پودر زاج چیست و چه کاربردی دارد؟


پودر زاج چیست و چه کاربردی دارد؟

زاج ماده ‌ای است که به فراوانی در طبیعت یافت می شود و همچنین در برخی از  کارخانه ها تولید می شود. این ماده ارزشمند ترکیبی از سولفات و آلومینیوم مضاعف است که برخی مواقع به سولفات آلومینیوم هم شناخته می شود. این ماده شیمیایی رنگ های مختلفی دارد و بیش تر رنگ سفید آن مد نظر است که به زاج سفید هم شناخته می‌ شود. یکی از ویژگی ‌های بارز این ماده قابلیت انحلال آن در آب است. در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوع پودر زاج چیست؟ و چه کاربرد هایی دارد، بپردازیم.

پودر زاج و کاربردهای آن

پودر زاج چیست؟

زاج، آلوم و ضمه همگی ترکیباتی از این دسته هستند که شکلی جامد و کریستالی دارند و در رنگ های مختلف قابل یافت است، اما معروف ترین آن زاج سفید می باشد. زاج سفید در طبیعت به فراوانی یافت می شود و حتی در کارخانه ها به صورت صنعتی هم تهیه می شود. زاج از گذشته تا کنون با نام های مختلفی شناخته شده است. برای مثال در زبان ترکی به آن زی، زبان مشهدی ضمه و زبان ارمنی شیب گفته می شود. برخی افراد از زاج برای ضد عفونی کردن استفاده می کنند. همچنین این مواد خاصیت درمانی بسیاری هم دارند که برای مصرف آن زاج را درون آب حل می کنند. اگر مقداری سنگ زاج را در دهان بگذارید، شاهد مزه  شوری آن ‌می شوید و باید اشاره کرد که این ماده طبعی گرم و خشک دارد. برای اطمینان از خلوص زاج سفید کافی است، مقداری کاغذ تورنسل را روی آن قرار دهید. اگر رنگ کاغذ قرمز شود، نشان دهنده خلوص زاج سفید است.

پودر زاج چیست؟

کاربرد های عجیب پودر زاج

در این قسمت می خواهیم به کاربرد های مختلف زاج سفید اشاره کنیم. با توجه به خواص این‌ ماده می توانیم کاربرد های مختلفی از آن داشته باشیم. با آگاهی از کاربرد ها، می توانیم به این سوال که پودر زاج چیست؟ پاسخ مناسبی دهیم.

رفع عرق و بوی بد بدن

یکی از کاربرد های مهم زاج که می توان به آن اشاره کرد، از بین بردن عرق و بوی بد بدن است. این مواد از سولفات آلومینیوم تشکیل شده است و به همین دلیل برای رفع عرق و بوی بد بدن، همچنین بسته شدن منافذ عرق کاربرد دارد.  همان طور که می دانید زاج سفید به شکل قطعات بزرگ و بلوری شکل در عطاری ها با مناسب ترین قیمت به فروش می رسد و حتی می توانید آن را به قطعات ریز خورد و یا آسیاب کنید تا پودر شود. پس در این صورت اگر می خواهید از زاج سفید استفاده کنید، ابتدا زیر بغل را خیلی کم مرطوب کنید. سپس مقداری از پودر زاج سفید را زیر بغل بمالید و بعد از گذشت چند دقیقه آن را شست و شو دهید، این کار را یک روز در میان انجام دهید. این کاربرد می تواند قسمتی از پاسخ به این سوال باشد که پودر زاج‌ چیست؟

رفع بوی بدن با کمک زاج

از بین بردن زخم دهان

 زاج سفید خواص فوق العاده ای برای از بین بردن زخم دهان دارد. پس اگر دچار زخم دهان شدید، با استفاده از روش های زیر به بهبود آن اقدام کنید. با استفاده از روش های زیر و به صورت عملی درباره این که پودر زاج چیست، اطلاعاتی به دست آورید.

برای رفع زخم دهان ابتدا مقداری کم پودر زاج سفید را روی زخم بریزید و به مدت ۱۰ دقیقه باقی بگذارید، سپس دهان را کاملا بشویید. این کار را روزی ۲ الی ۳ مرتبه انجام دهید تا زخم دهان زودتر بهبود پیدا کند. اگر در منزلتان پودر زاج ندارید، می توانید آن را با بالاترین سطح کیفی از فروشگاه آنلاین دیجی شیمی خریداری کنید.

در روش دوم استفاده از دهان شویه که از زاج سفید تهیه شده باشد، مفید است. این روش برای کودکانی که زخم دهانی دارند، مناسب است، زیرا سوزش کم تری داشته و به راحتی درمان می شود. برای انجام این روش ابتدا یک لیوان آب را درون ظرفی بریزید و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد. سپس به مقدار دو قاشق پودر زاج سفید به آن اضافه کنید و به خوبی ترکیب کنید تا حل شود. در مرحله بعد به محلول بدست آمده اجازه دهید تا خنک شود و از صافی عبور دهید. حال دهان شویه شما آماده است و می توانید از آن روزانه استفاده کنید.

کاربرد زاج در اصلاح

یکی دیگر از کاربرد های زاج سفید در آرایشگاه ها برای اصلاح است. در زمان های قدیم برای جلوگیری از خونریزی ها و بریدگی ها از زاج استفاده می کردند و بعد در اصلاح به کار برده شد. برای انجام این کار کافی است بعد اصلاح، صورت را شست و شوی دهید و مقداری زاج روی بریدگی ها و زخم های کوچک بگذارید و به مدت ۵ دقیقه ماساژ دهید. در نهایت صورت را کاملا بشویید. برای خرید زاج سفید دقت داشته باشید که محصول از کیفیت ایده آل بهره ببرد تا به پوستتان آسیبی وارد نگردد.

رفع جوش و آکنه

از کاربرد های عجیب و حیرت انگیز زاج سفید می توان به از بین بردن جوش و آکنه صورت اشاره کرد. برخی افراد روی صورت خود جوش و آکنه های زیادی دارند و برای رفع آن بهتر است از مراحل زیر کمک بگیرند.

برای ساخت یک ماسک فوق العاده ابتدا دو قاشق پودر زاج سفید، مقداری اندک خاک رنگ بر و دو قاشق گلاب نیاز است این ترکیبات را با هم مخلوط کنید تا حالت خمیری به دست بیایید. حال ماسک صورت شما آماده است و برای استفاده، این خمیر را روی جوش و آکنه های صورت بگذارید و به مدت ۱۵ الی ۳۰ دقیقه باقی بماند، سپس با آب ملایم صورت را به خوبی بشویید. برای آن که نتیجه بهتری بگیرید، باید این ماسک را در هفته یکبار و به مدت یک ماه استفاده کنید. زاج سفید علاوه بر رفع جوش و آکنه برای سفت شدن و جوان سازی پوست هم مفید است.

رفع موهای زائد

اگر از موهای زائد بدن خود رنج می برید، کافی است یکبار از پودر زاج سفید استفاده کنید و نتیجه فوق العاده آن را مشاهده کنید. برای از بین بردن مو های زائد باید خمیری تهیه کنید که با استفاده از دو قاشق گلاب و پودر زاج تهیه شده باشد. خمیر بدست آورده را می توانید بعد از موم سرد یا داغ استفاده کنید و روی محل مورد نظر بمالید تا به مدت ۱۵ دقیقه باقی بماند و در نهایت محل را با آب گرم به خوبی شست و شوی دهید. زاج سفید درد هایی که حاصل از برداشتن مو زائد ایجاد می شود را تسکین داده و همچنین رشد مو ها را کاهش می دهد.

تصفیه آب

 یکی از رایج ترین کاربرد زاج سفید در تصفیه آب می باشد. برای تصفیه آب کافی است یک لیتر آب آلوده را با یک گرم پودر زاج سفید مخلوط کنید، این عمل باعث تصفیه شدن آب موجود می شود. به طور کلی می توان گفت برای هر ۵ لیتر آب آلوده باید ۵ گرم پودر زاج سفید اضافه کنید و به مدت ۱۵ الی ۳۰ دقیقه اجازه دهید تا آب تصفیه شده بالا بیاید و روی ظرف قرار بگیرد. در تصفیه آب به هیچ عنوان از زاج سفید بیش از حد استفاده نکنید، زیرا عوارضی همانند درد شکم، حالت تهوع و… به دنبال دارد.

رفع ترک پا

 زاج سفید برای رفع سلول های مرده کف پا کمک بسیاری می کند. این مواد قابلیت لایه برداری قوی دارد که علاوه بر رفع ترک پا می تواند کف پا را صاف و نرم کند. برای این کار باید خمیری را تهیه کنید که حاصل از ترکیب دو قاشق پودر زاج سفید، یک قاشق عسل و مقداری روغن نارگیل تهیه می شود. برای این کار پاهای خود را با آب بشویید و خشک کنید، سپس مواد خمیر را روی محل ترک خورده کف پا بمالید و ۱۰ دقیقه ماساژ دهید. بعد پاها را شست و شوی دهید و این کار را یک روز در میان انجام دهید تا ترک پا کاملا رفع شود. با توجه به مناسب بودن قیمت زاج سفید، می توان از این ماده به عنوان نوعی لایه بردار خوش قیمت برای پوست بهره گرفت.

رفع قارچ در پای ورزشکاران

 برای رفع قارچ در پای ورزشکاران دو روش وجود دارد که در زیر اشاره شده است.

روش اول: زاج سفید خاصیت ضد میکروبی دارد و به همین دلیل می تواند قارچ هایی که روی پای ورزشکاران ایجاد شده را رفع کند. برای از بین بردن آن باید پودر زاج سفید را با مقداری گلاب ترکیب کنید تا خمیری بدست بیاید. سپس این خمیر را روی محل قارچ به مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید.

روش دوم: برای از بین بردن قارچ می توانید ۵ قاشق پودر زاج سفید را درون یک ظرف که آب ملایم دارد، بریزید و حسابی ترکیب کنید. سپس پاهای خود را به مدت ۳۰ دقیقه درون ظرف قرار دهید. سعی کنید این کار را هر دو روز یکبار انجام دهید تا نتیجه خوبی بگیرید.

درمان فارچ پای ورزشکار به کمک زاج سفید

رفع ورم لوزه

از دیگر کاربرد های زاج سفید می توان به درمان ورم لوزه اشاره کرد. برای رفع ورم لوزه باید نصف قاشق پودر زاج سفید را روی حرارت سرخ کنید و سپس یک لیوان شیر ولرم روی آن بریزید و به خوبی ترکیب کنید. نوشیدن روزانه این محلول می تواند ورم لوزه را بر طرف کند. زاج خاصیت ضد باکتری دارد که برای درد گلو هم مفید می باشد.

درمان ورم لوزه به کمک زاج سفید

بر طرف کردن گل مژه

اگر چشم شما دچار گل مژه یا آبسه شده است، می توانید با استفاده از پودر زاج سفید این مشکل را بر طرف کنید. برای استفاده ابتدا مقدار اندک پودر زاج سفید، ۲ قاشق گلاب و ۱ قاشق پودر چوب صندل را به خوبی با هم ترکیب کنید تا خمیری بدست بیایید. این خمیر را روی گل مژه قرار دهید و بعد از مدتی با آب به خوبی شست و شوی دهید. برای آن که نتیجه خوبی بگیرید، باید این کار را روزانه ۴ بار تکرار کنید تا گل مژه به مرور از بین برود.

قطع خون دماغ

زاج سفید برای متوقف کردن خون دماغ نیز مورد استفاده قرار می گیرد. برای این کار باید مقدار خیلی کم روغن حیوانی تهیه کنید و نصف قاشق پودر زاج سفید به آن اضافه کنید. بعد از مخلوط کردن مایع بدست آمده را به مقدار خیلی کم درون بینی ریخته و صبر کنید تا خون قطع شود. پس قطع خون دماغ کاربرد دیگری است که برای پاسخ به این که پودر زاج چیست؟ قابل بیان است.

قطع خون دماغ به کمک پودر زاج سفید

درمان شپش سر

 شاید برایتان سوال باشد که شپش سر را چگونه درمان کنیم؟ بهترین گزینه برای رفع شپش سر استفاده از پودر زاج سفید است. برای رفع آن ابتدا باید نیم لیتر آب تهیه کنید و ۴ گرم پودر زاج سفید را درون آن بریزید. این محلول را به خوبی مخلوط کنید و به مقدار لازم روی سر خود بریزید و بعد از ۳۰ دقیقه سر را بشویید. اگر از این محلول به درستی و سر موقع استفاده کنید، شپش سر به مرور کم تر می شود.

تنگ کردن واژن

 برای تنگ کردن واژن از پودر زاج سفید هم می توان استفاده کرد، اما تاثیر آن موقتی می باشد. برای انجام این کار بهتر است یک قاشق پودر زاج سفید را با مقداری آب ترکیب کنید. یک تکه پنبه را به محلول آغشته کرده سپس به دیواره بیرونی واژن بزنید و ۵ دقیقه بعد محل را شست و شوی دهید.

کاربرد زاج سفید برای دندان ها

مصرف پودر زاج سفید به مرور از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کرده و همچنین باعث کاهش خونریزی دندان ها و لثه هم می شود.

پودر زاج برای سفید کردن دندان ها

از بین بردن عفونت واژن

گاهی شاهد زخم و عفونت در دستگاه تناسلی خواهید شد که بسیار آزار دهنده است.  با استفاده از پودر زاج سفید می توان آن را رفع کرد.  زاج سفید خاصیت ضد باکتری دارد و به همین دلیل برای بهبود زخم ها و عفونت استفاده می شود. دقت کنید که زاج خریداری شده از کیفیت عالی بهره ببرد تا مشکل عفونت دو چندان نگردد. برای خرید پودر زاج سفید با کیفیت می توانید از سایت دیجی شیمی کمک بخواهید.

خاصیت ضد میکروبی

 برای استفاده از خواص ضد میکروبی، می توانید ۱۰۰ گرم سنگ زاج سفید را به خوبی آسیاب کنید تا پودر شود. سپس درون یک لیتر آب بریزید و روی حرارت بگذارید تا به مدت ۱۵ دقیقه جوش بخورد. محلولی که بدست آمده برای شست و شو و درمان بیماری ها و… کاربرد دارد.

رفع سیاهی دور چشم

 از  دیگر کاربرد های فوق العاده ای که می توانید به این سوال پاسخ دهید که پودر زاج چیست؟ مربوط به رفع سیاهی دور چشم است. برای انجام این کار باید مقداری اندک پودر زاج سفید را با دو قاشق گلاب به خوبی ترکیب کنید تا خمیر بدست بیایید. این خمیر را دور چشم بمالید تا به مدت ۱۵ دقیقه باقی بماند و سپس صورت را تمیز بشویید. برای این کار مراقب باشید تا خمیر به درون چشم وارد نشود، زیرا باعث سوزش و درد چشم می شود.

کلام آخر

ما در این مقاله تلاش کردیم تا به بررسی پودر زاج چیست؟ و کاربرد های آن بپردازیم. همان طور که گفته شد زاج شکلی جامد و بلوری شکل دارد و برای استفاده معمولا آن را با آسیاب خورد کرده و در کار های مختلف از آن استفاده می کنند. امیدواریم این مطلب برای شما کاربران گرامی مفید واقع شده باشد. خرید زاج سفید را می توانید با خیالی آسوده از کیفیت و قیمت، به سایت دیجی شیمی بسپارید. درگاه زیر شما را برای خرید زاج سفید ارزان قیمت و با کیفیت راهنمایی خواهد کرد.

About The Author

Views: 9

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 6 =