ویژگی اصلی آب اکسیژنه چیست؟


آب اکسیژنه چیست؟ هر آنچه که باید در مورد این ماده بدانید

آب اکسیژنه را نام‌های دیگری چون پراکسید هیدروژن نیز صدا می‌کنند. اگر می‌خواهید این ماده را به‌صورت کامل و جامع بشناسید، نکاتی را که در ادامه آورده شده است با دقت مطالعه کنید؛ اینها، برخی ویژگی‌های این ماده استثنایی و اعجاب انگیز هستند:

 • صنایع متفاوت، از بهداشت و دارو گرفته تا تولید کاغذ از خواص و ویژگی‌های این ماده استفاده می‌کنند.
 • این ماده در گریدها و درجه‌های متفاوت تولید شده و در اختیار صنایع و افراد قرار داده می‌شود.
 • به‌صورت H۲O۲ نوشته می‌شود.
 • بوی آن کمی تند است.
 • در آب، اتر و الکل به راحتی حل شده و در برخی از هیدروکربن‌ها حل نمی‌شود.
 • حدود ۹۰ درصد آب اکسیژنه دنیا را به روش اتواکسیداسیون آنتراکینون تولید می‌کنند. سایر روش‌های تولید این ماده تقریبا از بین رفته است.
 • طعم این ماده به شدت تلخ است.
 • در حضور نور تجزیه می‌شود؛ این نیز می‌تواند یکی از بهترین پاسخ‌ها به ویژگی اصلی آب اکسیژنه چیست، باشد. همین ویژگی است که باعث شده این ماده را در ظرف‌های تیره رنگ نگهداری کنند.
 • این ماده به‌صورت یک مایع بی‌رنگ به فروش می‌رود.
 • آب اکسیژنه را در محیط‌های تاریک و به دور از گرما نگهداری می‌کنند.
 • اگر به مدت طولانی در انبار نگهداری شود، تجزیه شده و به آب تبدیل می‌شود.
 • این ماده خواص زیادی دارد، اما نباید در تماس با چشم و پوست قرار گیرد.
 • این ماده قابلیت احتراق ندارد، اما اگر شرایط، مناسب باشد، قابلیت انفجار آن بالاست.

آیا می‌دانید رابطه کاربرد و ویژگی اصلی آب اکسیژنه چیست؟

مسلما اگر هیچ پاسخی برای سوال ویژگی اصلی آب اکسیژنه چیست، وجود نداشت از این ماده در صنایع متفاوت استفاده نمی‌شد. برخی از کاربردهای بسیار جالب این ماده در ادامه ذکر شده است:

۱- تولید کاغذ

یکی از جاهایی که به خاصیت‌های اعجاب انگیز آب اکسیژنه به خوبی پی برده است، صنایع تولید کاغذ است. در این صنایع از آب اکسیژنه در جهت تولید خمیر کاغذ و سفید کردن آن بهره می‌برند. در کارخانه‌هایی که تحت عنوان کارخانه بازیافت کاغذ کار می‌کنند، آب اکسیژنه در کنار سدیم هیدروکسید، برای از بین بردن جوهر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۲- معادن فعال در کشور

نه تنها صنایع، بلکه معادن نیز از آب اکسیژنه زیاد استفاده می‌کنند. در معادن، آب اکسیژنه به عنوان یک ماده اکسید کننده کاربرد دارد. استخراج طلا، اورانیوم و تهیه کنسانتره بدون وجود این ماده امکان پذیر نخواهد بود. کسانی که در معادن کار می‌کنند و مجبورند از این ماده استفاده کنند، باید مواظب باشند که بخارات حاصله از این ماده را تنفس نکنند. این ماده، سمی است و جان فرد را به خطر می‌اندازد.

۳- صنایع غذایی

در صنایع غذایی برای تولید آرد گندم، روغن خوراکی، سفیده تخم مرغ از خواص سفیدکنندگی آب اکسیژنه استفاده می‌شود. همان طوری که اشاره کردیم، این ماده در گریدهای متفاوت تولید می‌شود. در صنایع غذایی از گریدهای ۳۵ و ۵۰ درصد استفاده می‌کنند تا سلامت مصرف‌کننده را هیچ خطری تهدید نکند. در ضمن، قیمت آب اکسیژنه خوراکی از قیمت آب اکسیژنه صنعتی و آزمایشگاهی بالاتر است.

۴- صنایع آرایشی و بهداشتی

از دیگر کاربردهای منحصر به فرد و بسیار مهمی که می‌تواند پاسخ خوبی در خصوص کاربرد و ویژگی اصلی آب اکسیژنه چیست، باشد، لوازم آرایشی و بهداشتی است. در این صنعت، از خصوصیت ضدعفونی کنندگی و سفیدکنندگی این ماده بهره‌های زیادی می‌برند.

۵- کشاورزی

از دیگر حوزه‌هایی که از خواص آب اکسیژنه به نحو احسن بهره می‌برد، کشاورزی است. در کشاورزی برای از بین بردن برخی آفات و بیماری‌های قارچی از آب اکسیژنه استفاده می‌کنند. این ماده در رفع نیاز کشاورزان، قدرتمند و اثرگذار ظاهر شده است.

ویژگی اصلی آب اکسیژنه چیست؟

ویژگی اصلی آب اکسیژنه چیست را در یک پاسخ یک جمله‌ای نمی‌توان خلاصه کرد. این ماده خواص زیادی دارد و همین تعدد خواص آن است که باعث شده آب اکسیژنه در بسیاری صنایع حضور بسیار مفید و موثری از خود نشان دهد. برخی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین خواص این ماده به شرح زیر است:

 • مورد بسیار مهمی که باعث شده آب اکسیژنه به یک ماده محبوب در حوزه‌های متفاوت، مانند صنعت غذا، آرایشی و بهداشتی و غیره تبدیل شود، خاصیت ضدعفونی کنندگی آن است. ترکیباتی که در این ماده به چشم می‌خورد، به خوبی می‌تواند میکروب‌ها و عوامل بیماری‌زا را از بین ببرد.
 • دیگر خاصیتی که باعث افزایش کاربرد این ماده در صنایع متفاوت شده است، خاصیت رنگ‌بری و سفیدکنندگی آن است. صنایع تولید و بازیافت کاغذ برای تولید خمیر کاغذ سفید، از این ماده زیاد استفاده می‌کنند. این نیز می‌تواند پاسخی بسیار شایسته به سوال ویژگی اصلی آب اکسیژنه چیست، باشد. شاید جالب باشد که بدانید حدود ۶۰ درصد از آب اکسیژنه تولیدی در دنیا در تولید کاغذ به مصرف می‌رسد.
 • از بین بردن بو دیگر تاثیر شگفت انگیز آب اکسیژنه است. در جاهایی که نیاز است بوی پخش شده در محیط از بین برده شود، از آب اکسیژنه و خواص آن در نابودی بوهای نامطبوع به خوبی بهره می‌برند.

آیا می‌دانید آب اکسیژنه را باید از کجا بخرید؟

در مورد ویژگی اصلی آب اکسیژنه چیست، صحبت کردیم و در حد وقتی که داشتیم اطلاعاتی را در مورد این ماده در اختیارتان قرار دادیم. این ماده خواص بی‌شماری دارد و به همین دلیل ذکر همه آنها در این متن امکان پذیر نیست.

نکته بسیار مهمی که باید در خصوص این ماده مورد توجه قرار داد، استفاده از آب اکسیژنه‌ی با کیفیت است. تمام کسانی که می‌خواهند از ویژگی‌های بی‌نظیر این ماده استفاده کنند، باید به منابع معتبر فروش این ماده، مانند شیمی مارکت سپاهان مراجعه کنند. هدف ما در این مجموعه، ارائه ترکیباتی با کیفیت و با قیمت مناسب است.

About The Author

Views: 3

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 6 =