جداسازی طلا از خاک و سنگ با اسید


انحلال طلا از نمونه های سنگ خرد شده ممکن است با تعدادی تکنیک به دست آید. روش شیمیایی یا همان تیزاب‌کاری یکی از روش های سریع و در دسترس برای استخراج طلا از سنگ طلا است. این روش اگرچه در حجم های بالا و صنعتی کاربرد چندانی ندارد، اما در حجم های پایین استفاده از تیزاب سلطانی از روش های رایج و پراستفاده محسوب می شود.

اسیدکاری با اسید نیتریک و تیزاب کاری یک روش جداسازی طلا در حجم کم و میزان کارگاهی است. این روش بیشتر برای طلای موجود در خاک، قطعات الکترونیکی و بازیابی طلا از طلای مستعمل بکار می رود. در این روش با استفاده از اسید نیتریک فلزات همراه طلا مانند مس و نقره در اسید حل می‌شوند و طلا در محلول رسوب می‎‌کند. مزیت این روش اقتصادی بودن و عدم نیاز به تجهیزات و امکانات خاص است. اگر این روش با دقت انجام شود می‌توانید طلای با خلوص بیش از ۹۹ درصد داشته باشید.

شیمی مارکت سپاهان یکی از معتبرترین مراکزی است که نسبت به فروش مرغوب ترین نوع اسید تیزاب سلطانی اقدام کرده است. شما می توانید برای خرید اسید نیتریک که به منظور جداسازی طلا مورد استفاده قرار می گیرد، به سایت این مرکز مراجعه کنید و بهترین نوع اسید را تهیه نمایید.

متدهای جداسازی طلا از خاک

روش جداسازی طلا از خاک با اسید

برای تصفیه طلا با اسید نیتریک، ابتدا باید اسید نیتریک را با اسید کلریدریک مخلوط کنید تا تیزاب سلطانی تولید شود. سپس، شما باید طلا را از مواد متصل به آن حل کرده، فیلتر و بازیابی کنید. به این روش تیزاب کاری می‌گویند. هنگامی که این دو اسید روی طلا اعمال می‌شوند، فرآیند انحلال آغاز می‌گردد. با شروع حل شدن طلا، مخلوط طلا و تیزاب سلطانی بسیار داغ می‌شود. یک شب اجازه دهید تا طلا کاملا در محلول حل شود. روز بعد، اسید را از طریق یک قیف فیلتر صاف کنید تا ذرات مواد نامطلوب حذف شوند.

این روند را تا زمانی تکرار کنید که رنگ آبی شفاف سبز شود. سپس اسید را در یک ظرف شیشه‌ای بزرگتر بریزید که می‌تواند مقدار زیادی مایع را در خود نگه دارد. قبل از مخلوط کردن با اوره، یک لیتر آب را بجوشانید و آن را از منبع حرارت خود خارج کنید. مخلوط را به آرامی و با احتیاط داخل اسید سبز بریزید تا کف کند و در این مرحله آماده تهیه طلای خود خواهید بود.

روش های استخراج طلا از سنگ

طلا به قدری با ارزش است که روش های متنوعی را برای جداسازی آن از ناخالصی هایی چون سنگ و … به کار می برند. همان طور که اشاره شد، استفاده از انواع اسیدهای قوی برای جداسازی، روشی مرسوم است. اما اگر از دید کلان به این موضوع بنگریم، خواهیم دید که این استخراج طلا از سنگ، صرفه اقتصادی نداشته و برای تفکیک های عمده مورد بهره برداری قرار نمی گیرد. به جای آن از روش های دیگری که از لحاظ مالی به صرفه می باشد، استفاده می گردد. یکی از این شیوه ها، بهره گیری از ماده جیوه است. طلا و نقره از جمله موادی هستند که در جیوه حل می شوند و از همین خاصیت به منظور استخراج طلا از سنگ استفاده می شود. در این استخراج طلا از سنگ، در انتهای فرآیند جیوه و طلا باقی می مانند که به شیوه تقطیر، جیوه نیز جداسازی می شود و تنها طلاست که باقی می ماند. از روش های دیگر باید به کاربرد تیزاب سلطانی اشاره کرد که شیوه ای متداول در سطح خرد است.

این فرآیند باید در محیط های مناسب کار در آزمایشگاه صورت گیرد و از آنجایی که جیوه ماده ای سمی و خطرناک است، این روش برای استفاده خانگی مرسوم و مناسب نیست. توصیه می شود اگر به صورت خانگی قصد جداسازی طلا از سنگ را دارید، روش های دیگری که در این مطلب به آنها اشاره شده است، را در پیش گیرید. در ادامه روشی مناسب تر برای تفکیک طلا از سنگ و خاک را مطرح کرده ایم.

جداسازی طلا از خاک با اسید در خانه

روش استخراج طلا با تیزاب سلطانی یکی از متدهای خانگی است. برای این منظور مقداری از نمونه خاک را در تیزاب سلطانی حل کرده و سپس آنرا با کلرید قلع آزمایش می کنند. این روش مقدار طلای موجود در خاک را مشخص نمی کند و برای برخی از خاک ها نیز اصلا جواب نمی دهد. استخراج طلا از سنگ در خانه نیز با همین روش قابل انجام است، ولی ابتدا باید سنگ را با آسیاب یا هر روش دیگری پودر کرد.

قبل از هرکاری یک لیتر آب را بجوشانید و آن را از منبع حرارت خود خارج کنید. افزودن آهسته این محلول به اسید باعث می‌شود که رنگ آن قهوه‌ای شود، زیرا طلای محلول به ماده رسوب کننده متصل می‌شود. بگذارید حداقل ۳۰ دقیقه بماند و سپس یک میله همزن را به محلول اسید آغشته کنید و انتهای میله را روی دستمال کاغذی بکشید. یک قطره مایع تشخیص فلز گرانبها را روی نقطه مرطوب روی دستمال کاغذی بمالید.  اگر مایع به رنگ بنفش تیره در آمد، محلول آماده نیست و باز صبر کنید و دوباره امتحان کنید تا زمانی که تست تشخیص به رنگ بنفش در نیاید و مشخص شود که طلای حل شده به طور کامل خود را با رسوب کننده متصل کرده است.

محلول اسید را از طریق قیف فیلتر بوشنر بگذرانید تا ذرات قهوه ای طلا استخراج شود و محلول اسید باقیمانده را کنار بگذارید تا با آب و جوش شیرین خنثی شود. این کاربرد جوش شیرین در خنثی سازی اسید می تواند در ادامه فرآیند تصفیه طلا به شدت موثر باشد. ذرات قهوه ای را قبل از اینکه با آب لوله کشی بپوشانید و قبل از صاف کردن از صافی، آب باقیمانده را دور ریخته و چندین بار تکرار کنید، آن را داخل یک لیوان دیگر قرار دهید. مقدار کمی آکوا آمونیاک را روی ذرات طلا بریزید تا اسیدهای باقی مانده را خنثی کنید، آنچه اکنون دارید طلای تصفیه شده است.

علاوه بر تیزاب سلطانی، استخراج طلا با وایتکس(هیپوکلریت سدیم) و جوهر نمک (اسید کلریدریک)  نیز روش های خانگی متداول دیگر هستند، اگرچه با قدرت کمتر ولی قادرند تا حدودی طلا را حل کنند.

جداسازی طلا از سایر ناخالصی ها

مواد مورد نیاز برای جداسازی طلا از خاک با اسید

این فرآیند به یک لیوان با ظرفیت ۳۰۰ میلی لیتر برای هر اونس وزن نیاز دارد. به ازای هر اونس وزن اندازه گیری شده خاک، ۳۰ میلی لیتر اسید نیتریک و ۱۲۰ میلی لیتر اسید کلریدریک نیاز است.

احتیاط های لازم برای جدا سازی طلا از خاک با اسید

هنگام کار با مواد مختلف درگیر در مراحل اولیه فرآیند پالایش و هنگام ذوب ذرات طلا در طول فرآیند بازیابی، بسیار مراقب باشید. حتما در یک بشر مطمئن یا ظرف ذوب فلز ذوب شده مطمئن محلول را قرار دهید و در تمام مراحل از تجهیزات ایمنی استفاده کنید.

نکات ایمنی کار با اسیدهای قوی

انتخاب محل کار با تهویه مناسب برای این کار بسیار ضروری است و گذاشتن عینک ایمنی، دستکش لاستیکی و پیش بند لاستیکی نیز از مواردی است که حتما باید هنگام کار صورت گیرد. توجه داشته باشید که پس از خنثی کردن اسیدها ابتدا آنها را دور بریزید.

همچنین مراقب باشید به هیچ وجه بخارات آزاد شده توسط اسیدها را استنشاق نکنید.

About The Author

Views: 2

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − پنج =