همه چیز درباره از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی


از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی یکی از مسائل و معضلات پرورش دهندگان ماهی است. این جلبک‌ها، باعث کاهش کیفیت آب شده و محیط نامناسبی را برای پرورش ماهی به وجود می‌آورند.

افرادی که به صورت حرفه‌ای در حوزه پرورش ماهی فعالیت می‌کنند، قبل از آنکه رشد جلبک‌ها به یک مساله غیرقابل‌حل تبدیل شود، با آن مبارزه کرده و از کاراترین و موثرترین روش‌ها برای از بین بردن جلبک‌ها استفاده می‌کنند.خرید ضد جلبک و استفاده از آن، یکی از مرسوم ترین روش ها در چنین شرایطی است. ما در ادامه این مقاله، در خصوص این روش‌ها صحبت کرده و اطلاعاتی را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

همه چیز درباره جلبک های استخر پرورش ماهی

همه ما با استفاده از کلربرای ضدعفونی کردن آب آشنایی داریم. این ماده در از بین بردن جلبک ها هم به کمک ما آمده و می تواند به بهترین شکل به نابودی این گیاهان مزاحم منجر شود. کلر زنی از دیگر شیوه هایی است که در این مطلب به آن پرداخته می شود. شما عزیزان می توانید برای خرید کلر به منظور از بین بردن جلبک استخرها، به سایت شیمی مارکت سپاهان مراجعه کرده و اقدام به خرید نمایید.

هم چنین استفاده از اسید دیسکلر استخر در این زمینه یاری گرتان خواهد بود. این اسید قدرتمند در سایت شیمی مارکت سپاهان  با عالی ترین سطح کیفی و قیمت مناسب به فروش می رسد.

روش‌های متداول از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی چیست؟

متداول‌ترین روش‌های از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی به شرح زیر است:

۱-   ضد جلبک‌ها

۲-    منعقد کننده‌ها

۳-    تغییر در الگوی گردش آب

۴-    شوک کلر

روش‌های که در فوق اشاره کردیم، بیشترین تاثیر را در نابودی جلبک‌ها از خود نشان می‌دهند. ما در ادامه به ذکر نکاتی مهم در خصوص این روش‌ها خواهیم پرداخت.

۱- ضد جلبک‌ها

از زمانی که جلبک به یک مشکل در استخر پرورش ماهی تبدیل شد، بشر، روش‌های زیادی برای از بین بردن آن خلق کرد. یکی از بهترین و موثرترین این روش‌ها، استفاده از مواد ضد جلبک است.

مواد ضد جلبک، به صورت مایع نیز در بازار موجود هستند و قدرت خوبی در نابودی جلبک‌ها از خود نشان می‌دهند. در هنگام خرید ماده ضد جلبک به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • نوع جلبک رشد کرده در استخر: برخی انواع جلبک، مقاومت بالایی در برابر مواد ضد جلبک از خود نشان می‌دهند.
  • شفاف بودن و یا کدر بودن آب: هرقدر آب، کدرتر باشد، میزان مصرف ماده ضد جلبک افزایش پیدا می‌کند.
  • میزان جلبک رشد کرده در استخر: هرقدر توده‌‌های جلبک استخر بیشتر باشد، میزان ماده ضد جلبک افزایش پیدا می‌کند.

۲- منعقد کننده‌ها

از دیگر روش‌های از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی مواد منعقد کننده است؛ از جمله این مواد می‌توان به زاج و یا محلول‌های منعقد کننده اشاره کرد. با کمک این مواد، برخی ذراتی که نمی‌توان به کمک فیلتر استخر آنها را حذف کرد، به هم چسبیده و در کف استخر ته‌نشین می‌شوند.

جلبک‌ها در اثر تماس و برخورد با مواد و محلول‌های منعقد کننده، به هم چسبیده و در کف استخر جمع می‌شوند. به این صورت، تمیز کردن و پاک کردن استخر راحت‌تر شده و شرایط خوبی برای رشد و پرورش ماهی به وجود خواهد آمد. افزایش شفافیت آب از دیگر خواص به کارگیری این مواد به شمار می‌رود.

۳- تغییر در الگوی گردش آب

اگر به هنگام بررسی استخر پرورش ماهی متوجه شدید که توده‌های جلبک در همه‌جا پراکنده نیستند و تنها در برخی نقاط خاص تجمع کرده‌اند، باید این احتمال را بدهید که الگوی گردش آب در استخر، نرمال نیست و دچار مشکل شده است.

اگر علامتی که در فوق اشاره کردیم را مشاهده کردید، قبل از آنکه به سراغ مواد شیمیایی بروید، جت استخر را مورد بررسی قرار داده و سالم بودن آن را کنترل کنید. اگر این قطعه دچار خرابی شده است، هر چه سریع‌تر آن را تعمیر و یا تعویض کنید.

یکی از وظایف جت استخر، پخش کردن کلر در آب و جلوگیری از رشد جلبک‌هاست. دیگر وظیفه مهم آن، زاویه‌دار کردن آب ورودی به استخر است. جت، آب را به صورت زاویه‌دار به استخر هُل داده و این عمل، باعث افزایش حرکات حلقوی آب خواهد شد. آبی که به این شکل وارد استخر می‌شود، از رشد و گسترش توده‌های جلبک جلوگیری خواهد کرد.

۴- شوک کلر

دیگر روش مناسب برای از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی، شوک کلر است. اگر میزان کلر در آب زیاد نباشد، جلبک‌ها فرصت را برای رشد مناسب خواهند دید و در همه نقاط استخر پراکنده می‌شوند. برای آنکه استخر پرورش ماهی را از شر این گیاهان مزاحم پاک کنید، خوب است به نکات زیر نیز توجه داشته باشید:

  • مدت زمان مناسب برای مشاهده اثرگذاری کلرزنی، یک هفته است. اگر میزان جلبک‌های رشد یافته در استخر زیاد نباشد، ممکن است این فرآیند یک روزه هم تمام شود.
  • این روش در مقایسه با سایر روش‌های نابودی جلبک، گران‌تر بوده و با برخی عوارض جانبی همراه است.
  • در استخرهایی که از این روش برای نابودی جلبک‌ها استفاده می‌شود، شرایط برای شنا کردن به سمت نامناسبی پیش می‌رود.
  • قبل از آنکه از این روش استفاده گردد، لازم است که دیوارها و کف با برس‌های مخصوص تمیز شوند؛ این ترفند، اثرگذاری کلر را افزایش خواهد داد.

کلر زنی به استخر

کدام روشِ از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی بازدهی سریع‌تری دارد؟

در از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی، برخی از روش‌ها کارایی و بازدهی بالاتری داشته و سریع‌تر استخر را از حضور جلبک‌ها تمیز می‌کنند. یکی از روش‌هایی که اثرگذاری سریعی دارد، استفاده از مواد منعقدکننده است.

وقتی توده‌های جلبک، تنها در بخش‌هایی از استخر به چشم می‌خورند، مواد و محلول‌های مخصوص انعقاد، باعث چسبیدن جلبک‌ها به هم شده و آنها را ته‌نشین می‌کنند. این روش زحمت زیادی دارد، اما بازدهی و سرعت از بین بردن جلبک‌ها در آن زیاد است. بعد از استفاده از مواد منعقد کننده، آب استخر پروش ماهی باید ضدعفونی گردد.

آیا در نابودی جلبک‌های استخر پرورش ماهی، پیشگیری بهتر از درمان است؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در مورد روش‌های از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی پیش می‌آید این است که برای نابودی این گیاهان سبزرنگ، پیشگیری بهتر جواب می‌دهد یا درمان.

نکته‌ای که خوب است به آن توجه داشته باشید این است که هزینه‌ پیشگیری از رشد جلبک‌ها، از هزینه پاک‌سازی کمتر است. علاوه بر پایین بودن هزینه‌ها، پیشگیری کردن زحمت کمتری داشته و زمان‌بر نخواهد بود. از جمله روش‌های پیشگیری و موثر در کاهش رشد جلبک، می‌توانیم به روش‌های زیر اشاره کنیم:

۱-    از بین بردن فسفات

۲-    ایجاد تعادل شیمیایی در آب

۳-    استفاده پیشگیرانه از مواد ضد جلبک

پیش گیری از شکل گیری جبک در استخرها

جمع‌بندی

از بین بردن جلبک استخر پرورش ماهی راه و رسم خود را دارد. با هر روش و با هر ترفندی نمی‌توان استخرهای مخصوص پرورش ماهی را تمیز کرد. درست است که برخی روش‌های نابودکننده جلبک استخر پرورش ماهی به خوبی جواب می‌دهند، اما بهتر است به جای درمان به فکر پیشگیری بود و محیط استخر را به یک محیط نامناسب برای این گیاه تبدیل کرد.

برای تهیه کلیه مواد شیمیایی موثر در نابودی جلبک‌های استخر پرورش ماهی، به مجموعه‌هایی مانند شیمی مارکت سپاهان مراجعه کنید. این مجموعه از جمله مراکز معتبر خرید و فروش انواع مواد شیمیایی در کشور است.

About The Author

Views: 2

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + هفت =