تاثیر سولفات مس برای از بین بردن جلبک


تاثیر سولفات مس برای از بین بردن جلبک

سولفات مس برای از بین بردن جلبک، ماده خوبی است. جلبک‌ها گیاهان سبزی هستند که علاوه بر داشتن سود فراوان، چنانچه در جای نامناسب رشد کنند، دردسرهایی را با خود به همراه دارند. یکی از جاهایی که رشد و گسترش جلبک‌ها مایه دردسر است، استخرها هستند. استخرهای کشاورزی و یا استخرهای مخصوص پرورش ماهی، شرایط خوبی برای رشد این گیاه فراهم می‌کنند.

امروزه برای آنکه تاثیرات مخرب جلبک‌ها بر آب استخر را کاهش دهند، از مواد شیمیایی نابودکننده این گیاه، مانند سولفات مس استفاده می‌کنند. اگر شما نیز با جلبک‌های استخر درگیر هستید و در مورد استفاده از سولفات مس اطلاعات زیادی ندارید، در ادامه با ما همراه باشید.

تاثیر سولفات مس در از بین بردن جلبک استخر

برای از بین بردن جلبک استخر ها، راه های زیادی وجود دارد که می توان از آنها بهره جست. به عنوان مثال سوپر دیسکلر استخر، یکی از این مواد است که کارایی خوبی در از بین بردن جلبک ها دارد. شما می توانید برای خرید سوپر دیسکلر استخر به سایت شیمی مارکت سپاهان مراجعه کرده و مرغوب ترین نوع آن را تهیه نمایید.

ترکیب دیگری که می تواند تاثیر مناسبی داشته باشد، زاج سفید است که از دیگر مواد ضد عفونی کننده استخرهاست. این ماده در صورتی که کیفیت بالایی داشته باشد، حتی برای درمان عفونت های پوستی بدن هم مورد استفاده قرار می گیرد. برای خرید زاج سفید می توانید به سایت شیمی مارکت سپاهان مراجعه کنید.

 

آیا سولفات مس را به خوبی می‌شناسید؟

قبل از آنکه در مورد نحوه مصرف سولفات مس برای از بین بردن جلبک، صحبت کنیم، خوب است در مورد این ماده اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم. هر آنچه که نیاز است در مورد این ماده بدانید، در زیر آورده‌ایم:

 • سولفات مس را با نام‌های زاج و سنگ آبی نیز می‌شناسند.
 • از این ماده به‌عنوان یک ماده قارچ‌کش نیز استفاده می‌کنند.
 • نام‌های شیمیایی آن، مس دو سولفات، کریستال سولفات بدون آب و کات کبود است.
 • فرمول شیمیایی این ماده به صورت CuSO۴ نوشته می‌شود.
 • این ماده از جمله مواد غیرقابل ‌احتراق به شمار می‌رود.
 • جرم دقیق مولی آن ۱۵۸.۸۸۱ گرم بر مول است.
 • نکته بسیار مهمی که خوب است در مورد سولفات مس برای از بین بردن جلبک بدانید، قابلیت حل شدن آن در آب است.
 • در دمای ۲۰۰ درجه سانتی گراد ذوب، و یا تجزیه می‌شود.
 • سولفات مس، پودری است؛ رنگ آبی دارد و هیچ بویی از آن به مشام نمی‌رسد.
 • در استخرها و آکواریوم‌ها برای از بین بردن جلبک‌ها به کار برده می‌شود.
 • در صنایعی مانند کشاورزی، باطری‌سازی، تولید چرم، داروسازی، پارچه و رنگ‌سازی از فواید این ماده استفاده می‌کنند.

بررسی کامل سولفات مس

جهت استفاده سولفات مس برای از بین بردن جلبک شدیدا به این تجهیزات نیاز دارید.

همان‌طوری که در فوق نیز اشاره کردیم، سولفات مس برای از بین بردن جلبک کاربرد دارد. این ماده به ‌عنوان یک ماده ضد جلبک و ضد انگل معرفی شده و از رشد جلبک‌ها در آب جلوگیری می‌کند. فایده دیگری که استفاده از سولفات مس دارد، ایجاد تعادل شیمیایی در آب است. خوب است بدانید، وقتی تعادل شیمیایی در آب حفظ می‌شود، جلبک‌ها فرصت رشد و توسعه نخواهند داشت و نمی‌توانند آب استخر را تحت تاثیر قرار دهند.

حفظ تعادل شیمیایی در آب، از جمله روش‌های پیشگیری محسوب می‌شود، اما برای آنکه بتوان با جلبک‌های رشد یافته در استخر به کمک مواد ضد جلبک مبارزه کرد، به تجهیزات زیر نیاز است:

 • بطری پلاستیکی که قابلیت اسپری کردن داشته باشد
 • عینک محافظ برای چشم به اضافه دستکش
 • تست کیت مربوط به اندازه‌گیری آب استخر

تست کیت را برای تعیین میزان اسیدیته آب استفاده می‌کنند. برای مشخص کردن میزان مورد نیاز سولفات مس، انجام این تست، لازم و ضروری به نظر می‌رسد. عدم رعایت دوز مناسب این ماده، اثرگذاری آن را به‌شدت کاهش می‌دهد.

سولفات مس برای از بین بردن جلبک این عوارض را ایجاد می‌کند

در مخازن آب، حوضچه‌های مخصوص پرورش ماهی و استخرهای روباز برای آنکه سلامت و کیفیت آب را در حد نرمالی حفظ کنند، از کات کبود یا سولفات مس دو استفاده می‌کنند. این ماده یکی از مواد شیمیایی است و اگر در استفاده از آن بی‌دقتی صورت گیرد، عوارض ناخوشایندی برای فرد ایجاد می‌شود. برخی از این عوارض به شرح زیر هستند:

 • سردرد
 • اسهال
 • زیاد عرق کردن
 • احساس سوزش در شکم و یا قفسه سینه
 • احساس طعم فلز در دهان
 • اسهال

اکثر کسانی که استخر پرورش ماهی و یا استخرهای مخصوص ذخیره آب برای زمین کشاورزی دارند، از سولفات مس برای از بین بردن جلبک استفاده می‌کنند. اگر این افراد، به هنگام استفاده از این ماده ضد جلبک نکات ایمنی را رعایت نکنند، احتمال آنکه به هر یک از عوارض بالا مبتلا شوند، وجود دارد.

نکته بسیار مهم دیگری که در استفاده از این ماده باید مورد توجه قرار گیرد، این است که نباید از سولفات مس به ‌عنوان یک روش دائمی برای از بین بردن جلبک‌ها استفاده کرد.

استفاده از سولفات مس برای استخر

افزایش تاثیرگذاری سولفات مس

جهت افزایش اثرگذاری سولفات مس برای از بین بردن جلبک، طی مراحل زیر الزامی است:

۱-    قبل از هرکاری، می‌بایست میزان قلیایی بودن آب استخر تعیین شود. بعد از تعیین میزان قلیائیت آب، دوز مناسب سولفات مس مشخص می شود. اگر میزان اسیدیته آب، زیر ppm50 و یا بالاتر از ppm200 باشد، نباید سولفات مس اضافه گردد.

۲-    برای جلوگیری از بروز عوارض این ماده، می‌بایست از دستکش و محافظ‌های چشمی استفاده کرد. همان‌طوری که اشاره کردیم، عدم توجه به نکات ایمنی استفاده از این ماده، می‌تواند باعث ایجاد برخی عوارض در انسان گردد.

۳-    میزان مناسبی از کات کبود را با آب مخلوط کنید؛ دانه‌های آبی این ماده باید کاملا در آب حل شوند.

۴-    در ادامه فرآیند سولفات مس برای از بین بردن جلبک، محلول به دست آمده را داخل بطری پلاستیک می‌ریزند.

۵-    به کمک بطری و بدون آنکه دستتان با این ماده در تماس باشد، محلول را به صورت کامل وارد آب استخر کنید و اجازه دهید که به مرور، جلبک‌ها را از بروند.

استفاده زیاد از این ماده، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. در مواردی که بیش از حد نیاز از این ماده استفاده می‌شود، لکه‌های سبز و سیاه، روی سطح دیوار و کف استخر ایجاد می‌شود. وقتی کات کبود را به آب استخر اضافه می‌کنید، چند روز صبر کنید تا اثر کند.

راه های افزایش تاثیر سولفات مس

جمع‌بندی

سولفات مس برای از بین بردن جلبک، یکی از روش‌های معمول در استخرهای کشاورزی و یا پروش ماهی است. البته این ماده خواص دیگری نیز دارد و همین موضوع باعث افزایش میزان کاربری آن شده است.

About The Author

Views: 1

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =