پودر نقره و قدرت انعکاس بالای آن


نقره به عنوان یک فلز براق و سفید رنگ، یکی از فلزات گرانبها به شمار می رود و بیشترین کاربرد آن ناشی از قابلیت های آن از جمله رسانایی بالا، جلاپذیری، شکل پذیری و نرم و چکش خوار بودن آن میباشد. بیشترین مصرف نقره در سالهای اخیر در صنعت و ساخت جواهرات و لوازم تزئینی بوده است. نقره دارای درخشندگی استثنایی است. قدرت انعکاس نور پودر نقره بسیار بالا است و از این رو، از آن در ساخت آینه، میکروسکوپ، تلسکوپ و سلول‌های خورشیدی استفاده می‌شود. نقره پرداخت شده، ۹۵ درصد شعاع‌های قابل رویت نور را بازتاب می‌کند. هر درصدی از نقره را می توان با طلا و با نیکل ترکیب کرد که حاصل آن یک آلیاژ سفید رنگ است. نقره با تمام فلزات نجیب مانند پالادیوم، پلاتینیوم، نیکل، مس و طلا ترکیب میشود. پوشش نوری یک یا چند لایه نازک از مواد رسوب‌بر نوری مانند یک لنز یا آینه است که باعث تغییر در بازتاب و انعکاس نور می‌شود. یک نوع پوشش نوری، پوشش آنتی رفلکس است که باعث کاهش بازتاب‌های ناخواسته از سطوح و اغلب در عینک و لنزهای عکاسی استفاده می‌شود. یکی دیگر از پوششهای نوری پوشش نوری انعکاسی (۹۹٫۹۹ درصد انعکاس) است که می‌توان برای تولید آینه از آن استفاده کرد. پوشش های نوری اپتیکی با ساختار پیچیده‌ تر، برخی از طول موج‌ها را بیشتر منعکس می‌کند. در رابطه با پودر نقره و قدرت انعکاس بالای آن بسیار می توان سخن گفت. با کارشناسان سایت سایت فروش مواد شیمیایی شیمی مارکت سپاهان همراه باشید تا در این مورد بیشتر بدانید.

 

پوشش اپتیکی نقره

پوشش‌های اپتیکی ساده، لایه‌های نازکی از فلزاتی مانند آلومینیوم هستند که بر روی شیشه رسوب می‌شوند تا سطح آینه‌ای ایجاد کنند که نقره اندود کردن نام دارد. آلومینیوم ارزانترین و رایج‌ترین پوشش مورد استفاده برای این منظور است و در طیف مرئی دارای انعکاسی حدود ۸۸ درصد الی ۹۲ درصد است. پس از آلومینیوم میتوان از نقره استفاده کرد که دارای انعکاسی بین ۹۵ الی ۹۹ درصد است که طیف فروسرخ را نیز دربر میگیرد، اما در طیف نور آبی و فرابنفش به کمتر از ۹۰ درصد می‌رسد. گرانترین فلز پوششی طلا با بهترین انعکاس ۹۸ الی ۹۹ درصد در نور فروسرخ است، اما در طول موج کمتر از ۵۵۰ نانومتر انعکاس محدودتری دارد که این امر باعث ایجاد رنگ طلایی می‌شود. با کنترل ضخامت و دانسیته پوشش‌های فلزی می‌توان انعکاس آنها را کاهش و عبور نور از آنها را افزایش داد. کاربرد پودر نقره در صنایع بسیار زیاد است و این ماده شیمیایی به خوبی توانسته است به صاحبان صنایع کمک کند.

پودر نقره و قدرت انعکاس بالای آن - سایت 30o2

 

پودر نقره و قدرت انعکاس بالای آن - سایت 30o2
اکثر این‌ فلزات‌ در جدول‌ تناوبی‌ در دسته‌ ای‌ با نام‌ فلزات‌ پلاتین‌ طبقه بندی میشوند که‌ شامل‌ روتنیم‌، رودیم‌، پالادیم‌، نقره‌، اسمیم‌، ایریدیم‌، پلاتین‌ و طلا هستند. چهار عنصر اول ‌(فلزات سبک) دارای‌ دانسیته‌ ۱۲ و چهار عنصر آخر‌ (فلزات سنگین) دارای‌ دانسیته‌ ۲۲ هستند. اغلب‌ فلزات‌ با اسیدهای‌ رقیق‌ و آب‌ ترکیب‌ میشوند‌ و هیدروژن‌ آزاد میکنند، اما این‌ فلزات‌ عوامل‌ احیاءکننده‌ یا کاهنده‌ ضعیفی‌ هستند. به عنوان مثال، رودیم یک فلز‌ سفید رنگ با‌ عدد اتمی‌‌ ۴۵، وزن‌ اتمی‌ ۹۰۵/۱۰۲، چگالی‌ ۴/۱۲ گرم‌ بر سانتی‌متر مکعب‌ و نقطه‌ ذوب‌‌ ۱۹۶۰ درجه‌ سانتیگراد‌ و مقاوم‌ در برابر خوردگی‌ است. قدرت‌ انعکاس‌ آن کمتر‌ از نقره‌ است، اما‌ مانند نقره‌ کدر و سیاه رنگ نمی‌شود، که‌ البته این‌ ویژگی‌ رودیم‌ باعث‌ استفاده از آن در رفلکتورها، آینه‌ها، جواهرات‌ و قطعات‌ با ارزش‌ تزئینی شده است. مسلما برای نقره می توان بسیار سخن گفت. نکته اینجا ست که نانوذرات نقره و یا نیترات نقره نیز که از مشتقات نقره محسوب می شوند همگی می توانند در آزمایش های علمی و صنایع مختلف مورد استفاده گسترده قرار بگیرند.

 

نقره یک فلز سفید رنگ‌ با عدد اتمی‌‌ ۴۷، چگالی‌ ۵/۱۰ گرم‌ بر سانتی‌متر مکعب‌، نقطه‌ ذوب‌ و جوش‌ به‌ ترتیب‌ ۹۶۱ و ۲۲۱۲ درجه‌ سانتی‌گراد است. پودر نقره در آب‌ نامحلول‌ و در اسید و باز محلول‌ است. قابلیت‌ هدایت‌ الکتریکی‌ و حرارتی‌ نقره در مقایسه با سایر فلزات‌ بیشتر است‌. نقره‌ در هوای‌ خالص‌ فاسد نمی‌شود. اسید کلریدریک‌ و اسید سولفوریک‌ در حرارت‌ معمولی‌ بر آنقره تاثیری ندارند، اما‌ اسید سولفوریک‌ غلیظ‌ در معرض‌ حرارت‌ با نقره‌ ترکیب‌ میشود‌ و گاز دی‌اکسید گوگرد تولید می‌کند. حلال‌ اصلی‌ نقره‌، اسید نیتریک‌ می‌باشد که‌ در دمای‌ متعارف‌ به‌ شدت‌ با نقره ترکیب‌ میشود و حاصل آن گاز سمی‌ نیتروژن‌ منواکسید است. کارشناسان سایت تخصصی شیمی مارکت سپاهان تلاش دارند تا تمامی اطلاعات مورد نیاز شما عزیزان را به خوبی انتقال دهند. به عنوان مثال چنانچه در مورد کاربرد پودر نقره در راکتورهای هسته ای و یا موارد استفاده پودر نقره در داروسازی و دندانپزشکی به دنبال اطلاعات هستید می توانید از مشاوره رایگان این کارشناسان بهره مند شوید.

پودر نقره و قدرت انعکاس بالای آن

 

قدرت انعکاس پودر نقره

با پوشاندن شیشه با لایه‌ای از آلومینیوم یا جیوه آینه‌های معمولی تولید می‌شود، اما برای ساخت آینه‌هایی با قدرت انعکاس بالا معمولاً لایه‌ای از نقره در پشت آن‌ها استفاده می‌شود. اکسیژن به نقره آسیبی وارد نمیکند. به علاوه، نقره در برابر تکثر محلول‌های نمکی مقاوم است. حمام‌های نقره کاری شامل سیانید نقره، کربنات پتاسیم، سیانید پتاسیم یا سیانید سدیم هستندو دقت داشته باشید پوشش‌های نقره که در حمام‌های سیانید تولید می‌شوند کدر رنگ هستند و باید هنگام پوشش‌کاری آنها را برش‌ داد. جلاکاری علاوه بر افزایش قیمت باعث از بین رفتن فلز نقره نیز می‌شود. در حال حاضر، حمام‌های نقره حاوی مواد افزودنی مختلف سبب ایجاد لایه‌های براق هستند. رنگ پوشش های حاوی کروم شبیه به نقره و سفید مایل به آبی هستند. قدرت انعکاس سطح کروم کاملا صیقل داده شده ۶۵ درصد است در حالی که این میزان برای نقره چیزی حدود ۸۸ درصد است. در انتهی این مقاله می توانیم بیان کنیم که هم اکنون در رابطه با پودر نقره و قدرت انعکاس بالای آن اطلاعاتی مفید را دریافت کرده ایم. شما عزیزان می توانید برای خرید پودر نقره و یا خرید نیترات نقره به سایت فروش مواد شیمیایی شیمی مارکت سپاهان مراجعه کنید.

About The Author

Views: 2

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − سه =