زمان مصرف اسید فسفریک در کشاورزی⭐ [بهترین زمان!]


این ماده به‌عنوان یک عنصر کلیدی یکی از بهترین گزینه‌ها برای بهره‌گیری در منابع کشت‌وزرع است. زمان مصرف اسید فسفریک در کشاورزی به‌صورت کود مایع در حالت پیش آبیاری نیز خواهد بود. در این وضعیت آثار اضافه از آن روی گیاهان و خاک باقی نمی‌ماند. اصطلاحاً اسید در این شرایط شسته می‌شود.

فسفر محلول‌پاشی (P) پتانسیل، ارائه یک رویکرد تاکتیکی‌ برای کوددهی فسفر دارد که می‌تواند کارایی مصرف فسفر را افزایش دهد. هدف از این مطالعه بررسی تأثیر انتخاب کمکی و زمان کاربرد اسید فسفریک محلول‌پاشی بر ترشوندگی برگ، جذب برگی، جابه‌جایی و عملکرد دانه گیاهان گندم بود. در ادامه و در شیمی مارکت سپاهان بیشتر دراین‌خصوص صحبت خواهیم کرد.

بهترین زمان مصرف اسید فسفریک در کشاورزی

همان‌طور که می‌دانید فسفر یکی از مواد مغذی موردنیاز گیاه برای رشد است. وجود فسفر می‌تواند به رشد ریشه، جوانه‌زنی و بلوغ گیاه کمک زیادی کند. یکی از نکات مهمی که ضرورت استفاده از اسید فسفریک را در تولید کودهای کشاورزی بیان می‌کند این است که معمولاً بسیاری از خاک‌ها در اثر بارندگی فسفر خود را از دست می‌دهند؛ بنابراین تولید کودهای فسفاته با استفاده از اسید فسفریک و افزودن آنها به خاک می‌تواند این عنصر را به گیاهان بازگرداند.

کودهای فسفاته تجاری با استفاده از فسفات به‌دست‌آمده از سنگ‌های معدنی تولید می‌شوند. استخراج فسفر از سنگ معدن در غلظت‌های قابل‌توجه پرهزینه و در بسیاری موارد غیراقتصادی است. در این راستا تولید اسید فسفریک به روش‌های صنعتی می‌تواند زمینه تولید و کاربرد آن را در تولید کودهای فسفاته فراهم کند. رایج‌ترین کودهای فسفاته دی آمونیوم فسفات (DAP)، مونو آمونیوم فسفات MAP، NPK و کودهای SSP هستند.

فسفر (P) یک عنصر ضروری برای رشد گیاه است، اما به دلیل واکنش‌های شیمیایی در خاک، دسترسی آنی کم و کارایی محدودی در سال مصرف کود دارد. نیاز فسفر کود گیاهان در سیستم‌های کشت مدیترانه‌ای به‌شدت به بارندگی فصلی وابسته است.

آیا واقعاً فسفریک اسید برای کشاورزی خوب است؟

کودهای فسفاته به آن دسته از کودهای کشاورزی گفته می‌شود که برای رشد گیاه به خاک کشاورزی اضافه می‌شود و از این طریق مواد غذایی موردنیاز گیاه به‌ویژه فسفر در اختیار آن قرار می‌گیرد.

جالب اینجاست که در خاک‌های کشاورزی، اسید فسفریک از تجزیه مواد آلی خاک تولید می‌شود، اما فسفر موجود در این اسید معدنی برای گیاه قابل‌استفاده نیست؛ بنابراین لازم است فسفر به‌صورت ترکیب دیگری به خاک اضافه شود. البته PH خاک نیز در جذب فسفر توسط گیاهان نقش دارد. کودهای فسفاته نوعی استفاده از اسید فسفریک در صنعت هستند.

برای موفقیت‌آمیز بودن لقاح برگی، مواد مغذی باید بتوانند به لایه محافظ بیرونی برگ نفوذ کرده و از طریق کوتیکول، بی‌نظمی‌های کوتیکولی، روزنه‌ها، تریکوام ها یا دیگر ساختارهای اپیدرمی جذب شوند تا به سلول‌های داخلی گیاه برسند. به همین منوال باید گفت که زمان مصرف اسید فسفریک در شرایط ابتدایی و همان آبرسانی اولیه خواهد بود و این باعث می‌شود که گیاه رشدی درست و بدون نقص داشته باشد. تغییرات ژنتیکی نیز باید بررسی گردد. همین‌طور کنترل خاک و pH آن نیز اهمیت زیادی دارد. اگر در مورد خاک کشاورزی اطلاعات کافی را ندارید، باید با یک آزمایشگاه در این مورد مشورت کنید.

جمع‌بندی نهایی

ترکیبات شیمایی بخشی جدانشدنی از زندگی روزمره ما هستند، آن‌ها را می‌توان برای رشد سریع‌تر، بهتر و منطقی‌تر گیاهان بدون آفات استفاده کرد. در مورد بهترین زمان مصرف اسید فسفریک در کشاورزی سؤالات زیادی تاکنون مطرح شده است که بر مبنای این مقاله تصمیم گرفتیم توضیحات دقیقی را در مورد آن در اختیار شما قرار دهیم. در حال حاضر شیمی مارکت سپاهان  یکی از تأمین‌کنندگان معتبر انواع اسید فسفریک در بازار است. شما می‌توانید عملیات خرید آن را به‌راحتی و در کم‌ترین زمان ممکن انجام دهید.

فسفات‌های آلی ترکیباتی هستند که انرژی موردنیاز برای اکثر واکنش‌هایی را که در سلول‌های زنده انجام می‌شود، تأمین می‌کنند، بنابراین خاک‌های غنی از فسفات باعث افزایش رشد گیاه می‌شوند. دقت داشته باشید که ترکیبات موجود در بازار گاهی به دلیل ناخالصی می‌توانند فوق‌العاده خطرناک باشند، پس حتماً در این مورد اصالت محصول و مرجع عرضه‌کننده را بررسی کنید.

About The Author

Views: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 8 =