طرز تهیه کتراک


طرز تهیه کتراک

کتراک عامل مخربی است که به شکل غیر انفجاری می باشد و بدون هیچ گونه سر و صدا، آلودگی هوا و آلودگی محیط زیست قادر است به راحتی سنگ ها و بتن را قطعه قطعه کند. کتراک پودر خشکی است که به هنگام ترکیب با آب می‌ تواند در هر متر مربع تا ۸ هزار تن نیرو تولید کند. استفاده از این ماده بدون نیاز به پروانه یا مجوز نیز امکان‌پذیر است.کتراک در مواقعی استفاده می ‌شود، که امکان استفاده از مواد منفجره یا دستگاه های مکانیکی غیرممکن بوده یا ایمنی کافی نداشته باشند. این ماده غیر سمی و بدون ضرر می باشد که در همه شرایط در زیر آب قابل استفاده و اعتماد است، دلیل قابل اطمینان بودن این ماده ثابت شده است، که تمامی شرکت های مهندسی در پروژه ‌های عمرانی و ساخت و ساز در سراسر کشور از این ماده استفاده می‌کنند. استفاده از این ماده نیازمند آن است که طرز تهیه کتراک را به خوبی بدانیم و به درستی ملات آن را تهیه نماییم. تنها در این صورت است که استفاده از این ماده به عنوان یک مخرب بی سر و صدا و ایمن، به درستی صورت می گیرد و نتیجه ای دلخواه برایتان رقم خواهد خورد. در ادامه توضیحی مختصر در مورد این ماده و طرز تهیه کتراک را عنوان کرده ایم.

کتراک چگونه کار می کند؟

کتراک چیست؟

کتراک به عنوان ملاتی شناخته شده که باعث انبساط می ‌شود. زمانی که ماده کتراک را با آب ترکیب کرده و در سنگ، ساروج و بتن نفوذ دهید، انبساطی که در آن رخ می دهد، سبب می شود تا سنگ از هم فروپاشیده و این اتفاق بدون کوچک ترین سر و صدا و خطری رخ خواهد داد.  این ماده خطری نداشته و استفاده از آن برای کاربران آسان است و در حال حاضر در تمامی سنگ ها و بتن ها مورد استفاده قرار می گیرد. کتراک کاربرد های فراوانی دارد از جمله؛ تخریب بتن، صخره های سنگی، کندن زمین، درست کردن تونل و… . علت پرطرفدار بودن این ماده، غیر انفجاری، بی خطر و ایمن بودن و در عین حال به صرفه بودن آن است. قیمت کتراک به نسبت بهای تمام شده ای که روش های انفجاری بر روی دست کارفرما می گذارند، به طور چشم گیری پایین تر است و همین مساله گرایش به سمت این ماده را افزایش داده است.

کتراک چیست؟

روش ساخت کتراک را بدانید

مهم ترین سوال اینجاست که چگونه می توان از این ماده استفاده کرد؟ در ادامه این مطلب قصد داریم راهکارهایی را مطرح کنیم که به خوبی بتوانید روش ساخت کتراک را بدانید و از آن استفاده کنید. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری روش های گوناگونی برای تخریب سنگ و بتن وجود دارد. روش کتراک از سایر روش ها بهتر است زیرا بدون سر و صدا و انفجار صورت می گیرد. کتراک از جمله موادی است که ظاهر آن پودری شکل بوده و رنگ طوسی دارد و با استفاده از چند ترکیب مانند گچ و … ساخته شده است. برای درست کردن کتراک مطابق موارد زیر عمل کنید.

  1. ابتدا دو کیلو گرم پودر کتراک را با یک لیتر آب به خوبی ترکیب کنید تا حالت یک دست و ملاتی به دست بیاید.
  2. برای ترکیب کردن باید از ظروف پلاستیکی استفاده کنید، زیرا چربی که درون ظرف وجود داشته باشد، باعث اختلال عملکرد کتراک می شود.
  3. آبی که به پودر کتراک اضافه می کنید، باید فاقد املاح باشد و از آب معمولی استفاده شود.
  4. برای این که محلول شما به درستی ترکیب شود، بهتر است آن را حرارت داده و درجه را بین ۱۵ الی ۴۰ دقیقه سانتی گراد تنظیم کنید. حال مواد کتراک آماده استفاده است.

کتراک و نحوه کار با آن

چگونگی استفاده از کتراک

کتراک زمانی که با آب ترکیب می شود، دچار افزایش حجم می شود و انبساط قوی را ایجاد می کند که با فشار بسیار زیادی در حدود ۸ هزار تن موجب شکستن سنگ ها و ساروج می شود. این ملات ها را باید درون درز ها و لایه‌ های باز سنگ ریخته شود و بعد از یک الی ۲ ساعت شاهد از هم فروپاشی سنگ، بتون و یا ساروج خواهید بود. این زمان به سرسختی سنگ بستگی دارد، اما در هر صورت تخریب اتفاق می افتد.

میزان استفاده از کتراک کاملا به سختی سنگ بستر شما بستگی دارد. کتراک ها انواع مختلفی دارند که برای استفاده در موضع خاصی فرمولاسیون شده اند. با توجه به اینکه برای چه منظوری قصد خرید کتراک را دارید، باید از نوع ویژه ای از آن بهره بگیرد. شما می توانید اطلاعات جامع و کافی جهت تهیه این ماده را از کارشناسان بازرگانی سایت شیمی مارکت کسب نمایید. این کارشناسان مجرب می توانند مشاوره های رایگانی در زمینه محصول به شما ارائه دهند که جهت خرید کتراک بسیار موثر واقع می شود. شما می توانید با کلیک بر روی باکس زیر، نسبت به خرید کتراک اقدام نمایید.

About The Author

Views: 17

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =