نشادر چیست؟ نشادر اسب چه کاربردی دارد؟


نشادر چیست؟

کلرید آمونیوم یا نشادر یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی NH4Cl است. این نمک بی رنگ، بی بو و محلول در آب است که طعم اسیدی قوی دارد. کلرید آمونیوم معمولاً در کاربردهای مختلف صنعتی و علمی از جمله تولید کود، تمیز کردن فلزات و شار لحیم کاری استفاده می شود. از دیگر کاربرد های این ماده میتوان به  نشادر اسب  اشاره کرد که در این مقاله در مورد خواص، کاربردها و اثرات بالقوه نشادر برای سلامتی بحث خواهیم کرد.

خواص نشادر

نشادر یک نمک معدنی است که از کاتیون های آمونیوم (NH4+) و آنیون های کلرید Cl-) تشکیل شده است. جرم مولی آن ۵۳.۴۹ )g/mol و چگالی آن ۱.۵۳ g/cm³ در ۲۵ درجه سانتی گراد است. کلرید آمونیوم بسیار محلول در آب است و حلالیت آن ۳۷۲ گرم در لیتر در دمای ۲۵ درجه سانتی گراد است. نقطه ذوب ۳۳۸ درجه سانتی گراد و نقطه جوش ۵۲۰ درجه سانتی گراد است.

برای دریافت قیمت و خرید نشادر کلیک کنید !

موارد استفاده از نشادر

تولید کود

در پاسخ به سوال نشادر چیست؟ باید گفت نشادر به طور گسترده در تولید کود استفاده می شود. این ماده حاوی نیتروژن و کلرید است که دو ماده مغذی ضروری برای رشد گیاه هستند. هنگامی که کلرید آمونیوم به خاک اعمال می شود، تجزیه می شود و یون های نیتروژن و کلرید را آزاد می کند که می تواند توسط گیاهان جذب شود. کلرید آمونیوم معمولاً در تولید کودهای غنی از نیتروژن مانند سولفات آمونیوم، نیترات آمونیوم و اوره استفاده می شود. همچنین نشادر اسب در دامپزشکی مورد استفاده قرار میگیرد و به عنوان ضد عفونی کننده استفاده میشود.

تمیز کردن فلز

کلرید آمونیوم به عنوان یک عامل تمیز کننده فلز، به ویژه برای مس و برنج استفاده می شود. در صنایع فلزی برای حذف لایه های اکسیدی، خوردگی و سایر ناخالصی ها از سطوح فلزی استفاده می شود. کلرید آمونیوم همچنین در تولید فولاد قلع اندود و آهن گالوانیزه استفاده می شود.

شار لحیم کاری

کلرید آمونیوم به عنوان یک شار در کاربردهای لحیم کاری استفاده می شود. به مواد لحیم کاری اضافه می شود تا به حذف اکسیدها و سایر ناخالصی ها از سطوح فلزی کمک کند و در نتیجه کیفیت اتصال لحیم کاری را بهبود بخشد. کلرید آمونیوم همچنین به عنوان شار در سایر کاربردهای متالورژیکی مانند آبکاری و فلزکاری استفاده می شود.

نشادر استفاده های دیگر هم دارد که در ادامه به برخی از انها اشاره میکنیم.

– در پزشکی به عنوان داروی سرفه و خلط آور برای کمک به رقیق شدن مخاط

– در آزمایشگاه به عنوان یک معرف برای واکنش های شیمیایی و به عنوان یک ماده مرجع برای آزمایش pH

– در فرآوری مواد غذایی به عنوان ماده مغذی مخمر و نرم کننده نان

اثرات سلامت نشادر

در پاسخ به سوال نشادر چیست؟ باید گفت نشادر یا کلرید آمونیوم به طور کلی در صورت استفاده در مقادیر مناسب برای مصرف انسان ایمن در نظر گرفته می شود. با این حال، قرار گرفتن در معرض مقادیر زیادی کلرید آمونیوم می تواند اثرات نامطلوبی برای سلامتی ایجاد کند.

تحریک تنفسی

استنشاق کلرید آمونیوم یا نشادر می تواند باعث تحریک تنفسی، سرفه و خس خس سینه شود. همچنین می تواند باعث برونشیت، آسم و سایر مشکلات تنفسی شود.

تحریک پوست و چشم

کلرید آمونیوم می تواند باعث تحریک پوست و چشم شود. می تواند پوست را تحریک کرده و باعث قرمزی، خارش و بثورات پوستی شود. همچنین می تواند چشم ها را تحریک کند و باعث قرمزی، اشک ریزش و سوزش شود.

تحریک دستگاه گوارش

مصرف دوزهای بالای آمونیوم کلرید یا همان نشادر  می تواند باعث تحریک دستگاه گوارش، حالت تهوع، استفراغ و اسهال وهمچنین باعث عدم تعادل الکترولیت و مشکلات قلبی شود.

کاربرد نشادر اسب

نشادر چیست؟ نشادر به عنوان یک دارو در دامپزشکی برای درمان انواع شرایط استفاده می شود. معمولاً برای اسیدی کردن ادرار و حل کردن سنگ های ادراری در اسب، سگ و گربه استفاده می شود. کلرید آمونیوم با افزایش اسیدیته ادرار عمل می کند که تشکیل کریستال ها و سنگ ها را دشوارتر می کند. همچنین با شکستن سنگ های موجود به قطعات کوچکتر به حل شدن آنها کمک می کند.

در اسب ها، آمونیوم کلرید اغلب به عنوان بخشی از درمان عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) تجویز می شود. UTI عفونت های باکتریایی هستند که می توانند کلیه ها، مثانه یا مجرای ادرار را تحت تاثیر قرار دهند. علائم عفونت ادراری در اسب شامل تکرر ادرار، زور زدن برای ادرار کردن و وجود خون در ادرار است. کلرید آمونیوم به اسب ها داده می شود تا ادرار آنها را اسیدی کند و محیطی را ایجاد کند که برای باکتری های عامل عفونت نامناسب باشد.

در سگ ها و گربه ها از کلرید آمونیوم برای حل کردن سنگ های ادراری استفاده می شود. سنگ های ادراری که به عنوان سنگ های ادراری نیز شناخته می شوند، رسوبات معدنی هستند که می توانند در دستگاه ادراری سگ و گربه ایجاد شوند. آنها می توانند باعث عفونت مجاری ادراری، انسداد و آسیب کلیه شوند. درمان سنگ های ادراری معمولاً شامل ترکیبی از تغییرات رژیم غذایی و داروها است. کلرید آمونیوم اغلب به عنوان دارویی برای حل کردن سنگ ها استفاده می شود تا راحت تر دفع شوند.

دوز

دوز کلرید آمونیوم مورد استفاده در دامپزشکی به وزن حیوان و شرایط تحت درمان بستگی دارد. هنگامی که برای اسیدی کردن ادرار در اسب استفاده می شود، دوز توصیه شده ۱۰-۲۰ گرم در روز است که به صورت خوراکی داده می شود. دوز را می توان به دو یا سه نوبت در روز تقسیم کرد. آمونیوم کلرید معمولاً به مدت دو تا سه هفته یا تا زمانی که PH ادرار در محدوده مورد نظر باشد تجویز می شود.

هنگامی که برای حل کردن سنگ های ادراری در سگ ها و گربه ها استفاده می شود، دوز توصیه شده ۱۰۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است که به صورت خوراکی، هر ۸ ساعت یکبار تجویز می شود. این دارو باید همراه با غذا مصرف شود، زیرا اگر با معده خالی مصرف شود باعث ناراحتی های گوارشی می شود. درمان با کلرید آمونیوم معمولاً چند هفته یا تا زمانی که سنگ ها حل شوند طول می کشد.

موارد احتیاط

کلرید آمونیوم باید در حیوانات مبتلا به بیماری کلیوی با احتیاط استفاده شود، زیرا می تواند این وضعیت را تشدید کند. همچنین در حیوانات مبتلا به بیماری کبدی باید با احتیاط مصرف شود، زیرا می تواند باعث تجمع آمونیاک در بدن شود. در حیواناتی که از قبل عدم تعادل اسید و باز وجود داشته اند، کلرید آمونیوم باید تحت نظر دامپزشک استفاده شود.

کلرید آمونیوم نباید در حیوانات باردار یا شیرده استفاده شود، زیرا اثرات آن بر روی جنین و نوزادان شیرده به خوبی مطالعه نشده است. همچنین نباید در حیوانات با سابقه حساسیت به دارو استفاده شود.

کلرید آمونیوم  یا نشادر یک داروی همه کاره است که می تواند در دامپزشکی برای درمان شرایط مختلف استفاده شود. معمولاً برای اسیدی کردن ادرار و حل کردن سنگ های ادراری در اسب، سگ و گربه استفاده می شود. در صورت استفاده صحیح و تحت نظر دامپزشک، کلرید آمونیوم می تواند بی خطر باشد.

گزینه درمانی موثر برای این شرایط با این حال، مانند هر دارویی، باید با احتیاط و فقط تحت نظر دامپزشک مصرف شود.

جمع بندی

در پاسخ به سوال نشادر چیست؟ باید بدانید که نشادر یک نمک معدنی رایج است که کاربردهای صنعتی و علمی زیادی دارد. در کودها برای تامین نیتروژن و کلرید گیاهان، در تمیز کردن فلزات برای حذف ناخالصی ها از سطوح و در لحیم کاری برای بهبود کیفیت اتصال استفاده می شود. نشادر به طور کلی در صورت استفاده به مقدار مناسب برای مصرف انسان ایمن در نظر گرفته می شود. با این حال، قرار گرفتن در معرض مقادیر زیاد کلرید آمونیوم می تواند باعث تحریک تنفسی، پوستی و چشمی و همچنین مشکلات گوارشی شود. همچنین از ان به عنوان نشادر اسب نیز یاد میشود زیرا در باشگاه های اسب سواری مورد استفاده قرار میگیرد.

About The Author

Views: 1

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + هفده =