روش های تولید اسید فرمیک


روش های تولید اسید فرمیک

۱. سنتز اسید فرمیک با استفاده از هیدرولیز متیل فرمت براساس یک فرایند دو مرحله ای انجام میگیرد. در مرحله اول الکل متانول با مونوکسید کربن کربنیله می شود. در مرحله دوم متیل فرمت به اسید فرمیک و متانول هیدرولیز می شود.

اسید فرمیک به عنوان محصولی جانبی در اکسیداسیون فاز مایع هیدروکربن ها به اسید استیک تولید می شود. در ایالات متحده آمریکا از بوتان به عنوان هیدروکربن استفاده می شود و تقریبا از هر تن اسید استیک ۵۰ کیلوگرم اسید فرمیک تولید می شود. در اروپا اکسیداسیون نفتا ترجیح داده می شود و تا ۲۵۰ کیلوگرم اسید فرمیک از هر تن اسید استیک حاصل می گردد.

تولید اسید فرمیک

۳. فرایند هیدرولیز فرامامید : در این فرایند که به three stage معروف است در مرحله اول الکل متانول کربنیله می شود تا فرات متیل فرمت کند.(مقاله همه چیز درباره الکل متانول اطلاعات خوبی از الکل متانول به شما میدهد) در مرحله دوم فرامامید با آمونولیز اتیل فرمت تولید می شود. در مرحله سوم از اسید سولفوریک برای هیدرولیز کردن فرمامید به اسید فرمیک و سولفات آمونیوم استفاده می شود. اسید فرمیک باقی مانده تقطیر می شود تا سولفات آمونیوم خالص و خشک در انتهای کوره تولید شود.

بازده اسید فرمیک بیش از ۹۰ درصد است. واکنش فرمت سدیم یا فرمت کلسیم با اسیدهای قوی مانند اسید سولفوریک و اسید نیتریک قدیمی ترین فرایند شناخته شده برای تولید اسید فرمیک به صورت تجاری است. اگر فرمت یا هیدروکسید سدیم ارزان قیمت در دسترس باشد یا به عنوان فرعی در فرایند دیگری اتفاق بیفتد. اسید فرمیک از این طریقهنوز هم از نظر اقتصادی می تواند تولید شود.

About The Author

Views: 1

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − هشت =