تشریح و آناتومی گوش انسان

گوش انسان یکی از اعضای پراهمیت بدن انسان است که وظیفه حس شنوایی را بر عهده دارد. گوش انسان قادر است تا صداهای مختلف در محدوده فرکانس ۲۰ تا ۲۰هزار را بشنود. در این مقاله به طور خلاصه آناتومی گوش شرح داده شده است. گوش انسان شامل سه بخش گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی است که امواج صوتی با ورود به آن در نهایت به امواج الکتریکی قابل ارسال به مغز تبدیل می شود.

آناتومی گوش انسان

گوش خارجی

لاله گوش همان گوش خارجی یا بیرونی است که وظیفه اصلی آن دریافت امواج صوتی منتشر شده در فضا است. شکل لاله گوش به صورتی است که می تواند تا حدی جهت صدا را تشخیص دهد اما برخلاف بسیاری از حیوانات نمی تواند به سمت صدا تغییر جهت دهد. سوراخ گوش محل ورود امواج و انتقال به گوش میانی و پرده صماخ است. پرده صماخ در انتهای مجرای گوش خارجی که به طول ۲الی۳ سانتی متر است قرار دارد و قطر آن در همه جای آن یکسان نیست و . موم گوش که به صورت طبیعی ترشح می شود، گوش را از انواع عفونت ها در امان می دارد.

فروش مولاژ گوش

گوش میانی

گوش میانی که در واقع واسط گوش خارجی و داخلی است، امواج صوتی وارد شده به گوش خارجی را به کمک لرزش پرده گوش به گوش درونی می فرستد. پرده گوش انسان پوستی نازک است که به اولین استخوانچه گوش متصل شده است. ساختمان گوش دارای سه استخوان کوچک با نام های چکشی، سندانی و رکابی است که به ترتیب به یکدیگر چسبیده اند. این استخوان ها هنگامی که در معرض امواج صوتی قرار گیرند به لرزش در آمده و پیام عصبی ایجاد شده را به مغز می رساند. لوله استاش مسیری بین گوش میانی و حلق است که فشار هوا را بین دو سمت پرده صماخ تنظیم می کند.

گوش داخلی

ارتعاشاتی که وارد گوش میانی شدند به سمت حلزون شنوایی می روند که وظیفه تبدیل امواج صوتی به سیگنال های عصب شنوایی دارد و به شکل یک لوله کوچک حلقوی در گوش داخلی است. حلزون شنوایی حاوی مایعی است که هنگام رسیدن امواج شروع به لرزیدن می کند. همچنین داخل حلزون شنوایی تعداد بسیاری موهای باریک وجود دارد که ارتعاشات مختلف آن ها را به حرکت درآورده و متناسب با شدت آن هاست. همچنین بخش مجراهای نیمه حلقوی گوش داخلی به حفظ تعادل بدن کمک می کند.

مولاژهای پزشکی یکی از ابزارهای مناسب برای آموزش آناتومی اعضای بدن انسان به دانشجوبان و دانش آموزان هستند. مولاژ گوش یکی از انواع مولاژهای کاربردی در مراکز آموزشی و درمانی است که با دقت بالایی بخش های مختلف گوش را در ابعاد بزرگتر نمایش می دهد.

About The Author

Views: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 6 =