تفاوت هیدروژن کلرید و هیدروکلریک اسید


در علم شیمی اسید ها را به عنوان یک پروتون دهنده می شناسند، همان طور که می دانید اسید ها از طعم و مزه ترشی برخوردار هستند، همانند سرکه، آبلیمو و… . مواردی که نام برده شد، اسید هایی محسوب می شوند که به راحتی در هر خانه ای یافت می شود و روزانه با آن بیش ترین سر و کار را دارید. این اسید ها با سایر فلزات واکنش ایجاد می کنند و به عنوان یک محلول خورنده شناخته می شود. در بین اسیدها نام هیدروکلریک اسید یا هیدروژن کلرید، نامی آشناست و به عنوان نوعی اسید قوی از آن یاد می شود. اما آیا این دو ماده یک اسید هستند؟ چه تفاوت هایی بین این دو اسید وجود دارد؟ برای آنکه بدانیم تفاوت میان هیدروژن کلرید و هیدروکلریک اسید چیست؟ ابتدا نگاهی به ماهیت اسیدها می اندازیم و با بررسی قدرت آنها و نحوه تشخیص آن، تفاوت این دو ماده را مطرح می کنیم.

تفاوت بین هیدروکلریک اسید و هیدروژن کلرید چیست؟

اسیدها به چند دسته تقسیم می شوند؟

اسید ها را می ‌توانیم بر اساس پروتون و توانایی ها به دو دسته مجزا تقسیم بندی کنیم: اسید هایی که قدرت شیمیایی بالایی دارند و زمانی که به حالت یونیزه تبدیل می شوند، از خود پروتون هایی را به وجود می آورد. دسته دوم اسید هایی که ضعیف هستند و معمولاً از همدیگر در حال جدا شدن بوده و از خود مقدار کم تری پروتون آزاد می کنند. برای این که بدانید ۱ محلول حالت اسیدی دارد یا خیر، می توانید از کاغذ PH استفاده کنید. میانگین اسیدی بودن محلول ۱ تا ۶ می باشد پس در این صورت می توان گفت محلولی که میزان اسیدیته آن یک باشد، به عنوان یک محلول قوی و قدرتمند شناخته می شود. زمانی که ph یک محلول بالا باشد، مقدار اسیدی بودن آن پایین است. سایر اسید ها نسبت به ساختار هایی که دارند؛ می توانند به دو گروه تقسیم بندی شوند اسید های معدنی و اسید های آلی.

شاخص اسیدیته یا PH چیست؟

هیدروژن کلرید و هیدروکلریک اسید

اسید هیدروکلریک را می توان یک اسید قدرتمند و از شاخه اسید معدنی دانست که از ماده معدنی استخراج می شود و امروزه از آن به مقدار خیلی کم استفاده می شود. اسید هایی که معدنی هستند، زمانی که درون آب حل می شوند؛ پروتون هایی را از خود رها می کنند. هیدروژن کلرید حالت گاز دارد و در دمای محیط فاقد رنگ و بو است. اتم هیدروژن و اتم کلر در این ترکیب از طریق ارتباط کووالانسی به همدیگر متصل می شوند. هیدروژن کلرید یک حل شونده محسوب می‌ شود که قابلیت حل شدن درون مایعاتی همچون آب را دارد. اسید هیدروکلریک، اسیدی قدرتمند است که شکل مایع دارد و فاقد رنگ و بو است و به عنوان اسید معدنی پایدار شناخته می شود. این اسید با فرمول شیمیایی  hcl شناخته می شود و به طور سریع با سایر فلزات واکنش ایجاد می کند که باعث خورندگی نیز می شود. از اسید هیدروکلریک استفاده های بی شماری می شود که معمولاً در صنعت نساجی، رنگرزی، شوینده ها، صنایع کود شیمیایی و ساخت لاستیک مورد بهره قرار می گیرد و همچنین از این اسید در آزمایشگاه ها برای تیتراسیون پایه نیز استفاده می کنند.

استفاده از هیدروکلریک اسید در تولید مواد شوینده

تفاوت هیدروژن کلرید و هیدروکلریک اسید چیست؟

نام های این دو اسید قدرتمند، بسیار مشابه یکدیگر بوده و حتی گاهی شاهد استفاده جابجای این دو ماده هستیم. اما واقعیت این است که تفاوت هایی میان این دو وجود دارد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

  1. هیدروژن کلرید و اسید هیدروکلریک یک ترکیب به شمار می روند و اما تفاوت میان آن ها این است که هیدروژن کلرید یک نوع گاز محسوب می شود و هیدروکلریک اسید به شکل محلول است و با حل شدن هیدروژن کلرید درون آب هیدروکلریک اسید ایجاد می شود.
  2. هیدروژن کلرید گازی فاقد رنگ است که در صورت ترکیب با رطوبت می ‌تواند باعث ایجاد دود های سفید رنگی شود که همان هیدروکلریک اسید می‌ باشد.

هیدروژن کلرید، فرم گازی هیدروکلریک اسید

سخن نهایی آنکه…

آنچه میان هیدروژن کلرید و اسید هیدروکلریک تفاوت ایجاد می کند، حالت فیزیکی آنهاست. این تفاوت در حالت فیزیکی منجر به اختلاف در کاربرد این دو ماده نیز شده است. قدرت بالای اسیدی این ترکیب باعث شده تا در بخش های مختلف صنعت از جمله صنایع شوینده، صنایع شیمیایی و فلزی از آنها بهره گرفته شود. شما می توانید برای خرید اسید هیدروکلریک به سایت شیمی مارکت سپاها که مرجع مطمئنی برای فروش مواد شیمیایی است رجوع کنید و با اطمینان از نحوه انبارش و حمل و نقل این اسید قدرتمند، آن را در محل خود دریافت کنید. اگر از خرید هیدروکلریک اسید تجربه ای دارید و یا در زمینه مصرف آن، اطلاعاتی کسب کرده اید، با به اشتراک گذاری آن در بخش نظرات، می توانید دانش خود را نشر دهید.

About The Author

Views: 1

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + هفده =