کاربرد امونیاک در کودهای شیمیایی


در مقاله انواع کود شیمیایی اطلاعات کاملی را درخصوص انواع کود شیمیایی کسب کردیم. از جمله کودهای شیمیایی کودهای ازتی همانند کود فسفات آمونیوم، کود اوره،کود نیترات آمونیوم است در ادامه به توضیح انها می پردازیم:

کود فسفات آمونیوم یکی از بهترین کودها دارای خاصیت اسیدی برای شرایط خاک قلیایی است که برای خاک ایران بسیار مناسب است.

کود ازتی به صورت یون آمونیوم و نیترات و اوره قابل جذب به گیاه است. این کود ها دارای بار منفی و جذب کلوئید خاک نشده و به خوبی جذب گیاه می شود. این کود با ۲۶ درصد ازت برای چغندر کود مناسبی است.

کود اوره رایج ترین کود ازت در ایران است این کود به کود شکری معروف است و ۴۶ درصد ازت دارد، حلالیتش در آب خیلی خوب است و برای کود های محلول مناسب است.

فروش آمونیاک صنعتی

کاربرد امونیاک در کودهای شیمیایی

از مهمترین کاربرد های آمونیاک استفاده در تولید کودهای شیمیایی است. کودهای شیمیایی با درصد خلوص و ترکیبات شیمیایی مختلف، دارای تفاوت هایی در زمان کوددهی و نحوه ی پخش هستند. برخی از عناصر پرمصرف گیاهان می توان به عناصری همچون ازت، فسفر، پتاسیم، منیزیم و کلسیم اشاره کرد.

کودها بر اساس نوع عنصر، به کار رفته نام گذاری می شود (کود ازتی، کودی که در آن از ازت استفاده شده است). این کودها با بهای ارزان، کاربرد اسان، سبب افزایش محصولات می گردد ولی صدمات جدی به خاک و موجودات زنده و اکوسیستم وارد می کند؛ همچنین استفاده بیش از اندازه از ان باعث بیماری ها و افات متعددی در مزارع و باغ ها می شود. در ادامه به خواص کود ازتی می پردازیم.

فروش آمونیاک مرک

خواص کود ازتی

ازت به صورت یون های امونیوم، اوره و نیترات عناصری همانند کلسیم و پتاسیم جذب گیاه می شود. از جمله کودهای مهم تشکیل شده از ازت کود اوره، کود نیترات کلسیم، نیترات پتاسیم، نیترات امونیم، هیدرات امونیم، سولفات امونیم هستند.

  • کود اوره: اوره یک ترکیب الی معروف به کود شکری از رایج ترین و ارزانترین کودشیمیایی در ایران و جهان است. این کود با ۴۶ درصد ازت برای تهیه کودهای محلولی و محلول پاشی بر روی برگ گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد. این کود حلالیت بسیار بالایی با اب دارد بنابراین به راحتی با بارندگی و ابیاری زیاد در خاک شسته می شود. امروزه بیشتر به دوصورت کود اوره با گوگرد و کود اوره فرم مورد استفاده قرار می گیرد. کود اوره با گوگرد( کود اوره با پوشش گوگردی) دارای ۳۵ درصد ازت،  با حلالیت بالا اسید زا بوده و در برابر شستشو مقاوم می باشد این نوع کود ارازن قیمت و برای خاک های سبک و گیاهان تزیینی مناسب می باشد . کود اوره فرم با ۲۶ درصد ازت گران قیمت و اسیدزا و در مقابل شستشو مقاومت بالایی دارد این نوع کود برای چمن ها مناسب است.
  • کود نیترات کلسیم و پتاسیم: این نوع کودها درصد ازت کمی دارد و بیشتر به عنوان منبع کلسیم و پتاسیم و کمتر به عنوان منبع ازت در خاک مورد استفاده قرار می گیرد.
  • کود سولفات امونیوم: این کود با ۲۱ درصد ازت و ۲۴ درصد گوگرد و با خاصیت اسید زایی از ترکیب امونیاک و اسید نیتریک با قیمتی نسبتا گران تولید می شود و از مناسبترین کود برای مزارع ایران است. این کود به اسانی رطوبت هوا را جذب می کند و خاک به صورت گوله ای در می اید و به به شدت قابل اشتعال است به گونه ای که با وارد شدن ضربه اتش سوزی اتفاق می افتد. کود سولفات امونیوم به عنوان کاهش دهنده ph در خاک های قلیایی با ph بالا به کار میرود همچنین برای خاک های اهکی گزینه ی مناسبی است.
  • کود نیترات امونیم: این کود گران قیمت با ۲۶ درصد ازت و ۳۳ درصد نیتروژن قابل جذب گیاه، برای چغندر قند مناسب است؛ در این نوع کود بسیار حساس به شستشو ، نیترات با بار منفی در معرض اب، شسته شده و امونیاک با بار مثبت جذب کلوئید خاک می شود و به صورت نیترات در می اید
  • کود فسفات امونیوم: کود فسفات امونیوم تشکیل شده از ۱۷ درصد ازت و ۲۶ درصد اسید فسفریک با قیمتی مناسب و مقاومت کم در شستشو نسبتا اسید زا است.
  • هیدرات امونیم: این نوع کود از حل شدن امونیاک در اب به دست می اید برای بهبود کیفیت محصولات قبل از کاشت در زیر لایه های خاک به وسیله ی سرنگ های مخصوص قرار می گیرد.

برای بررسی کود ها از لحاظ کیفی ( مقدار مصرفی در کشاورزی، عناصر تشکیل دهنده، میزان الاینده زیست محیطی کود و کیفیت کود) در ازمایشگاه های انالیز استفاده می شود.

 

About The Author

Views: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =