دستگاه استریل آرایشگاه چیست


یکی از مکان هایی که می تواند باعث انتقال خیلی از بیماری ها شود آرایشگاه است! که اگر بهداشت فردی و عمومی به درستی در آن رعایت شود این مسئله کاملا قابل حل است. انواع دستگاه استریل آرایشگاه مانند اتوکلاوها از تجهیزاتی هستند که مانع انتقال بسیاری از میکروب ها و بیماری ها از بدن فردی به فرد دیگر در مکان هایی مثل آرایشگاه می شوند.

دستگاه استریل آرایشگاه

دستگاه استریل آرایشگاه چیست؟

آرایشگاه ها محلی برای خدمات عموم محسوب می شوند و افراد زیادی برای گرفتن خدمات بهداشتی و آرایشی به این مکان ها مراجعه می کنند. بنابراین ابزار و وسایل آرایشگاهی مانند قیچی، شانه، دسته تی، ابزارهای تاتو و …. به طور مشترک برای تمامی مراجعه کنندگان استفاده می شود و در چنین شرایطی که استفاده مدام از این وسایل برای افراد مختلف وجود دارد امکان انتقال انواع بیماری های خونی مانند ایدز نیز بسیار زیاد است.

همانطور که می دانیم ایدز بر اثر خراش از طریق دسته تیغ و یا بیماری های قارچی و پوستی از طریق شانه و حوله و برس و غیره به راحتی قابل انتقال هستند و در شرایط این چنینی داشتن یکی از انواع دستگاه استریل آرایشگاه برای مکان هایی نظیر آرایشگاه لازم وضروری است. از طرفی به دلیل وجود عمده آرایشگاه ها در تمامی شهرها و حتی روستاها استفاده از این وسیله باعث شده تا گزینه مناسبی جهت تهیه و خریداری برای اصناف در این حوزه باشد. به طوری که مراکز بهداشتی اجازه فعالیت را به آرایشگاه هایی که مجهز به دستگاه استریل آرایشگاهی نباشند نخواهند داد. همچنین امروزه همه گیری بیماری کرونا و واگیر دار بودن این ویروس به صورت اجتماعی، منجر به ایجاد مشکلات بسیار مهم در سطح جامعه جهانی شده است. از این رو رعایت بهداشت چه فردی و چه عمومی به امری بسیار مهم تبدیل شده است. به طوریکه استفاده از بسیاری از تجهیزات بهداشتی لازم و ضروری شده است. یکی از این تجهیزات همان دستگاه استریل آرایشگاهی است که البته کاربرد آن قبل از بیماری کرونا هم ضروری بوده اما با شیوع این بیماری تاکید بر استفاده از آن به صورت صدرصد اجباری شده است.

انواع دستگاه استریل آرایشگاه

از انواع دستگاه استریل آرایشگاه می توانیم به دستگاه اتوکلاو رومیزی آرایشگاهی، جعبه ای و دستگاه استریل UV اشاره کنیم. که تصمیم داریم در ادامه به معرفی دستگاه استریل آرایشگاهی یو وی بپردازیم. اتوکلاوها به صورت گسترده ای در حوزه های مختلف جهت استریل کردن استفاده می شوند که همانطور که ذکر گردید دارای انواع مختلفی بوده که با توجه به کاربرد و شرایط کاری، یکی از انواع اتوکلاو رومیزی، اتوکلاو دیجیتال و … انتخاب می گردد.
فروش انکوباتور

انواع دستگاه استریل آرایشگاه

دستگاه استریل آرایشگاهی یو وی

اساس کار این دستگاه اشعه یو وی و یا فرابنفش است. در دستگاه یو وی آرایشگاهی از لامپ های UV و با قدرت بسیار بالا برای از بین بردن هر گونه میکروب و قارچ استفاده می شود. در این دستگاه با تابانده شدن اشعه ماوراء بنفش تمام وسایل مورد استفاده برای اصلاح و آرایش که به صورت استیل یا پارچه ای مانند حوله هستند، استریل می شوند و هر نوع ویروس و میکروبی از سطح آن ها زدوده می شود. اشعه فرابنفش هم از بالا و هم از پایین و با استفاده از دو لامپ به وسایل طوری تابانده می شود که تمام جهات داخل محفظه را تحت پوشش قرار می دهد.

در این دستگاه به این دلیل از اشعه یو وی استفاده می شود چون این اشعه در حین تاباندن گاز ازن تولید می کند. و گاز ازن بسیار موثر برای از بین بردن انواع ویروس ها است. بنابراین تا حدودی خیال مصرف کنندگان از پاک سازی و استریل وسایل راحت خواهد بود.
همچنین به دلیل استفاده مکرر از وسایل بسیار تیز برای اصلاح در تمامی آرایشگاه های زنانه و مردانه، احتمال بریدگی و ماندن خون برای آن ها بسیار محتمل است. به طوری که انتقال بیماری های خونی از این طریق بسیار دیده شده است چون این وسایل با شستشوی دائم استریل نمی شوند! از این رو استریل کردن بخصوص با دستگاه استریل یو وی می تواند عامل باز دارنده هر گونه انتقال بیماری نظیر بیماری های عفونی و خونی باشد.
البته لازم به توضیح است که استریل وسایلی مانند: شانه، قیچی، برس و حوله ها، که در انتقال بیماری هایی نظیر قارچ ها و جوش های چرکین پوستی به افراد موثر هستند، فقط با استفاده از دستگاه استرلیزه آرایشگاه امکان پذیر است.

دستگاه استریل آرایشگاهی چگونه کار می کند؟

روش کار انواع دستگاه استریل آرایشگاه مانند دستگاه ماکروفر است. کار اتوکلاوها از این جهت شبیه ماکروویو بوده که فرایند گرم کردن در آن اتفاق می افتد  ولی با این تفاوت که در داخل دستگاه ماکروفر غذا و مواد خوراکی و در داخل دستگاه استریل آرایشگاهی وسایل و ابزار آرایشگاه را قرار می دهیم. وسایل آرایشگاهی با استفاده از اشعه ماوراء بنفش تابیده شده توسط دستگاه استریل آرایشگاهی میکروب زدایی می شوند و تمام میکروب ها و قارچ ها از سطوح آن ها از بین می روند. همین امر سبب می شود تا از انتقال بیماری های مهم و حتی کشنده مانند ایدز، زگیل و هپاتیت به مشتریان جلوگیری شود.

طریقه استفاده از انواع دستگاه استریل آرایشگاه

طریقه ی استفاده از انواع دستگاه استریل آرایشگاه یا همان اتوکلاو به طور کلی به صورت زیر است:
۱. ابتدا وسایل را در آن با توجه به حجمش قرار می دهیم.
۲. سپس دستگاه را بر روی زمان مورد نظر با استفاه از تایمر تنظیم می کنیم.
۳. تایم تقریبی برای استریل کردن وسایل داخل دستگاه باید حدود ۱۰ تا ۳۰ دقیقه باشد.
۴. و زمانی که حداکثر مقدار اشعه یو وی بر وسایل داخل تابانده شد دستگاه استریل آرایشگاه را خاموش می کنیم.
البته بد نیست بدانیم که تنظیم اشعه های ورودی باید به مقدار کافی باشد و نگران ضرر استفاده از انواع دستگاه استریل آرایشگاه نباشیم. چون این دستگاه ها ضرری برای انسان ندارند.

About The Author

Views: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 3 =