دماسنج جیوه ای و انواع آن


دماسنج جیوه ای چیست؟

دماسنج جیوه ای یکی از انواع دماسنج های پرکاربرد است. شاید بتوان گفت پرکابردترین دماسنجی است که در حال حاضر در دنیا استفاده می شود. در مقاله پیش رو به معرفی این دماسنج، اساس کار دماسنج جیوه ای، انواع و کاربرد دماسنج جیوه ای خواهیم پرداخت.

دماسنج جیوه ای وسیله ای است که دما را نشان می دهد. اساس کار این دماسنج با جیوه است و دلیل نامگذاری آن نیز استفاده از جیوه در ساخت دماسنج است.

اساس کار دماسنج جیوه ای به این صورت است که این دماسنج شامل یک حباب حاوی جیوه بوده که یک لوله شیشه ای نازک به این حباب متصل است. این لوله شیشه ای نازک مدرج است. با بالا رفتن دمای جیوه درون حباب شیشه ای، حجم آن در اثر انبساط افزایش می یابد و جیوه در لوله شیشه ای نازک، بالا می رود. درجه گذاری هایی که روی لوله شیشه ای گذاشته شده است، جهت نمایش دمای جیوه درون آن است.

دماسنج جیوه ای چیست

انواع دماسنج جیوه ای

دماسنج جیوه ای دارای انواع مختلفی است که بسته به کاربردهای مختلف، به شکل های مختلفی در آمده اند. در ادامه به برخی از مهمترین و پرکاربردترین انواع دماسنج های جیوه ای اشاره خواهد شد.

 

دماسنج جیوه ای اندازه گیری تب

این نوع دماسنج معمولا برای اندازه گیری تب بیماران استفاده میشود. دارای دو نوع مختلف است:

  • دماسنج مقعدی، دهانی، کودک: این دسته معمولا برای اندازه گیری یک باره ای تب مورد استفاده قرار می گیرد.
  • دماسنج پایه ای: برای بررسی تغییرات دمایی کوچک در بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

خرید دماسنج جیوه ای

دماسنج آزمایشگاهی

دماسنجی است که در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار میگیرد. به عنوان مثال در واکنش های شیمیایی که دمای واکنش تاثیر زیادی روی کیفیت آن دارد.

دماسنج اتاق

این دماسنج برای اندازه یری و اطلاع از دمای محیز های بسته یا باز(عمدتا محیط های بسته) مورد استفاده قرار میگیرد.

طریقه خواندن دماسنج جیوه ایطریقه خواندن دماسنج جیوه ای

برای خواندن دماسنج جیوه ای لازم است تا حباب شیشه ای حاوی جیوه که ته دماسنج قرار دارد، با محیطی که قصد اندازه گیری دمای آنرا داریم در تماس باشد و دمای آن به تعادل رسیده باشد.(تغییراتی در دمای جیوه اعمال نشود) در این حالت صورتتان باید به صورت موازی با دماسنج قرار بگیرد تا بتوانید ستون جیوه را مشاهده کنید. ببینید جیوه تا کجا بالا آمده است و عدد کنار آن(درجه ای که روی دماسنج درح شده) را بخوانید. دمای خوانده شده، دمای مورد اندازه گیری است.

تفاوت عمده دماسنج جیوه ای و الکلی چیست؟

دماسنج جیوه و الکلی تفاوتی در عملکرد ندارند و تنها تفاوت آنها در ماده مورد استفاده درون حباب شیشه ای است. این سوال برای بعضی ها پیش می آید که جیوه دماسنج چه رنگی است؟؛دماسنج جیوه ای از جیوه ی نقره ای رنگ به عنوان نشانگر دما استفاده می کند. اما دماسنج الکلی از الکل به عنوان نشانگر دما استفاده می کند.

با توجه به بازه دمایی مورد استفاده، ممکن است از الکل یا جیوه استفاده شود. مشکل دیگری که جیوه دارد، سمی بودن آن است. جیوه به شدت سمی است و در صورت شکستن دماسنج، ممکن است این سم خارج شود. به همین دلیل است که امروزه استفاده از دماسنج های جیوه ای کاهش یافته است و کاربرد دماسنج های الکلی بیشتر شده است.

About The Author

Views: 3

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + یک =