چگونه کلر آب را از بین ببریم؟


آیا می‌دانید مهم‌ترین دلیل از بین بردن کلر آب چیست؟

برخی افراد، ممکن است این سوال برایشان پیش آید که چرا با وجود سمی بودن کلر، در بسیاری صنایع و به خصوص در تصفیه آب از آن استفاده می‌کنند؟ اگر قرار است در آخر، کلر موجود در آب از بین برده شود، چرا برای خرید قرص کلر و خرید کلر اقدام می‌کنند؟ آیا دلیل خاصی برای این عمل وجود دارد؟

درست است که کلر سمی است، اما یکی از مهم‌ترین خواص آن، گندزدایی و ضدعفونی‌کنندگی است. کلر، از جمله مواد اکسیدکننده است و می‌تواند به راحتی، باکتری‌ها، میکروب‌ها و در کل، عوامل بیماری‌زای موجود در آب را از بین ببرد و نابود کند. به دلیل اهمیتی که نوشیدن آب سالم دارد، از کلر و خواص آن استفاده، و آب را به کمک آن ضدعفونی می‌کنند.

نکته‌ای که خوب است در ادامه صحبت در خصوص چگونه کلر آب را از بین ببریم، بگوییم، این است که وقتی آب آشامیدنی به وسیله کلر گندزدایی می‌شود، مقدار زیادی از آن، داخل آب باقی خواهند ماند. اگر این حجم از کلر باقیمانده در آب وارد بدن شود، عوارض جبران‌ناپذیری ظاهر خواهد شد. از جمله این عوارض می‌توانیم به ریزش مو، ابتلا به بیماری سرطان، بیماری‌های پوستی و درگیری‌های ریه اشاره کنیم.

خوب است یادآوری کنیم، نه تنها ورود این ماده به بدن باعث ایجاد عوارض می‌شود، بلکه حتی تماس پوست با آبی که کلر آن بیش از حد مجاز است، مشکلاتی را برای فرد ایجاد می‌کند. برای جلوگیری و اجتناب از این عوارض و مشکلات است که ما تصمیم گرفتیم در مورد این سوال مهم و اساسی، یعنی چگونه کلر آب را از بین ببریم، صحبت کنیم و اطلاعاتی را در این خصوص در اختیار شما قرار دهیم.

چگونه کلر آب را از بین ببریم؟ معرفی ۵ روش موثر برای کم کردن میزان کلر در آب

در مورد علت از بین بردن کلر در آب صحبت کردیم و الان شما به خوبی می‌دانید که چرا بعد از استفاده از کلر، باید برای کم کردن میزان آن در آب اقدام کرد. موضوعی که در اینجا می‌خواهیم به صحبت در مورد آن بپردازیم، روش‌های کاهش میزان کلر در آب است. در ادامه، ۵ روش برای کاهش میزان کلر معرفی خواهیم کرد.

۱- آب را در معرض هوای آزاد قرار دهید

آبی که می‌دانید مقدار کلر آن زیاد است، در داخل یک ظرف بدون درب بریزید و آن را در معرض هوای آزاد قرار دهید.کلر موجود در آب، با هوا واکنش نشان می‌دهد و از داخل آن خارج می‌شود. در این روش، میزان مصرف انرژی بالا نیست، اما زمان‌بر است. این، یکی از راحت‌ترین و ساده‌ترین روش‌هایی است که می‌توان در پاسخ به سوال” چگونه کلر آب را از بین ببریم” ذکر کرد.

۲- از قرص ویتامین سی استفاده کنید

دیگر روشی که برای کاهش میزان کلر در استخر به کار برده می‌شود، استفاده از قرص ویتامین سی است. این روش، هم برای آب‌های آشامیدنی و هم برای آب‌های غیر آشامیدنی مناسب است و میزان کلر را کاهش می‌دهد. دقت داشته باشید، میزان قرص ویتامین سی باید به اندازه کافی باشد تا اثر داشته باشد.

۳-از ترکیبات شیمیایی استفاده کنید

از دیگر پاسخ‌هایی که می‌توان در رابطه با سوال” چگونه کلر آب را از بین ببریم” ارائه کرد، استفاده از ترکیبات شیمیایی است. ترکیبات زیر از جمله ترکیباتی هستند که در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند و به کمک آنها میزان کلر را در آب کاهش می‌دهند:

  • کربن فعال: وقتی آب از بستر کربن فعال عبور می‌کند، مواد آلاینده، از جمله کلر که یک یون منفی است به سمت کربن‌های فعال با یون مثبت حرکت می‌کند و جذب آنها می‌شود.
  • متا بی سولفیت: از دیگر مواد موثر در کاهش میزان کلر در آب، متا بی سولفیت است. این ماده را باید زیر نظر افراد متخصص و کارشناس به آب اضافه کرد.
  • اسمز معکوس: دیگر روشی که آن نیز می‌تواند در کاهش میزان کلر، موثر واقع شود، اسمز معکوس است. در این روش، از ممبران‌های مجهز به منافذ کوچک استفاده می‌کنند. این منافذ به حدی کوچکند که به گاز کلر اجازه ورود نخواهند داد. این روش، یکی از بهترین و مفیدترین پاسخ‌ها برای سوال” چگونه کلر آب را از بین ببریم” است.

۴- دستگاه تصفیه آب بخرید

دیگر روشی که به شما کمک می‌کند برای کاهش میزان کلر آب اقدام کنید، دستگاه تصفیه آب است. فیلترهای این دستگاه، میکروب، پاتوژن، کلر، مواد معدنی، سرب، رسوبات و غیره را به خود جذب می‌کنند. نوشیدن آب سالم و خوش طعم با این دستگاه به یک رویای واقعی تبدیل شده است.

۵- آب را بجوشانید

یکی از روش‌هایی که می‌توانیم در پاسخ به سوال ” چگونه کلر آب را از بین ببریم” بیان کنیم، جوشاندن آب است. آب محتوی کلر را در یک ظرفی بدون درب بریزید و آن را بجوشانید. این روش باعث کاهش میزان کلر خواهد شد، اما میزان انرژی بالایی را مصرف می‌کند و در حین عملیات جوشاندن مقداری از آب تبخیر می‌شود.

کلام آخر

ما در این متن در مورد چگونه کلر آب را از بین ببریم، صحبت کردیم و چند روش کاربردی نیز به شما ارائه دادیم. اگر صاحب یک استخر هستید و می‌خواهید برای خرید قرص کلر به منظور گندزدایی آب استخر اقدام کنید، با کارشناسان ما در شیمی مارکت سپاهان تماس بگیرید. ما در این مجموعه، تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم تا ترکیباتی با کیفیت به دست شما برسد.

About The Author

Views: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =