تفاوت ایزوپروپیل الکل با اتانول


اولین راه برای از بین بردن باکتری ها و ویروس ها شستن دست ها با آب و صابون است. اما همیشه شستشو دست ها با این روش امکان پذیر نیست؛ از این رو استفاده از بطری های کوچک ضدعفونی کننده بسیار کارآمد است. در سال های اخیر با توجه به همه گیری ویروس کرونا استفاده از ترکیبات ضدعفونی کننده بسیار افزایش یافته است. احتمالا زمانی که پشت بطری های محصولات ضدعفونی کننده را نگاه کنید، نام اتانول (اتیل الکل) و ایزوپروپیل الکل (۲-پروپانول) را مشاهده می کنید. این ترکیبات به شدت در حذف میکروب ها موثرند و در محصولات مراقبت بهداشتی یافت می شوند؛ اما این ترکیبات چگونه اینکار را انجام می دهند یا چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ در ادامه این متن به بررسی تفاوت بین ایزوپروپیل الکل با اتانول می پردازیم.

اتانول یا ایزوپروپیل الکل:

اتانول رایج ترین و شناخته شده ترین الکلی است که وجود دارد؛ در واقع این ماده همان ترکیب موجود در نوشیدنی های حاوی الکل است. فرمول مولکولی آن به صورت C۲H۵OH است و به صورت طبیعی توسط مخمرها در زمان تخمیر قند تولید می شود. همچنین علاوه بر کاربرد در نوشیدنی های الکلی در پزشکی به عنوان ضدعفونی کننده حضور دارد و به سوخت خودروها افزوده می شود.

ساختار ایزوپروپیل الکل با اتانول

ایزوپروپیل الکل که عموما آن را الکل مالشی نیز می نامند و فرمول آن C۳H۷OH است، حاوی یک کربن و دو مولکول هیدروژن بیشتر از اتانول است. این ماده به عنوان ضدعفونی کننده کاربرد دارد و در لوسیون ها، لوازم آرایشی و شوینده های صورت یافت می شود. هر دو این ترکیبات در کشتن میکروب ها موثرند و در محصولات مراقبت بهداشتی مانند ضدعفونی کننده ها یافت می شوند. بر طبق تحقیقات غلظت ۷۰ درصد این ترکیبات در حذف میکروب ها موثرتر عمل می کند.

تفاوت ایزوپروپیل الکل با اتانول:

تفاوت اصلی بین این ترکیبات در نحوه ساخت آنها است. اتانول از نیشکر، گندم و بیشتر منابع گیاهی ساخته می شود و دوستدار محیط زیست است؛ درحالی که ایزوپروپیل الکل از مواد شیمیایی ساخته می شود. این ترکیبات از نظر مولکولی مشابه یکدیگرند؛ اما ساختار شیمیایی کاملا متفاوتی دارند. اتانول در حذف طیف گسترده ای از ویروس ها موثر است؛ در حالی که ایزوپروپیل الکل در برابر دسته ای از ویروس ها، با نام ویروس های بدون پوشش، موثر نیست. اما در کشتن ویروس های پوشش دار کاربرد دارد. ویروس کووید ۱۹ یک ویروس پوششی به حساب می آید و هر دو این الکل ها در حذف آن موثرند؛ اما اتانول کارایی بیشتری دارد.

کاربرد ایزوپروپیل الکل در تمیزکردن سطوح

بر طبق نظر سازمان بهداشت جهانی، اتانول برتری خاصی نسبت به ایزوپروپیل الکل دارد. بر طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۲۱ ارائه شد، غلظت های ۶۲ تا ۷۰ درصد این ماده در ضدعفونی کردن سطوح از ویروس کووید ۱۹ کارآمد هستند. مصرف اتانول در مقادیر کم در نوشیدنی های الکلی بی خطر است؛ اما بلع ایزوپروپیل الکل در مقادیر بسیار کم نیز به راحتی باعث مسمومیت می شود. پس در جواب سوال آیا ایزوپروپیل الکل خوراکی است یا خیر، می توان گفت خیر؛ زیرا تقریبا دو برابر قوی تر از اتانول است و ۲۵۰ میلی لیتر و حتی در برخی موارد کمتر از ۱۰۰ میلی لیتر از آن برای انسان ها کشنده است.

تفاوت ایزوپروپیل الکل و اتانول در کاربرد پوست:

هر چه مقدار اتانول بیشتر باشد می تواند باعث خشکی پوست شود؛ از سوی دیگر ایزوپروپیل الکل سریعتر تبخیر می شود و باعث خشکی دست نمی شود.

مصرف برای کودکان:

ضدعفونی کننده های حاوی اتانول یا ایزوپروپیل الکل در صورت مصرف صحیح برای کودکان بی خطر هستند؛ اما بلع حتی مقدار کمی از آنها نیز باعث مسمومیت می شود.

عمکلرد الکل ها در نابودی میکروارگانیسم ها:

الکل ها، چربی ها و پروتئین هایی را که میکروب ها برای بقا به آنها نیاز دارند را تجزیه می کنند و از این رو میکروب ها را می کشند. مکانیسم دقیق توانایی ایزوپروپیل الکل برای تجزیه میکروب ها ناشناخته است؛ اما تصور می شود پروتئین ها و DNA مورد نیاز ویروس ها، باکتری ها و سایر میکروب ها را تجریه می کند. همچنین تصور می شود که چربی ها و پروتئین هایی که غشا محافظ بیرونی را تشکیل می دهد، در خود حل می کند. اتانول نیز میکروب ها را به روشی مشابه با شکستن چربی ها و پروتئین های ضروری، می کشد.

موثرترین غلظت الکل برای نابودی میکروارگانیسم ها:

حدودا غلظت ۷۰ درصد از این الکل ها برای حذف میکروب ها موثر است. معمولا محلول های حاوی ۶۰ تا ۹۰ درصد الکل، در کشتن ویروس ها موثر تر از محلول هایی با غلظت خارج از این محدوده هستند. غلظت های پایین تر نیز به طور قابل توجهی ضعیف تر عمل می کنند؛ زیرا مقدار کمتری الکل در تماس با میکروب ها قرار می گیرد. همچنین غلظت های پایین تر اثرپذیری کمتری دارند؛ زیرا آب کافی وجود ندارد. حضور آب به جهت افزایش تماس با ویروس ها و کاهش سرعت تبخیر ضروری است.

ایزوپروپیل الکل را از کجا بخریم؟

برای خرید ایزوپروپیل الکل به سایت شیمی مارکت سپاهان مراجعه فرمایید. شیمی مارکت سپاهان ارائه دهنده ی محصولات شیمیایی با بهترین کیفیت و قیمت، به صورت آنلاین و جزئی است.

جمع بندی:

تفاوت ایزوپروپیل الکل با اتانول در نحوه ی ساخت و ساختار شیمیایی آنهاست. هر دو این ترکیبات در حذف و نابودی ویروس ها و به طور کلی میکروارگانیسم ها موثرند. عموما غلظت ۷۰ درصد آنها، به دلیل حضور آب، کارایی بیشتری دارد. این ترکیبات به دلیل خاصیت ضدعفونی کننده ای که دارند، در طیف گسترده ای از صنایع مانند تولید محصولات آرایشی و بهداشتی، پزشکی و غیره حضور و کاربرد دارند. برای خرید محصولات شیمیایی با بهترین کیفیت و قیمت به سایت شیمی مارکت سپاهان مراجعه فرمایید. شیمی مارکت سپاهان فروشگاه آنلاین خرید و فروش مواد شیمیایی با بهترین کیفیت و قیمت است.

About The Author

Views: 1

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + چهار =