که می‌دانید،اسیدها، قوی هستند و کارهای زیادی، در خدمت به بشر می‌توانند انجام دهند. این ماده از جمله موادی است که در خانه اغلب ایرانی‌ها یافت می‌شود. از جوهر نمک برای تمیز کردن سطوح مختلف، مانند سطوح سرویس‌های بهداشتی و پاک کردن لکه به جای مانده از زنگ زدگی فلزات استفاده می‌کنند. نام علمی جوهر نمک، اسید هیدروکلریک است و اسید معده هم به آن می‌گویند. توجه داشته باشید، این اسید از جمله اسیدهایی است که غلظت زیاد آن باعث وارد آمدن آسیب به سطوح مختلف می‌شود. به همین سبب است که آن را در منازل به صورت رقیق شده به کار می‌برند؛ تا هم، آسیب‌های تنفسی برای انسان به دنبال نداشته باشد و هم، سطوح کاشی و سرامیک تحت تاثیر آن قرار نگرفته و خراب نشود. این خاصیتِ لکه بری جوهر نمک باعث پیدایش یک موضوع جدید به نام تاثیر جوهر نمک روی رنگ ماشین شده است. امروزه در برخی جاها برای آنکه لکه روی بدنه ماشین را پاک کنند، از این ماده استفاده می‌کنند.

۲- کاربردهای معروف جوهر نمک

شاید دوست داشته باشید بدانید جوهر نمک، دیگر در چه جاهایی به کار برده می‌شود. برخی از شناخته شده‌ترین کاربردهای این ماده به شرح زیر است:

  • برخی صنایع فعال در کشور هستند که از جوهر نمک، زیاد استفاده می‌کنند. اسید شویی فلزات، از بین بردن زنگ آهن، از بین بردن ناخالصی‌های باقی مانده روی فولاد و یا سایر آلیاژها، از جمله کاربردهای این ماده در صنعت است.
  • در ساخت خودرو و برای تمیز کردن فولاد از این ماده استفاده می‌شود. البته این کاربرد را با تاثیر جوهر نمک روی رنگ ماشین اشتباه نگیرید. کارخانه‌های خودروسازی قبل از رنگ آمیزی، از این ماده استفاده می‌کنند.
  • برای پاک کردن آجرها از وجود آلودگی‌هایی چون باکتری و کپک نیز این ماده کاربرد زیادی دارد.
  • برای تمیز کردن کاشی استخر نیز جوهر نمک تاثیر خوبی از خود نشان می‌دهد.
  • در سنتز مواد آلی نیز از این اسید زیاد استفاده می‌کنند.

تاثیر جوهر نمک روی رنگ ماشین چیست؟ آیا ممکن است رنگ بدنه از بین برود؟

یکی از مواردی که باعث شده امروزه، از جوهر نمک در بسیاری جاها استفاده کنند، خاصیت لکه‌بری این ماده است. همان طوری که در بالا نیز اشاره کردیم، این ماده برای پاک کردن سطوح مختلف در منزل و یا سطوح فلزی به کار برده می‌شود. این ماده، خواص پاک کنندگی و تمیزکنندگی داشته و به همین دلیل است که هم در صنایع و هم در منازل از آن استفاده می‌کنند. موضوعی که ممکن است متقاضیان خرید جوهر نمک را نگران کرده باشد، تاثیر جوهر نمک روی رنگ ماشین است. عاملی که در هنگام  استفاده از این اسید باید مورد توجه قرار دهید، غلظت آن است. اگر غلظت جوهر نمک در زمان استفاده، زیاد باشد و یک مدت زمان طولانی روی بدنه ماشین باقی بماند، احتمال آنکه رنگ بدنه خودرو در اثر این تماس، دچار خرابی و رنگ رفتگی شود، وجود خواهد داشت.

تاثیر جوهر نمک روی رنگ ماشین؛ مثبت یا منفی؟

بسیاری از منابع می‌گویند که این ماده می‌تواند لکه‌هایی که روی سطوح مختلف وجود دارد، از بین ببرد. به همین علت است که برای تمیز کردن سرامیک‌های حمام و سرویس بهداشتی از این ماده استفاده می‌شود. اگر لکه‌ای روی بدنه ماشین شما ظاهر شده و هیچ روشی برای از بین بردن آن سراغ ندارید، می‌توانید از جوهر نمک استفاده کنید، اما اجازه ندهید که این ماده به مدت زمانی زیادی روی بدنه ماشین باقی بماند؛ زیرا ممکن است هم بدنه ماشین، دچار خرابی شود و هم، رنگ ماشین از بین رفته و مشکل شما دو چندان شود. سعی کنید، ابتدا چند بار این ماده را در تماس با لکه قرار دهید و روی آن یک دستمال بکشید. اگر لکه از بین رفت که خوشا به حال شما و اگر لکه از بین نرفت، بهتر است به جای آنکه غلظت این ماده را افزایش دهید، به فکر راه حل دیگری برای نابودی لکه روی بدنه ماشین باشید.

کلام آخر

تاثیر جوهر نمک روی رنگ ماشین موضوع صحبت ما در این متن بود. شیمی مارکت سپاهان یکی از معتبرترین منابع برای فروش این ماده است. جوهر نمک فروخته شده توسط این مجموعه، کیفیت بالا و قیمت مناسبی دارد.

About The Author

Views: 2

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + یازده =