روش های تمیز کردن طلا


روش های تمیز کردن طلا که بسته به نوع ماده ی تمیز کننده دارد یکی از مواردی است که در حفظ و نگهداری طلا و همچنین طول عمر آن تاثیر بسزایی خواهد داشت. با توجه به اهمیت این موضوع تصمیم گرفتیم در این مقاله روش های کاربردی را برای تمیز کردن طلا و جواهرات و براق شدن آن ها بیان می کنیم.

روش های تمیز کردن طلا

انواع روش های تمیز کردن طلا

به مرور زمان و با استفاده مکرر از طلا و جواهرات، این زیورآلات شفافیت و براق بودن خود را از دست می دهند و دچار جرم و تیرگی می شوند. البته نکاتی در حفظ و نگهداری طلا و جواهرات وجود دارد که اگر آن ها را رعایت کنیم می توانیم از کثیف شدن و همچنین از خوردگی آن ها جلوگیری کنیم. به طور مثال باید سعی کنیم در استخرها، هنگام استحمام و شست وشو و یا تماس با مواد شوینده از طلا و جواهرات خود استفاده نکنیم. همچنین سعی کنیم طلاهای خود را در کنار یکدیگر قرار ندهیم؛ چون این کار باعث خراش روی طلا می شود. و یا زمانی که از طلاهای خود استفاده نمی کنیم آن ها را درون جعبه جواهراتمان نگه داری کنیم که در معرض گرد و غبار و کثیفی قرار نگیرند.
نکته دیگری که می تواند موثر در نگهداری طلا و جواهرات باشد روش های تمیز کردن طلا و جواهرات است که می توانیم به روش های مختلفی انجام دهیم.

تمیز کردن طلا با مایع ظرف شویی

برای پاک کردن طلا از رنگ سیاهی می توانیم از مایع ظرف شویی در آب ولرم استفاده کنیم. به این ترتیب که در یک ظرفی مقداری آب ولرم یا آب سدیم پر می کنیم، چند قطره مایع ظرف شویی به آن اضافه کرده و با اسفنج ترکیب کرده و سپس طلا را در آن به مدت ۱۰ دقیقه قرار می دهیم. در مرحله بعد با مسواک آن را برس می کشیم.
نکته ای که در این روش باید به آن دقت کنیم این است که در استفاده از مایع ظرف شویی مراقب باشیم که فاقد فسفات باشد؛ چون فسفات باعث خوردگی طلا می شود. هم چنین نباید از آب بسیار داغ استفاده کنیم؛ زیرا اگر جواهرات از جنس سنگ اپال باشد موجب ترک خوردگی و آسیب رساندن به آن می شود. بعد از برس کشی و شست و شوی طلا در محلول مورد نظر، آن را با آب شسته و سپس با حوله نرم خشک می کنیم.

تمیز کردن طلا با مایع ظرف شویی

تمیز کردن طلا با آب جوش

تمیز کردن طلا با آب جوش یکی از روش های تمیز کردن طلا است که از گذشته مورد استفاده قرار می گرفته است. در این روش فقط طلا و جواهراتی که از جنس الماس و طلای خالص هستند مورد شست و شو قرار می گیرند و از شست و شوی جواهرات و طلاهایی که از جنس سنگ اپال و یا مروارید هستند خودداری می کنیم. چون بسیار حساس و ظریف هستند و دچار ترک می شوند. روش تمیز کردن طلا با آب جوش به این صورت است که ابتدا مقداری آب را می جوشانیم. سپس طلاها و جواهرات خود را در آب جوش قرار می دهیم طوری که سطح طلاها با آب جوش پوشانده شود. بعد از خنک شدن آب، طلاها را برمی داریم و با حوله یا پرچه ی نرم خشک می کنیم.
اگر رنگ آب کدر و تیره شود نشان از رفع تیرگی و سیاهی طلاها دارد و نشان می دهد طلاها تمیز شده اند.

تمیز کردن طلا با آب جوش

تمیز کردن طلا با سرکه

تمیز کردن طلا با سرکه چون محلولی تند است و اسیدی است روش مناسبی نیست؛ زیرا موجب خورندگی طلا می شود. روشی که برای این منظور وجود دارد این است که نمک و سرکه را به میزان لازم با هم ترکیب کرده و طلا را به مدت چند دقیقه در این محلول قرار دهیم سپس خارج کنیم و با آب گرم شسته و خشک کنیم.

تمیز کردن طلا با سرکه

تمیز کردن طلا با خمیر دندان

یکی از روش های تمیز کردن طلا استفاده از خمیردندان است. خمیر دندان پاک کننده ای قوی در مقابل جرم ها است و باعث درخشندگی و براقیت طلا و جواهرات می شود. در این روش خمیر دندان را با آب مخلوط کرده و به روی برس مسواک زده و به قسمت های مختلف طلا و جواهرات برس می کشیم تا جرم و تیرگی از بین برود.
سپس طلا را با آب شست و شو می دهیم و آن را با حوله یا پارچه ای نرم خشک می کنیم. نکته ای که در این روش باید به آن دقت کنیم این است که مسواک مورد استفاده باید برسی نرم داشته باشد تا موجب خراشیدگی طلا نشود.

تمیز کردن طلا با خمیر دندان

تمیز کردن طلا با جوش شیرین

در این روش مقداری از جوش شیرین را در آب جوش مخلوط می کنیم. نتیجه آن تولید یک مایه خمیر مانند است که گاهی این ماده را با مایع ظرف شویی نیز مخلوط می کنند.مقداری از این مخلوط را با مسواک یا بدون آن بر روی همه قسمت های طلا کشیده و چند دقیقه روی طلا قرار می دهیم و سپس آن را با آب می شوییم و با دستمال و حوله آن را خشک می کنیم.

تمیز کردن طلا با جوش شیرین

  • تمیز کردن طلاهای چسب دار

برای تمیز کردن طلاهایی که دارای چسب هستند نمی توانیم به طور مستقیم از آب استفاده کنیم؛ زیرا باعث از بین رفتن چسب و همچنین موجب جدا شدن نگین طلا می شود. در این حالت باید مقداری مایع ظرفشویی و آب را با هم مخلوط کنیم و توسط پارچه ای تمیز یا حوله ای نرم مقداری از این محلول را به روی طلا کشیده تا تمیز شود. سپس حوله را به آب می زنیم و به روی طلا می کشیم تا تمیز شود.

  • تمیز کردن طلا با آمونیاک

آمونیاک ماده ای نیتروژن دار است که بوی تندی دارد و استفاده بدون ماسک از آن در فضایی بسته موجب سوزش چشم و سرفه و خارش پوست می شود. از آن جایی که یکی از روش های تمیز کردن طلا آمونیاک است. بنابراین برای استفاده از این ماده باید بسیار دقت داشته باشیم. در این روش به این صورت عمل می کنیم که مقداری آمونیاک را با آب ولرم و مایع ظرف شویی مخلوط می کنیم. سپس طلا را به این مخلوط آغشته می کنیم و چند ثانیه بعد از این مخلوط خارج کرده با آب سرد مورد شست و شو قرار می دهیم. در انتها با حوله ای نرم آن را خشک می کنیم.

فروش آمونیاک

  • آبکاری طلا

با انواع روش های تمیز کردن طلا که در این مقاله بیان کردیم اگر نتوانستیم به نتیجه ی مطلوب دست پیدا کنیم و طلا و جواهرات مورد نظر به شفافیت و تمیزی مورد نظر نرسیدند باید آن ها را دوباره آبکاری کنیم. برای این کار می توانیم به کارگاه آبکاری طلا و جواهرات مراجعه کنیم و یا از فروشندگان طلا کمک بگیریم. در آبکاری طلا اگر طلا زرد باشد از همین طلای زرد استفاده می شود و برای آبکاری طلای سفید از آب رودیوم و یا رودیوم استفاده می شود. این روش یکی از بهترین و البته پر هزینه ترین روش های تمیز کردن طلا و جواهرات است.

آبکاری طلا

About The Author

Views: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + چهارده =