روش‌های تمیز کردن نقره در خانه


معمولا جواهرات و ظروف از جنس نقره با گذشت مرور درخشش خود را از دست می‌دهند و بعضا سیاه می‌شوند. این تغییر رنگ در نتیجه‌ی واکنش شیمیایی بین نقره و سایر ترکیبات مضر است. یکی از این ترکیبات مضر که در ایجاد تیرگی در محصولات نقره‌ای دخیل است، ترکیبات گوگرد موجود در هوا است. امروزه بیشتر وسایل نقره‌ای را با لایه‌ی بسیار نازکی از رودیوم روکش می‌کنند تا علاوه را حفاظت از فلز، از کدورت آن جلوگیری کند. با این وجود این لایه‌ی محافظ به مرور از بین می‌رود و سطوح محصولات را سیاه می‌کند. جالب است بدانید که این ظروف نه تنها با گوگرد موجود در هوا بلکه با بسیاری از عطرها، محصولات آرایشی و حتی برخی از غذاها واکنش می‌دهند و کدر می‌شوند. اما چند راه ساده برای حذف این کدورت و جلا بخشیدن به محصولات نقره‌ای وجود دارد. در ادامه به بررسی روش‌های تمیز کردن نقره در خانه می‌پردازیم.

روش‌های تمیز کردن نقره در خانه:

ظروف و اقلام نقره‌ای سالیان سال است که در خانه‌ها نگهداری و استفاده می‌شوند و جلوه‌ای زیبا و لوکس به چیدمان داخلی می‌دهند. اما همواره حضور رطوبت و ترکیبات مختلف، در ایجاد کدروت و تیرگی آنها نقش داشته و اجتناب ناپذیرند. شاید برخی مواقع تصمیم به تمیز کردن ظروف، کارد و چنگال یا حتی جواهرات نقره‌ای خود گرفته باشید؛ اما بهترین راه را برای آن ندانید.

سیاه شدن محصولات نقره ای

برای براق کردن نقره سیاه شده راه‌های بسیاری وجود دارد. در ادامه به بررسی چند روش خانگی جهت تمیز کردن اقلام نقره‌ای می‌پردازیم.

فویل آلومینیومی + شوینده لباسشویی:

این ترفند برای تمیزکردن ظروف نقره‌ای که کمی‌ تیره شدند، مناسب است. برای این کار یک ظرف را با فویل بپوشانید و با آب داغ پر کنید. سپس یک قاشق غذاخوری مایع لباسشویی به آن بیافزاید و به خوبی مخلوط کنید. وسایل نقره‌ای خود را درون آن بیاندازید و یک دقیقه صبر کنید تا خیس بخورد. در انتها آن را از آب خارج کرده و با دستمال تمیز کنید و اجازه دهید تا خشک شوند.

فویل آلومینیومی + جوش شیرین:

یک ظرف بزرگ را با فویلی از جنس آلومینیوم‌ بپوشانید به گونه ای که طرف براق آن به سمت بالا باشد. از ظروف سرامیکی و شیشه‌ای جهت جلوگیری از واکنش‌های شیمیایی ناخاسته استفاده نکنید. ظرف را با آب پر کنید و جوش شیرین را به آن اضافه کنید. برای هر ۳ لیتر آب به ۱.۵ قاشق جوش شیرین نیاز دارید.

تمیز کردن نقره با جوش شیرین

اقلام را به مدت ۱۵ ثانیه درون ظرف قرار دهید و سپس روی دستمال کاغذی بگذارید تا خنک شود. در ادامه با پارچه‌ای نرم روی آن را تمیز کنید؛ توجه داشته باشید که این روش برای جواهرات چندان روش مناسبی نیست.

آرد ذرت + آب:

در صورتی که نقره درخشش خود را از دست دهد با این روش می‌توانید آن را بازیابی کنید. برای اینکار یک خمیر غلیظ از آرد ذرت به همراه آب بسازید و آن را روی نقره بمالید و اجازه دهید تا کاملا خشک شود.

سس کچاپ:

شاید عجیب به نظر برسد اما برای حذف لکه‌های نقره، سس کچاپ عالی عمل می‌کند. چند قطره سس را روی یک حوله کاغذی بریزید و به آرامی ‌ظروف نقره یا جواهرات کدر را تمیز کنید. در صورتی که اقلام بیش از اندازه کهنه و کدر شدند، سس را مستقیما به این محصولات بمالید و ۱۵ دقیقه صبر کنید. در ادامه آن را با پارچه تمیز کرده و با آب بشویید.

ضدعفونی کننده دست:

مقدار کمی‌ از این محصول را روی دستمال کاغذی بریزید و به آرامی ‌روی محصولات بکشید. البته این روش را برای براق کردن انگشتر نقره نگین‌دار یا جواهراتی که سنگ‌های معدنی دارند امتحان نکنید؛ زیرا می‌تواند به سنگ آسیب بزند.

تمیز کردن نقره با خمیر دندان:

خمیر دندان‌های غیرژلی و غیر ساینده برای اینکار مناسب هستند. مقدار کمی ‌از آن را روی پارچه بریزید و فشار دهید. سپس به آرامی ‌روی محصولات نقره‌ای بکشید.

تمیز کردن نقره با خمیر دندان

در صورتی که تمیز نشد، اجازه دهید ۵ دقیقه بماند و بعد خمیردندان را با آب بشویید.

شیشه پاک کن:

این محصولات نه تنها برای سطوح شیشه‌ای بلکه برای بازیابی درخشش نقره، عالی عمل می‌کنند. کمی ‌از آن را روی یک پارچه اسپری کرده و به آرامی‌ محصولات نقره‌ای را تمیز کنید. البته این روش را برای محصولات عتیقه مناسب نیست.

آمونیاک و آب:

برای این روش یک قسمت آمونیاک و ۲ قسمت آب گرم را با یکدیگر مخلوط کرده و محلولی بسازید. اقلام نقره‌ای را برای ۱۰ دقیقه در آن قرار دهید و سپس از آن خارج کرده و با پارچه نخی خشک کنید. البته استفاده از آمونیاک برای ظروف نقره‌ای عتیقه و جواهرات توصیه نمی‌شود.

تمیز کردن نقره با سرکه سفید + جوش شیرین:

این دستور برای ظروف عتقیه مناسب نیست؛ اما برای بازیابی درخشش کارد و چنگال‌ها به خوبی عمل می‌کند. محصولات نقره‌ای را در یک کاسه ریخته و روی آنها را با سرکه بپوشانید. سپس به ازای هر فنجان سرکه، ۴ قاشق غذاخوری جوش شیرین به کاسه اضافه کنید. نقره را برای ۱ ساعت در این مخلوط قرار دهید و سپس با آب شسته و با پارچه خشک کنید.

تمیز کردن نقره با جوش شیرین + آب:

برای لکه‌های سرسخت، خمیر  غلیظی از جوش شیرین و آب ولرم تهیه کنید. سپس آن را با پارچه مرطوب روی نقاط تیره بزنید و ۲ الی ۳ دقیقه اجازه دهید بماند. سپس با آب سرد اقلام را بشویید و با پارچه نرم خشک کنید. توصیه می‌شود از حرکات دایره ای صاف برای جلا بخشیدن به نقره استفاده کنید.

سایر روش‌های تمیز کردن نقره در خانه:

سایر روش‌های تمیز کردن خانگی این اقلام شامل:

  • تمیزکردن با سرکه: قدرت پاک کنندگی بالای سرکه امکان پولیش قوی‌تر این محصولات را فراهم می‌کند.
  • لیمو: لکه‌های آب را با کمک لیمو به راحتی می‌توان از سطوح نقره‌ای حذف کرد. با کمک یک پارچه و آب لیمو غلیظ، لکه‌های آب را از روی نقره پاک و آن را براق کنید.
  • خمیر دندان: خمیر دندان را با کمی ‌آب رقیق و با پارچه نرم روی آن بکشید تا تمیز شود.

البته هر کدام از این روش‌ها برای کدروت‌های مختلف قابل استفاده هستند و شاید نتیجه ۱۰۰ درصدی را ارائه ندهد.

تمیز کردن عتیقه‌های نقره:

تمیز کردن اقلام نقره کاری شده مانند گردنبند یا ظروف عتقیه می‌تواند دشوار باشد؛ اما همواره غوطه‌ور کردن آنها در محلول مایع و سایش مداوم می‌تواند باعث پوسته پوسته شدن آنها شود. برای محصولات عتیقه و باارزش بهتر است با یک شرکت تعمیرات حرفه ای مشورت نمایید.

نحوه مراقبت و نگهداری محصولات نقره‌ای:

خوشبختانه تنها چندبار در سال لازم است این اقلام را تمیز کنید؛ اما توجه داشته باشید اگر این محصولات در فضای باز باشند، سریعتر کدر می‌شوند. کدورت و تیرگی که با هوا ایجاد می‌شود، عموما اجتناب ناپذیر است و هیچ راهی برای جلوگیری از کدرشدن کامل وجود ندارد. اما با قرار دادن این محصولات در مکانی دور از هوا و رطوبت می‌توانید روند کدر شدن را کاهش دهید. برای مثال اقلام بزرگ را با کاغذ بپیچید و در یک کیسه نخی قرار دهید.

همچنین اگر ظروف و جواهرات نقره‌ای خود را به همراه یک تکه گچ کوچک نگهداری کنید، مدت زمان بیشتری براق خواهند ماند. زیرا گچ جاذب رطوبت است و آن را از محصول شما دور می‌کند. همچنین برای این منظور می‌توانید از بسته‌های کوچک سیلیکاژل استفاده نمایید.

جمع بندی:

نقره رنگ بسیار لوکس و زیبایی دارد و چه در جواهرات و چه در ظروف مختلف زیبایی خاصی را ارائه می‌دهد. اما با این حال قرار گیری در معرض هوا، ظاهر براق آن را کدر می‌کند. خوشبختانه تمیزکردن آن چندان خسته کننده نیست و حتی با کمک مواد غذایی نیز می‌توان به راحتی آن را جلا داد. در این مقاله روش‌های تمیز کردن نقره در خانه را بررسی کردیم. بهتر است اقلام و محصولات از این جنس را در جای خشک و خنک نگهداری کنید تا از کدر شدن بیش از حد آن جلوگیری کنید.

 

 

سوالات متداول:

چه چیزهایی باعث سیاه شدن نقره می‌شوند؟

ترکیبات گوگرد موجود در هوا، محصولات آرایشی و بهداشتی، اسپری مو و برخی مواد شوینده باعث تیرگی و سیاه شدن این محصولات می‌شوند.

آیا روش تمیزکردن با فویل آلومینیومی‌ ایمن است؟

بله، این روش موثر و ایمن است؛ به ویژه زمانی که از جوش شیرین نیز استفاده می‌کنید. البته هرگز محصولات نقره‌ای را با این فویل‌ها مالش ندهید و پاک نکنید؛ زیرا باعث ایجاد خراش می‌شود.

چه ترکیباتی به نقره آسیب می‌زنند؟

ترکیبات حاوی گوگرد، سفید کننده کلر و بیشتر محصولات پوست و مو برای نقره مضرند.

About The Author

Views: 3

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =