جایگزین سدیم لوریل سولفات


سدیم لوریل سولفات چیست؟

سدیم لوریل سولفات (SLS) یک شوینده مصنوعی است که معمولاً در طیف گسترده ای از محصولات مراقبت شخصی و پاک کننده خانگی استفاده می شود. این یک سورفکتانت آنیونی است، به این معنی که دارای یک سر آب دوست (آب دوست) با بار منفی و یک دم آبگریز (آب دفع کننده) است. این ساختار مولکولی منحصر به فرد به SLS اجازه می دهد تا به عنوان یک عامل فوم کننده و امولسیون کننده قوی عمل کند و آن را به یک عنصر محبوب در شامپوها، شوینده های بدن، خمیر دندان ها و سایر محصولات پاک کننده تبدیل کند.

تاریخچه و کشف سدیم لوریل سولفات

SLS  اولین بار در اوایل قرن بیستم توسط شیمیدان آلمانی اسکار تروپلوویتز که به دنبال جایگزین موثرتری برای صابون سنتی برای تمیز کردن منسوجات بود، سنتز شد. او کشف کرد که با سولفون کردن لوریل الکل، یک الکل چرب مشتق شده از روغن نارگیل، می تواند یک سورفکتانت قوی ایجاد کند که می تواند روغن ها را حل کند و لکه ها را از بین ببرد. تروپلوویتز نام محصول جدید خود را سدیم لوریل اتر سولفات (SLES) گذاشت، اما بعداً مشخص شد که این محصول حاوی آثاری از SLS است که در طی فرآیند سولفوناسیون تشکیل شده است.

در دهه ۱۹۳۰ بود که استفاده از SLS در محصولات مراقبت شخصی شروع شد و مشخص شد که یک عامل کف کننده موثر در خمیردندان است. از آن زمان، استفاده از آن گسترش یافته و شامل طیف گسترده ای از محصولات، از شامپو و شستشوی بدن گرفته تا مواد شوینده ظرفشویی و شوینده های لباسشویی می شود.

خواص شیمیایی سدیم لوریل سولفات

سدیم لوریل سولفات یک پودر سفید یا مایل به سفید است که در آب محلول است. فرمول مولکولی آن C12H25NaO4S و وزن مولکولی ۲۸۸.۳۸ گرم بر مول است. ساختار شیمیایی آن شامل یک دم آبگریز ۱۲ کربنی (لوریل) و یک گروه سولفات (-OSO3Na) متصل به سر آبدوست است. گروه سولفات دارای بار منفی بوده و مسئول ماهیت آنیونی مواد شوینده است.

عملکرد سدیم لوریل سولفات

SLS در درجه اول به عنوان یک سورفکتانت در محصولات مراقبت شخصی و تمیز کردن استفاده می شود. این کار با کاهش کشش سطحی آب، به آن اجازه نفوذ و از بین بردن کثیفی و روغن را می دهد. دم آبگریز SLS به روغن یا کثیفی می‌چسبد، در حالی که سر آبدوست اجازه می‌دهد کثیفی در آب جابجا شود.

یکی از ویژگی های کلیدی SLS توانایی آن در ایجاد کف است. دم آبگریز SLS می تواند به رابط هوا و آب نفوذ کند و یک کف پایدار ایجاد کند، که آن را در محصولاتی که نیاز به کف کردن دارند، مانند شامپوها و خمیردندان ها مفید می کند. SLS علاوه بر خاصیت کف کنندگی، به عنوان یک امولسیفایر نیز عمل می کند و به ترکیب روغن و مواد مبتنی بر آب در محصولات مراقبت شخصی و پاک کننده کمک می کند.

موارد استفاده از سدیم لوریل سولفات

سدیم لوریل سولفات در طیف گسترده ای از محصولات مراقبت شخصی و پاک کننده استفاده می شود، از جمله:

شامپوها

به عنوان یک عامل کف کننده در شامپوها استفاده می شود و کف غنی ایجاد می کند که به از بین بردن کثیفی، چربی و محصولات حالت دهنده از روی مو کمک می کند.

شوینده‌ها و صابون‌های بدن

در شستشوی بدن و صابون‌ها نیز استفاده می‌شود و به ایجاد کف غلیظی کمک می‌کند که آلودگی و عرق را از روی پوست پاک می‌کند.

خمیر دندان

در خمیردندان ها برای ایجاد یک عمل کف کردن استفاده می شود که به توزیع یکنواخت خمیر دندان در دهان و تمیز کردن دندان ها کمک می کند.

دهانشویه ها

گاهی در دهانشویه ها برای کمک به توزیع مواد فعال و ایجاد حس شادابی و تمیزی در دهان استفاده می شود.

جایگزین سدیم لوریل سولفات

کوکوآمفواستات سدیم یک سورفکتانت خفیف و زیست تخریب پذیر است که از روغن نارگیل به دست می آید. این یک ماده همه کاره است که می تواند به عنوان جایگزینی برای SLS در انواع محصولات مراقبت شخصی از جمله شامپوها، شوینده های بدن و پاک کننده های صورت استفاده شود.

کوکوآمفواستات سدیم دارای ساختار مولکولی منحصر به فردی است که به آن اجازه می دهد هم به عنوان عامل کف کننده و هم به عنوان حالت دهنده عمل کند. با کاهش کشش سطحی آب و ایجاد یک کف غنی و کرمی که به طور موثر پوست و مو را تمیز می کند، عمل می کند. در عین حال، به مرطوب کردن و حالت دادن به مو و پوست نیز کمک می کند و به آنها احساس نرمی و لطافت می بخشد.

سدیم کوکویل گلوتامات

کوکویل گلوتامات سدیم یک سورفکتانت خفیف و مشتق شده طبیعی است که اغلب به عنوان جایگزینی برای SLS استفاده می شود. این روغن از روغن نارگیل و شکر تخمیر شده مشتق شده است و به عنوان یک جایگزین ملایم و غیر تحریک کننده برای SLS در نظر گرفته می شود.

کوکویل گلوتامات سدیم خاصیت کف کنندگی و امولسیون کنندگی خوبی دارد که آن را برای استفاده در انواع محصولات مراقبت شخصی از جمله شامپوها، شوینده های بدن و پاک کننده های صورت مناسب می کند. با کاهش کشش سطحی آب و ایجاد یک کف غنی و کرمی که به طور موثر پوست و مو را تمیز می کند، عمل می کند.

کوکویل گلوتامات سدیم علاوه بر خاصیت پاک کنندگی، دارای مزایای مرطوب کنندگی و حالت دهنده نیز می باشد. این به بهبود بافت و ظاهر مو و پوست کمک می کند و آنها را نرم و صاف می کند.

دسیل گلوکوزید

دسیل گلوکوزید یک سورفکتانت خفیف و مشتق شده طبیعی است که اغلب به عنوان جایگزینی برای SLS استفاده می شود. این ماده از مواد خام تجدیدپذیر مانند نشاسته ذرت و روغن نارگیل مشتق شده است و به عنوان یک جایگزین ملایم و غیر تحریک کننده برای SLS در نظر گرفته می شود.

 

دسیل گلوکوزید دارای خاصیت کف کنندگی و امولسیون کنندگی خوبی است که آن را برای استفاده در انواع محصولات مراقبت شخصی از جمله شامپوها، شوینده های بدن و پاک کننده های صورت مناسب می کند. با کاهش کشش سطحی آب و ایجاد یک کف غنی و کرمی که به طور موثر پوست و مو را تمیز می کند، عمل می کند.

About The Author

Views: 10

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + دو =