کاربرد آب ژاول در صنعت کاغذ سازی


کاربرد آب ژاول در صنعت کاغذ سازی

یکی از معروف ترین مواد شیمیایی سفید کننده، آب ژاول است. در لغت فارسی به آب ژاول وایتکس یا ماده ی سفید کننده نیز می گویند. از این ماده شیمیایی برای براق کردن، گندزدایی و رفع بو در منازل استفاده می کنند. آب ژاول کاربرد های بسیاری در صنعت دارد همانند، استفاده آن در صنعت نساجی، بهداشتی و از همه مهم تر در تولید و ساخت مقوا و کاغذ نقش بسزایی دارد.

صنعت کاغذ سازی از جمله صنایع مهم دنیا به شمار می ‌رود. کارخانه های کاغذ سازی کوشش می کنند تا کاغذ های مرغوبی را تولید کنند. اما دو مسئله مهم در این صنعت وجود دارد؛ مسئله اول حفظ منابع طبیعی و درختان است که باید در این مورد به حفظ منابع طبیعی توجه شود. مسئله دوم که در تولید خمیر کاغذ وجود دارد، ناخالصی ها و ترکیبات رنگی در بافت طبیعی چوب است که می تواند ظاهر کاغذ را بد نشان دهد. برای رفع چنین مشکلاتی استفاده از آب ژاول برای از بین بردن رنگ در تولید خمیر کاغذ گزینه مناسبی است.

چگونه از آب ژاول در کاغذ سازی استفاده می شود؟

آب ژاول چیست؟

در این قسمت توضیحی مختصر در زمینه ماهیت آب ژاول ارائه کرده ایم تا با درک خواص فیزیکی و شیمیایی آن، استفاده از آن در صنعت کاغذ سازی بهتر درک شود. دمای ذوب آب ژاول ۱۸ درجه سانتی گراد است و دمای جوش آن ۱۰۱ درجه سانتی گراد می باشد. این محلول یک حلال قوی است و قابلیت حل شدن در آب را دارد و خاصیت خورندگی بالایی دارد که باید قبل از مصرف، آن را با مقداری آب مخلوط کرده و سپس استفاده کرد. آب ژاول با نام های دیگر هم شناخته می شود مانند، اکسید کلرید سدیم، آنتی فرمین، هیپوکلریت، اکسی کلرید سدیم، هیپو کلریت سدیم و وایتکس است.

آب ژاول با غلظت ۵ درصد که همان وایتکس نام دارد، برای مصارف خانگی، سفید کردن و پاکسازی اجسام مورد استفاده قرار می گیرد. آب ژاولی که غلظت آن ۱۰ درصد یا بیش تر باشد، وایتکس صنعتی نامیده می شود که در صنعت استفاده می شود. از خواص آب ژاول می توان به ناپایدار بودن محلول در برابر گرمای خورشید و حرارت که خاصیت خود را از دست می دهد، اشاره کرد. آب ژاول ماده ای است که بوی زننده و تندی دارد و رنگ آن مایل به زرد است. این ماده با فرمول شیمیایی NaOCI ساخته می شود که سرشار از گاز های تند و بد بو می باشد. این ماده خاصیت ضد عفونی دارد، زیرا به دلیل آزاد شدن کلر درون آن این خاصیت را دارا می شود. خواص خطرآفرین این ماده باعث شده تا خرید آب ژاول مساله ای بسیار مهم و حیاتی باشد. شما باید به هنگام تهیه این ماده، به مرکزی مراجعه کنید که ضمن آگاهی از موارد خطرناک، حمل و نگه داری این ماده، در انبارش و جابجایی آن تا رساندن به دست شما، همه نکات لازم را رعایت کند.

ساختار مولکولی آب ژاول

از بین بردن رنگ های خمیر کاغذ با کمک آب ژاول

همان طور که می دانید چوب یکی از مواد اصلی در تهیه کاغذ است. زمانی که چوب را از جنگل ها به کارخانه های کاغذ سازی منتقل می کنند، رنگ تیره ای دارند و در اولین مرحله باید به خمیر کاغذ تبدیل شوند تا رنگ سفیدی به خود بگیرند. از بین بردن رنگ های خمیر چوب یک عمل شیمیایی محسوب می شود که در این مرحله با استفاده از آب ژاول، رنگ ها و ترکیبات ناخالصی از بین خواهد رفت و خمیر کاغذ شفاف و سفید خواهد شد. اولین محصولی که در مرحله خمیر چوب بدست می آید، کاغذ است که سطحی سفید و براقی دارد. از کاربرد های دیگر آب ژاول در صنعت کاغذی می توانیم به بازیافت کاغذ هم اشاره کنیم، به طوری که در فرآیند بازیافت کردن کاغذ برای از بین بردن رنگ ها از آب ژاول در محدوده قلیایی استفاده می کنند. اگر خمیر بدست آمده در ساخت کاغذ قهوه ای استفاده شود، دیگر نیازی به آن نیست که فرآیند رنگ زدایی انجام شود، همچنین استفاده مجدد از هیدروژن پراکسید لزومی ندارد.

از بین بردن رنگ چوب در تولید کاغذ به کمک آب ژاول

رعایت نکات ایمنی به هنگام استفاده از آب ژاول در صنعت کاغذ سازی

خواص فیزیکی و شیمیایی این ماده باعث شده تا مضرات آب ژاول نیز زیاد باشد. به همین دلیل به هنگام کار با آب ژاول توصیه می شود، نکات ایمنی را رعایت کنید. ابتدا از دستکش پلاستیکی، عینک ایمنی، لباس مخصوص کار، کفش جلو بسته، کلاه ایمنی و … استفاده کنید تا سلامت خودتان به خطر نیفتد.

آب ژاول دارای گازهای تند و بد بویی است. اگر این گاز ها به درون چشم برود، باعث قرمزی چشم، خارش و اشک می شود. آب ژاول در برخورد با پوست بدن عوارضی همچون خارش، قرمزی و سوزش  ایجاد می کند و اگر دچار حساسیت شدید سریعا به پزشک مراجعه کنید. اگر آب ژاول بر روی دست ریخته شود، سریعا محل برخورد را با آب خالص بشویید تا مشکلی پیش نیاید.

بو کردن آب ژاول باعث تنگی نفس و آسم می شود. اگر در محیطی هستید که سر بسته است و می خواهید از آب ژاول استفاده کنید، حتما درب و پنجره های محیط را باز کنید تا تبادل هوا وجود داشته باشد و برایتان هیچ آسیبی وارد نشود.

اگر به طور ناگهانی آب ژاول با فاضلاب کارخانه ارتباط پیدا کند و به محیط زیست وارد شود، به گیاهان و موجودات زنده آسیبی وارد می کند. به همین دلیل دفع پسماندهای حاوی آب ژاول هم باید با رعایت نکات ایمنی به انجام برسد. شما می توانید با مراجعه به سایت شیمی مارکت سپاهان ، از بهترین و با کیفیت ترین آب ژاول موجود در بازار بهره ببرید و هم چنین از قیمت های پایین و به صرفه آن شگفت زده شوید.

About The Author

Views: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − یازده =