نکاتی درباره کشاورزی مدرن که شما را شگفت زده می کند!

امروزه در دنیایی  زندگی می کنیم  که پیشرفت های علمی باعث کنترل اکثر بیماری ها در جهان شده است. انسان ها برای دسترسی به تولید مواد غذایی از روش های نوین و تکنولوژی ها در کشاورزی استفاده می کنند. همچنین با گذر زمان تولید محصولات کشاورزی مدرن تر می شود و انسان ها برای تهیه محصولات خوراکی و تهیه مواد غذایی روز مره  خود از این روش ها  استفاده می کنند. یکی از اصلی ترین بخش های کشاورزی مدرن را باید استفاده از کودهای شیمیایی در کنار دستگاه های مدرن و پیشرفته دانست. به عنوان مثال کود اوره، کود آمونیاک و … از مهم ترین مواد شیمیایی هستند که در کشاورزی مدرن به آنها روی آورده می شود. از سویی دستگاه های قدرتمندی که کار انسان را بسیار ساده تر کرده اند، در این حوزه خودنمایی می کنند. در این مقاله قصد داریم درباره کشاورزی مدرن و علل به وجود آمدن آن بحث کنیم. ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

 کشاورزی مدرن و مزیت های آن

کشاورزی مدرن چیست و چرا به وجود آمده است؟

کشاورزی نوین روشی رو به توسعه و تحول در نوآوری های کشاورزی است و کمک می کند، کشاورزان بهره وری خود را افزایش دهند. این بهره وری در منابع طبیعی که شامل زمین، آب و انرژی مورد نیاز برای تامین مواد غذایی است، می باشد. همچنین این شیوه باعث کاهش فیبر و سوخت در جهان نیز می شود و با بهره گیری از کودهایی چون کود اسید سولفوریک، می توان به بهبود کیفیت خاک و استفاده بیش تر از آن جهت تولیدات کشاورزی کمک شایانی کرد. این در حالی است که در شیوه های سنتی کشاورزی، خاک بعد از مدتی توانایی خود را برای بهره وری از دست می دهد. در واقع کشاورزی مدرن شیوه ای است که می تواند با بهره گیری از دستگاه های مدرن و نیز مواد شیمیایی نظیر انواع کودها، بازدهی نهایی کار را افزایش می دهد. در ادامه علل ایجاد کشاورزی مدرن را بیش تر توضیح خواهیم داد.

علل ایجاد کشاورزی مدرن

کشاورزی مدرن شیوه ای جدید در کشاورزی است که عللی در ایجاد آن نقش دارد. در واقع شرایط زندگی بشر در دوران کنونی باعث شده است که انسان برای تامین مواد غذایی مورد نیاز خود به کشاورزی مدرن روی بیاورد. در زیر به این علل اشاره شده است.

 • ازدیاد جمعیت کره زمین و نیاز مبرم آن ها به مواد غذایی
 • بروز بحران ها در زمینه تامین مواد غذایی بشر در دوران کنونی
 • کاهش منابع آب های زیر زمینی در بسیاری از کشورها و لزوم استفاده از روش ها و فنون پیشرفته کشاورزی برای صرفه جویی در منابع آب

کشاورزی مدرن با نور مخصوص رشد گیاه

گیاهان برای رشد به نور کافی نیاز دارند. به طور طبیعی نور خورشید تامین کننده نور مورد نیاز برای رشد گیاهان است. اما در کشاورزی مدرن به دلیل ساخت اماکن و محیط هایی که مصنوعی هستند، تامین نور مورد نیاز برای رشد گیاهان یک مسئله مهم به شمار می رود. بدین منظور کارشناسان به این نتیجه رسیده اند که در این شیوه از کشاورزی از روشنایی چراغ های ال ای دی برای جایگزین ساختن نور طبیعی خورشید استفاده شود. روشنایی اماکن و گلخانه ها در کشاورزی مدرن به گونه ای باید باشد که نور مورد نیاز برای رشد گیاهان تامین شود. زیرا عمل فتوسنتز گیاهان با طول موج مناسب اتفاق می افتد. گیاهانی که سبز رنگ هستند به طول موج هایی نیاز دارند که به رنگ آبی و قرمز است. از این رو روشنایی با چراغ ال ای دی در کشاورزی مدرن می تواند طول موج های مورد نیاز برای رشد انواع مختلف گیاهان را تامین کند که با نیاز های آن سازگار باشد. روشنایی چراغ های ال ای دی مزیت هایی  از قبیل موارد زیر می تواند داشته باشد:

 • از فناوری موجود در گل خانه ها استفاده بهتر و بیشتری شود.
 • هزینه های  این روش روشنایی به‌ مراتب از دیگر روش ها کمتر است.

مزایای کشاورزی مدرن

شکی نیست کشاورزی مدرن با روش های جدید و استفاده از فناوری های پیشرفته، از مزایای متعددی برخوردار است. در زیر اشاره مختصری به هر یک از این مزایا شده است.

 • عمده مردم در سراسر دنیا می توانند بهتر غذا بخورند.
 • افزایش تولید محصولات کشاورزی باعث دسترسی بیشتر مردم در کشورهای مختلف جهان به مواد خوراکی و غذایی می شود. محصولاتی که به لحاظ برخورداری از پروتئین غنی هستند.
 • توان و قدرت خاک را با استفاده از انواع کودهای شیمیایی نظیر کود اسید سیتریک افزایش می دهد.
 • باعث  افزایش بهره وری در نیروی کار می شود و از رشد و توسعه انسان حمایت می کند.
 • محصولات تولید شده توسط سیستم های مدرن کشاورزی موجب زندگی بهتر و استفاده از پتانسیل های موجود شده است.
 • کشاورزی مدرن باعث کاهش هزینه های تولید مواد غذایی و نیز بهتر شدن کیفیت زندگی افراد شده است.
 • این شیوه از کشاورزی موجب افزایش درآمد مصرف کننده شده و یکی از عوامل اصلی رشد اقتصادی در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه محسوب می شود.
 • باعث کاهش فشارهای فیزیکی روی محیط زیست شده است.
 • کشاورزی مدرن باعث می شود که نوعی سیستم تجاری کارآمد توسعه یابد که بر قوانین و مقرراتی مبتنی است که در جهت بهبود توزیع غذا و افزایش میزان دسترسی افراد در مناطقی عمل می کند که دچار مشکلات مربوط به کمبود غذا هستند.

مزیت های استفاده از شیوه های مدرن در کشاورزی

کشاورزی مرسوم چه معنایی دارد؟

در کشاورزی مرسوم یک نوع محصول انتخاب و کشت می شود که این انتخاب بر اساس نیاز بازار شکل می گیرد. یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که در این مسیر وجود دارد، از بین رفتن توان خاک پس از گذشت مدت زمانی از کشت خواهد بود. هم چنین با ورود انواع آفت ها، کشاورزی سنتی تحت تاثیر قرار گرفته و ضربه های شدیدی خواهد خورد. شیوه های مدرن کشاورزی با بهره گیری از روش های نوین و کودهای شیمیایی آمونیاک دار، به تقویت خاک می پردازند، از کود سولفوریک اسید استفاده کرده و  اسیدیته خاک را تنظیم می کنند، بهبود فوتوسنتز در گیاهان را با استفاده کود اوره تضمین کرده و به طرق مختلف سلامت محصول را حفظ کرده و تولیدات را ارتقا می دهند.

در شیوه مرسوم میزان زیادی آب مصرف می شود همچنین بازدهی در این شیوه کشاورزی پایین است و میزان تولید محصول نسبت به روش های جدیدتر کشاورزی کمتر است. در شیوه مرسوم کمتر از فناوری و ابزارهای پیشرفته برای تولید محصول استفاده می شود. در کشور ما بخش عمده ای از کشاورزی به این شکل انجام می شود که باعث هدر رفت بسیاری از منابع آب شده و در عین حال هم محصولات تولیدی نه به لحاظ کمیت و نه کیفیت در سطح بالایی نیست. شرایط کنونی در کشور و کمبود منابع آبی ایجاب می کند که کشاورزی مدرن هر چه سریع تر در کشور به طور کامل اجرایی شد.

کشاورزی مدرن در مقایل کشاورزی مرسوم

چرا باید از ماشین آلات کشاورزی مدرن استفاده کنیم؟

استفاده از ماشین آلات در کشاورزی مدرن باعث کاهش نیاز به نیروی کار و استخدام افراد جدید می شود و از این لحاظ مقرون به صرفه است. همچنین استفاده از این قبیل ماشین آلات سرعت انجام کارها را بسیار بیشتر کرده است و نسبت به کشاورزی مرسوم می توان کار های بسیاری را در مدت زمان کوتاه انجام داد. ماشین آلات می توانند کارهای مختلف را در مدت زمان کوتاه انجام دهد از این رو نیازی به استفاده از وسایل دیگر نیست.

فواید کشاورزی مدرن

کلام آخر …

کشاورزی مدرن رویکرد جدیدی در تولید محصولات کشاورزی و غذایی است که در سالیان اخیر در بسیاری از کشورهای در حال توسعه مورد توجه قرار گرفته است. به گونه ای که استفاده از این شیوه کشاورزی، باعث افزایش تولید محصولات کشاورزی و بهبود کیفیت آن هم شده است. این شیوه قطعا با مزایایی که دارد در آینده ای نه چندان دور کم کم جای روش های کشاورزی مرسوم را خواهد گرفت. در کشورمان هم بدون تردید به کار گیری این شیوه از کشاورزی در نقاط مختلف با مصرف بسیار کم تر آب، باعث افزایش تولید محصولات خواهد شد. همچنین معضلات و دشواری های کشاورزی مرسوم حل خواهد شد.

توصیه می شود که کشاورزی مدرن با بهره گیری از دانش شیمی و استفاده از انواع کودهای شیمیایی، بازدهی خود را چندین برابر کند. شیمی مارکت سپاهان  که مرجعی مطمئن برای فروش مواد شیمیایی است، عرضه کننده انواع کودهای فسفردار، آمونیاک، اوره و اسید سولفوریک است. شما می توانید با مراجعه به سایت شیمی مارکت سپاهان و کسب اطلاعات بیش تر در مورد انواع این مواد، سفارش خود را ثبت کرده و از مرغوب ترین کودهای موجود در بازار بهره گیرید.

About The Author

Views: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =