ساده ترین روش جداسازی طلا از خاک چیست؟


طلا یکی از اولین فلزاتی بود که به دست بشر استخراج شد. پایداری، رسانندگی و زیبایی از عوامل اصلی محبوبیت این فلز در بین اقوام بشر بودند. پس از آشنایی با این فلز افراد زیادی تلاش کردند تا ساده ترین روش جداسازی طلا از خاک را کشف کنند. امروزه روش‌های بسیار ساده‌ای همچون استفاده از تیزاب سلطانی کاربرد دارد. در ادامه به این روش و سایر روش‌های جداسازی به طور کامل می‌پردازیم. ما با همراه باشید.

چرا دانشمندان به جداسازی طلا از خاک توجه نشان دادند؟

طلا به دلیل خاصیت‌های ویژه‌اش مورد توجه قرار گرفت. به همین دلیل دانشمندان زیادی بر روی روش‌ های جدا سازی طلا از خاک مطالعه کردند. پس از استخراج، صنعت‌گران تمدن‌های باستانی از این عنصر جذاب برای تزئین مقبره‌ها و معابد کمک گرفتند.

در گذشته جداسازی طلا به کمک روش‌هایی بسیار پیچیده انجام می‌شد. خوشبختانه امروزه به کمک پیشرفت علم، از سختی روش‌های پیشین کاسته شده‌است. به عنوان مثال می توان با بهره گیری از روش هایی نظیر بهره گیری از اسیدهای قوی به راحتی و در محیط خانه نسبت به استخراج طلا اقدام کرد. اسید هیدروکلریک از جمله اسیدهایی است که می تواند به شما در این فرآیند کمک کند. برای خرید اسید هیدروکلریک می توانید از بخش فروش سایت شیمی مارکت سپاهان  کمک بگیرید.

۲ مورد از مهم‌ترین دلایل ارزشمندی طلا

  • ثبات در رنگ
  • دوام شیمیایی

با روش‌های معروف جداسازی طلا آشنا هستید؟

جداسازی طلا از خاک به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد. بسته به این که این عمل در صنعت انجام می‌شود و یا در منزل، انتخاب روش مناسب‌تر، متفاوت است. در زیر به دو روش رایج می‌پردازیم:

۱. فرایند امالگاسیون، ساده اما خطرناک

طلا به آسانی در جیوه حل می‌شود. در واقع بعضی از افراد استفاده از جیوه را به عنوان ساده ترین روش جداسازی طلا از خاک می‌شناسند. با این حال این روش بسیار خطرناک است و معمولا توصیه نمی‌شود.

بعد از حل شدن طلا در جیوه آلیاژ امالگام تشکیل می‌شود. فرایند امالگاسیون خود به روش‌های متفاوتی انجام می‌شود. دو روش زیر معمولا از شایع‌ترین آن‌ها هستند:

 

روش اول- عبور سنگ معدن از روی صفحات آغشته‌شده به جیوه

در این فرایند سنگ معدن طلا از روی صفحات مسی که از قبل با جیوه پوشیده‌شده‌اند عبور داده می‌شود. بعد از آن در ظرف‌های امالگام طلا و جیوه با یکدیگر مخلوط می‌شوند.

روش دوم- کمک از کیسه برای جمع‌آوری جیوه

بعد از تهیه آمالگام، آن را بر روی یک قطعه چرم می‌ریزند. جرم از کناره‌ها جمع‌آوری می‌شود. به کمک استفاده از کیسه‌ای با سر بسته‌شده، جیوه‌هایی که واکنش نداده‌اند با چرخاندن کیسه از انتهای آن خارج می‌شوند. سپس جیوه‌ها را با کمک مکنده‌ای جمع‌آوری می‌کنند.

بعد از آن آمالگام را در ظرف می‌ریزند و بر روی حرارت می‌گذارند. وقتی آمالگام حرارت می‌بینید جیوه به صورت گاز خارج می‌شود. در نهایت طلا باقی می‌ماند.

نکات ایمنی کار با جیوه را جدی بگیرید

جیوه ماده‌ای بسیار خطرناک است. به همین دلیل این روش اصلا توسط کارشناسان شیمی مارکت سپاهان  توصیه نمی‌شود. اگر این تنها راه انتخابی شماست، حتما از لباس‌های بلند، عینک، گوش‌گیر و دست‌کش استفاده کنید.

۲. فرایند سیانیداسیون، محبوب و کم‌خطر

استفاده از این روش بیش از روش‌های دیگر متداول است. در این فرایند طلا در محلول قلیایی سیانید، اکسید و حل می‌شود. عامل اکسید این فرایند اکسیژن موجود در جو است. این اکسیژن موجب تشکیل سیانوریت سدیم و هیدروکسید سدیم می‌شود. واکنش زیر در واقع به طور کامل این فرایند را نشان می‌دهد:

۴Au + 8NaCN + 2H۲O + O۲ —-> 4NaAu (CN)۲ + ۴NaOH

قبل از انجام این فرایند لازم است که pH اندازه گرفته‌شود. همچنین برای افزایش pH و رساندن آن به عدد ۱۰ و ۱۱ از آهک استفاده می‌کنند.

۲ روش معمول سیانیداسیون
  • برای سنگ‌هایی که مقادیر بالایی از طلا دارند از روش شست و شوی vat  استفاده می‌شود. در این روش دوغاب سنگ معدن و حلال در مخزن‌های بزرگ نگه داشته می‌شوند. این مخزن‌ها معمولا به هم‌زن نیز مجهز هستند. بعد از چند ساعت اتفاق مورد انتظار رقم می‌خورد.
  • روش هیپ لچینگ نیز یکی دیگر از روش‌هایی است که برای استخراج سنگ‌های معدن حاوی مقادیر کم‌تر طلا استفاده می‌شود. این روش به کمک اسپری محلول سیانید سدیم بر روی توده‌ی انباشته‌شده از سنگ معدن انجام می‌شود.

در خانه و به سادگی طلا استخراج کنید!

معمولا فرایند جداسازی در خانه بیش‌تر به دو روش زیر انجام می‌شود. در بین این دو روش، روش دوم به عنوان ساده ترین روش جداسازی طلا از خاک شناخته می‌شود:

۱. تابه معدن کاری، روشی نوین در جداسازی

سنگین‌تر بودن طلا نسبت به دیگر مواد سنگ باعث می‌شود که بتوانیم از تابه معدن‌کاری برای فرایند جداسازی استفاده کنیم. عملکرد این تابه‌ها به گونه‌ای است که با ریختن لایه‌ای از پودر بر روی تابه، ذرات طلا در کف آن جمع می‌شوند.

پس از آن باید ظرف بزرگ‌تری را از آب پر کرد و زیر تابه قرار داد. با تکان دادن آرام آرام تابه درون این ظرف، پودرهای سنگی در آن غوطه‌ور می‌شوند. در نهایت این قطعات طلا هستند که در ظرف باقی می‌مانند.

۲. استخراج با استفاده از اسید، ساده ترین روش جدا سازی طلا از خاک

در روش استخراج طلا با تیزاب سلطانی پیش از هر چیز باید تیزاب تولید شود. برای تهیه آن از اسید نیتریک و اسیدکلریدریک کمک می‌گیرند. با اعمال این دو اسید بر طلا، فرایند انحلال شروع می‌شود. فرایند فیلتراسیون با نام تیزاب کاری نیز شناخته می‌شود.

یکی از روش‌ها برای کسب اطمینان از فرایند انحلال، داغ شدن ظرف طی فرایند است. معمولا این فرایند یک شب به طول می‌انجامد. روز بعد اسید به کمک قیف فیلتر صاف می‌شود.

این روند تا زمانی که رنگ آبی، به رنگ سبز تبدیل شود، ادامه پیدا می‌کند. بعد از آن اسید را در ظرف شیشه‌ای بسیار بزرگی می‌ریزند. سپس یک لیتر آب را می‌جوشانند و با احتیاط درون اسید سبز رنگ خالی می‌کنند تا کف کند.

وایتکس، روش کم‌تر شناخته شده!

از دیگر روش‌هایی که می‌توان برای استخراج طلا به کار برد استفاده از جوهر نمک (اسید کلریدریک) و وایتکس (هیپوکلریت سدیم) است. این دو روش به نسبت راه‌های نام‌برده شده قدرت کم‌تری دارند.

About The Author

Views: 37

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 12 =