دستگاه آب مقطرگیری چیست


دستگاه آب مقطرگیری یا دستگاه تقطیر، دستگاهی است که در چند مرحله، آب شور و آب های معمولی را به آب خالص و آزمایشگاهی تبدیل می کند.

دستگاه آب مقطرگیری چیست

طرز کار دستگاه آب مقطرگیری

در این دستگاه آب به وسیله گرمایی که به آن داده شده، تبدیل به بخار می گردد. این عمل باعث می شود که مولکول های آب از دیگر مواد موجود در آن جدا و بخاری خالص، متشکل از مولکول های تشکیل دهنده آب یعنی هیدوژن و اکسیژن تولید شود. سپس بخار آب خالص از قسمت کندانسور دستگاه عبور می کند.

کندانسور که عمل انجماد را انجام می دهد بخار عبوری را سرد و به حالت مایع تبدیل می کند. این مایع به صورت تدریجی تولید شده و در یک ظرف مخصوص جمع آوری می شود. در نتیجه تمام آلودگی هایی که یک آب شرب و یا آب شور دارد، توسط این دستگاه جدا و به آب خالص تبدیل می گردد.

 

طرز کار دستگاه آب مقطرگیری

 

کاربرد آب خالص و تقطیرشده

همان طور که گفته شد دستگاه آب مقطر گیری، از آب شور یا آب شرب می تواند آب خالص تهیه کند. از این رو آب تقطیر تولید شده هر چقدر ناخالصی اش کمتر و درجه خلوص اش بالاتر باشد کیفیت آن نیز بهتر است.

البته در بعضی موارد در آب ذرات معلق ریزی هم وجود دارد که این ذرات توسط دستگاه آب مقطرگیری جداسازی می شوند. از آن جایی که آب خالص در بسیاری موارد همچون، آزمایشگاه ها، برای شستشو و استریلیز کردن مواد و همچنین در صنایع غذایی کاربرد دارد. و بسته به نوع کاربرد در زمینه های گوناگون، درجه خلوص آن نیز به مراتب کم و زیاد خواهد بود. بنابراین هر چه دستگاه آب مقطرگیری پیشرفته تر، جداسازی به صورت کاملا پیشرفته و آب مقطری با درجه خلوص بالا تولید خواهد شد. این نوع آب با درجه خلوص بالا برای تولید محلول ها، مواد بیولوژی، تهیه سرم ها و مکمل آن ها که نیاز به آبی خالص دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات و اجزای دستگاه مقطرگیری آب

دستگاه مقطرگیری آب دارای اجزا و مشخصاتی است که به صورت خلاصه می توانیم اشاره کنیم به:

  • بدنه دستگاه که از جنس ورق های فولادی است و دارای پوششی از رنگ الکترواستاتیک اپوکسی می باشد.
  • ساختار رویین آن از استینلس استیل است.
  • و دارای انجماد کننده ( کندانسور) از جنس شیشه و فلز می باشد.
  • دستگاه آب مقطرگیری مجهز به کنترلر الکترونیکی و دارای کنداکتیو است.
  • همچنین مجهز به سیستم کنترل کننده آب ورودی و خروجی می باشد.
  • این دستگاه قابلیت شستشو و رسوب زدایی سریع ذرات جدا شده را دارد.
  • و تجهیز شده به شیر تخلیه آب ورودی محفظه، سیستم انجماد و خنک کننده (کندانسور پیرکس) است.

از دیگر مشخصه ها و ویژگی های دستگاه مقطرگیری آب می توانیم به اعمال تقطیر دو بار، برق مصرفی از نوع ۳ فاز، مجهز به سیستم الکترونیکی پیشرفته و اتوماتیک، ظرفیت های متنوع برای ذخیره آب نیز اشاره کنیم.

اجزای آب مقطرگیری

 

نحوه کار با دستگاه آب مقطر گیری

ابتدا شیر ورودی آب را باز می کنیم تا آب از بخش خروجی فاضلاب، جاری شود. سپس فشار آب ورودی را کم تر می کنیم تا آب به صورت قطره ای از دستگاه خروجی خارج شود. بعد از تخلیه و ورود آب، با زدن کلید پاور دستگاه مقطر گیری را روشن می کنیم.  با روشن شدن دستگاه، آب موجود در آن شروع به بخار شدن می کند که این عمل از دودکش دستگاه قابل رویت خواهد بود.

چنانچه بخار خروجی از دودکش زیاد باشد برای کاهش فشار آن، فشار آب را زیاد می کنیم و برعکس، اگر بخارِ آب در خروجی دودکش کم باشد و یا اصلا دیده نشود باید فشار آب را کم کنیم. در حالتی که هاله ای از بخار آب در دودکش رویت شود و خروجی فاضلاب به صورت آب روان باشد می فهمیم که دستگاه خوب کار می کند. هر ده دقیقه مخزن دستگاه از آب مقطر پر می شود و می توانیم برداشت و تخلیه کنیم.

فروش دستگاه آب مقطرگیری

انواع دستگاه آب مقطر گیری

سه روش برای مقطرگیری آب وجود دارد: اولین روش و شاید قدیمی ترین روش تقطیر، دومین و جزو روش های متداول و امروزیی روش دیونیزه کردن و در نهایت روش اسمز معکوس که امروزه توجه زیادی به آن شده است.
دستگاه آب مقطر گیری نیز با توجه به نوع کار و روش انتخابی، شکل های مختلفی دارد که در اینجا به دو نوع آن اشاره می کنیم.

دستگاه مقطر گیری آب با جریان بالا

از دستگاه مقطر گیری آب با جریان بالا، در کارخانه ها و آزمایشگاه عموما به آب مقطر با مقدار زیاد و ثابتی برای فرایندهایی با حجم بالا نیاز بوده به کار گرفته می شود. بنابراین یک دستگاه با توان خالص سازی چند لیتر از آب در ۴۰ دقیقه و یا بیشتر، قطعا نیاز آن ها را بر طرف نخواهد کرد. در نتیجه نیاز است تا برای تامین آب خالص در این موارد از دستگاه آب مقطر گیری با جریان بالا استفاده کنیم.

این دستگاه طی مراحلی آلوده کننده های شیمیایی را به روش یون زدایی و اسمز معکوس در وسعتی بالا حذف می کند. در این عملیات از سیستم هایی با اشعه ی ماورای بنفش استفاده می کنند و میزان آب خالص تولید شده در این دستگاه ها حدود ۴۰ لیتر در هر دقیقه تخمین زده شده است.

دستگاه مقطر گیری حاوی آب با خلوص بالا

آب فوق خالص به آبی گفته می شود که کاملا پاک از تمامی ذرات آلوده کننده ها باشد. دستگاه آب مقطر گیری حاوی آب فوق خالص یکی از پیشرفته ترین دستگاه های آزمایشگاهی و صنعتی است. این دستگاه بخشی مهمی از عملیات را در آزمایشگاه های تحقیقاتی و علمی و پژوهشی موجود در زمینه های تحقیقاتی، از جمله در صنعت نمیه هادی و کارخانه ای را انجام می دهد. دستگاه مقر گیری حاوی آب فوق خالص با توان بالایی که دارد آلوده کننده های شیمیایی را از روش اسمز معکوس یون زدایی و حذف می کند.

سپس باکتری های موجو در آب را با استفاده از تاباندن اشعه ماورای بنفش از بین می برد. این سیستم طوری طراحی شده است که دارای اولترا فیلتر می باشد و با استفاده از آن می تواند باقی مانده سم های باکتری و موادی مانند DNA و RNA را دوباره توسط همان اشعه مارواری بنفش به کلی نابود کند.
و در نهایت آبی با درصد خلوص تقریبا ۱۰۰ درصد و عاری از کربن آلی و یا با درصد بسیار ناچیز از آن را تولید کند.

About The Author

Views: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 12 =