کلرید روی چه کاربردی دارد

یکی از انواع مواد شیمیایی صنعتی که دارای کاربرد زیادی در صنعت می باشد کلرید روی با فرمول شیمیایی ZnCl۲ می باشد. در استفاده از کلرید روی به عنوان یکی از مواد شیمیایی صنعتی باید نکاتی فنی و ایمنی را بدانید که در ادامه به آن می پردازیم پس در ادامه مقاله همراه ما باشید.

کلرید روی به شکل عمومی رنگی ندارد و بی رنگ و یا سفید است. کلرید روی جذب خوبی برای آب دارد و قابلیت حل شدن در آب در این مواد شیمیایی بسیار بالا بوده و به همین دلیل باید دور از آب از آن نگهداری نمود.

ساختمان و خاصیت های کلرید روی

کلرید روی به عنوان یکی از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی ساختمان چند شکلی دارد که چهار ساختار آن شناخته شده است. کلرید روی قابل حل در متانول، اتانول، گلیسرول و استن واتر می باشد. کلرید روی به شکل گرانول یوده و مزه تندی دارد.

ایمنی در استفاده از کلرید روی

کلرید روی به عنوان یکی از مواد شیمیایی اگر در تماس با پوست قرار بگیرد باعث سوزش پوست می شود. و در صورتی که کلرید روی با پوست تماس پیدا کند باید ضمن پاک کردن آن از روی پوست محل را با اب و صابون به خوبی بشویید. اگر کلرید روی به داخل دهان برود هم باعث سوزش گوارش می شود و اگر با چشم برخورد کند باید چشم را به خوبی با آب شستشو دهید. با توجه به نکاتی که در باره این نوع از مواد شیمیایی صنعتی کردیم باید در هنگام استفاده از آن از روپوش آزمایشگاهی استفاده نمایید.

کلرید روی چه کاربردی دارد

این نوع از مواد شیمیایی برای سنتز ارگانیک و عالی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین کلرید روی می تواند به عنوان یکی از مواد شیمیایی آزمایشگاهی در آزمایشگاه مور استفاده قرار بگیرد و به عنوان اسید لوییس از آن استفاده می شود. کلرید روی همچنین در واکنش های آلی بسیار دیگری نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

از محلول آبی کلرید روی همچنین در صنایع نساجی و کاغذ استفاده می شود. این نوع از مواد شیمیایی به عنوان ضد حریق برای پارچه استفاده می شود.

از آن جا که این نوع از مواد شیمیایی می تواند باعث مرگ سلول شود بنابراین برای درمان سرطان پوس از کلرید روی استفاده می شود. ولی انواع تقلبی این نوع از مواد شیمیایی آزمایشگاهی بسیار زیاد است و به همین دلیل بهتری است از روش های دیگری برای درمان سرطان پوست استفاده شود.

کلرید روی همچنین باعث رشد گیاهان می شود بنابراین در کشاورزی نیز از این نوع از مواد شیمیایی استفاده می شود.

از دیگر کاربردهای این نوع از مواد شیمیایی می توان به استفاده از کلرید روی در سلول هلی خشک اشاره نمود. کلرید روی همچنین باعث جدا کردن روغن از آب مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده در صنایع چوبی برای محافظت از چوب از دیگر کاربردهای کلرید روی می باشد. برای زدودن نمک و اکسید از روی سطوح فلزی نیز می توان از این نوع از مواد شیمیایی بهره گرفت.

شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره انواع مواد شیمیایی از جمله مواد شیمیایی آزمایشگاهی و مواد شیمیایی صنعتی با این شرکت تماس بگیرید و از کارشناسان ما مشاوره دریافت نمایید

About The Author

Views: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 16 =