کاربردهای کوره در دندانسازی


کوره‌ها یکی از تجهیزات بسیار پرکاربرد در لابراتوارهای دندان پزشکی هستند. در مقاله پیش قصد معرفی این کورها و کاربردهای آنها در دندان پزشکی را داریم.

فروش کوره آزمایشگاهی

کوره های دندان سازی

در ترمیم دندان ها و بسیاری از فرآیندهای مختلف، از سرامیک ها استفاده می شود. سرامیک ها برای شکل گیری و سفت شدن و گرفتن خواص مکانیکی مناسب لازم است تا یک عملیات حرارتی روی آنها صورت بگیرد. به این عملیات حرارتی زینترینگ (Sintering) می گویند.

زینترینگ در دندان پزشکی

زینترینگ چیست؟

زینترینگ یک عملیات حرارتی است که روی سرامیک هایی که به صورت پودری در کنار همدیگر قرار گرفته اند اعمال می شود. با اعمال حرارت این پودرها استحکام یافته و به یکپارچه می شوند. این فرآیند در دمایی پایین تر از دمای ذوب ماده صورت خواهد گرفت. با بالارفتن حرارت مواد به صورت نقطه ای ذوب شده و با کاهش دما به یکدیگر جوش می خورند. توجه شود که زینترینگ با ذوب متفاوت است.

چه موادی در این فرآیند استفاده می شوند؟

بافت اصلی دندان یک بافت سرامیکی است و به همین دلیل هم برای بازیابی عملکرد بسیاری از بخش های فوقانی دندان، از سرامیک ها استفاده می شود. یکی از پرکاربردترین سرامیک ها در دندانپزشکی زیرکونیا است. زیرکونیا در این فرآیند زینترینگ مورد استفاده قرار می گیرد.

فرآیند آن به چه شکل است؟

دندانی که قصد روکش کردن آن را دارند را ابتدا می تراشند. پودر سرامیک را با استفاده از یک مایع مخصوص به حالت خمیر در آورده آرام آرام با استفاده از قلم‌مو سعی می کنند تا آن را به شکل دندان در آورده و اصطلاحا قالبگیری کنند. این قالب را از دندان جدا کرده و پس از آن برای سفت شدن و استحکام گرفتن، آن را درون کوره زینتر می کنند تا استحکام پیدا کرده و آماده متصل کردن روی دندان شود. پس از قراردادن آن روی دندان نیز آن را مقداری می تراشند که به بهترین شکل و حالت ممکن در بیاید.

کاربرد کوره در دندانسازی

این فرآیند یکی از فرآیندهای معروف در دندانپزشکی است که کاربرد کوره را به خوبی در دندانپزشکی نشان می دهد.

About The Author

Views: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + هفت =