گوگرد گرانوله چیست و چه فوایدی برای کشاورزی دارد

استفاده از کود ها در صنعت کشاورزی امروزه بسیار مورد توجه بوده است درختان برای بار دهی مناسب و عالی علاوه بر خاک مناسب و نور و شرایط آب و هوا نیاز به استفاده از کود نیز دارند. یکی از مناسب ترین کود های تقویت خاک درختان و گیاهان کود گوگرد گرانوله است که این کود دارای بالاترین میزان گوگرد به مقدار ۵۸% است. یکی از عنصر های بسیار مهم و پر کاربرد در گیاهان استفاده از گوگرد می باشد که این ماده برای رشد گیاه از اهمیت بالایی برخوردار است. می توان گوگرد را به صورت کود در انواع کود های کشاورزی تهیه کرد که با توجه به نیاز گیاه و درخت نوع مشخصی از کود گوگرد مورد استفاده قرار می گیرد.

کود گوگرد گرانوله یکی از پر فروش ترین انواع کود های کشاورزی است که با دارا بودن درصد گوگرد مناسب بسیار برای گیاهان موثر است مانند سایر کود های فسفاته نحوه مصرف این کود هم قبل از کاشت است. استفاده از گوگرد گرانوله علاوه بر کنترل برخی از عوامل بیماری زا قارچی نظیر سفیدک برای اصلاح خاک های شور و قلیا و کاهش موضعی PH خاک های آهکی و تامین سولفات مورد نیاز گیاهان و افزایش حلالیت عناصر کم مصرف و پر مصرف بسیار کاربرد دارد. برای گیاهان گوگرد به صورت سولفات در خاک های معدنی قابل استفاده است.

مزایای گوگرد گرانوله

گیاه برای رشد کافی نیاز به مقدار مورد توجهی سولفات دارد با استفاده از گوگرد گرانوله علاوه بر کاهش موضعی PH خاک ها قلیای آهکی، سولفات مورد نیاز رشد گیاه نیز تامین می شود. از مهم ترین مزایای گوگرد گرانوله می توان به افزایش عناصر و ریز مغذی های خاک و کنترل تعدادی از عوامل بیماری زا مثل قارچ سفید و ضد عفونی کردن خاک، کمک به سلامت محیط زیست و . . . اشاره کرد. استفاده از گوگرد گرانوله باعث فعال شدن میکروب های مفید درون خاک می شود زیرا مواد آلی که در کود گوگرد گرانوله وجود دارد عمل اکسیداسیون بیولوژیکی در خاک را آسان می کنند. استفاده از کود گرگرد گرانوله باعث بهبود ۳۰ تا ۶۰ درصدی خواص فیزیکی و شیمیایی خاک می شود. به راحتی می توانید تا با استفاده از دستگاه های کودپاش کود گوگرد گرانوله را به خاک بیافزاید.

خرید کود گوگرد

میزان مصرف کود گوگرد گرانوله

درباره گوگرد گرانوله گفتیم که این نوع کود حاوی ۸۵ در صد گوگرد است.که باید قبل از کاشت مشابه کودهای فسفاته مصرف شود. تامین نیاز های گیاه و خاک از جمله مزایای کود گوگرد گرانوله است که علاوه بر این موارد با کاهش PH موضعی خاک های آهکی، مواد مورد نیاز رشد را برای خاک تامین می کند. با توجه به نوع کود بهتر استا تا از کود گوگرد گرانوله پیش از کشت محصول استفاده شود. فصل پاییز یکی از مناسب ترین زمان ها برای مصرف کود گوگرد گرانوله در خاک های کشاورزی است برای نتیجه گیری از کود گرانوله بهتر است تا کشاورزان قبل از استفاده از این نوع کود خاک را مورد آزمایش قرار دهند تا نیاز گیاه مورد بررسی قرار بگیرد.
میزان مناسب کود برای هر هکتار حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم است که با استفاده از دستگاه کود پاش به خاک افزوده می شود. برای ترکیب با خاک بهتر است تا بعد کود پاشی با عمل شخم زدن، کود را به عمق خاک نفوذ داد. میزان کود می تواند با توجه به نوع کاشتمتغییر باشد این میزان برای کشت های گلخانه ای به ازای هر مترمربع، حدود ۲۵۰ گرم است که باید به خوبی کود را با خاک مخلوط کرد. همچنین با توجه به سن و نوع درخت استفاده برای مصارف باغی، به مقدار ۱ تا ۳ کیلوگرم کود گوگرد است.

 

دلیل استفاده از کودهای گوگردی

خاک ها همه ی مواد مغذی و آلی را برای رشد گیاه ندارند بسیاری از خاک ها دارای آهک و کمبود بسیاری از مواد مغذی هستند که نیاز به استفاده از گوگرد گرانوله دارد گوگرد گرانوله دارای خاصیت اصلاح است. و استفاده از کود گوگرد گرانوله باعث بهبود خواص فیزیکی، شیمیایی و زیستی خاک می شود. علاوه بر تامین مواد آلی برای گیاه استفاده از گوگرد باعث افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماری ها و آفت ها و تنش های محیطی می شود.

ترکیبات کود Granular Sulfur

ترکیبات کود گوگرد حاوی ۸۵ درصد گوگرد و ۱۰ درصد بنتونیت است. معمولا در برگ های گیاهان به مقدار زیادی گوگرد وجود دارد و جزء تشکیل دهنده های پروتئینی در گیاه می باشد. نقش گوگرد در گیاه علاوه بر به تولید اسید های آمینه، در سنتر پروتئین ها نیز قابل مشاهده است. در زمینه تشکیل ویتامین های ضروری گیاه و برای فرآیند های متابولیسمی گیاه نیز گوگرد نقش بسیار زیادی را دارد. برخی از سبزیجات با وجود ترکیبات فرار گوگرد از بو و عطر بسیار بالایی برخوردار هستند. وجود ترکیبات متورم شونده کود ها در خاک از مزایای کود گوگرد گرانوله است که وقتی در خاک متلاشی می شوند برای گیاه قابل جذب می شود.

ضرورت خرید کود گوگرد گرانوله

توجه کشاورزان و کارشناسان حوزه کشاورزی، به اهمیت تغذیه گیاه باعث شده تا اهمیت ضرورت خرید کود گوگرد گرانوله بیشتر از قبل مورد توجه باشد. استفاده از کود گرانوله باعث بازدهی بهتر و کیفیت بالای دانه ها و میوه ها می شود و همچنین تاثیر بالایی در افزایش ماندگاری میوه ها دارد. استفاده از گوگرد گرانوله باعث تنظیم ph خاک می شود در صورتی که به خوبی تنظیم نشده باشد، باعث از بین رفتن موجودات مفید خاک می شود. کاهش ph خاک از مزایای کود گوگرد گرانوله است.
با توجه به این که عواملی مثل آبشویی ، فرسایش ، تلفات گازی و برداشت گیاه مقدار زیادی از گوگرد خاک کاسته می شود. می توان کمبود علائم گوگرد را در بسیاری از گیاهان با علائمی مثل رنگ پریدگی، کوتاهی و کوچکی بوته، ساقه های کوتاه تر و نازک تر از حد معمول، سطح برگ کوچک و تعداد برگ ها کم و میزان تعداد و وزن میوه کم مشاهده کرد

فواید کود گوگرد گرانوله

بالا رفتن افزایش عملکرد کمی و کیفی محصول از مهم ترین فواید استفاده از کود گوگرد گرانوله است استفاده از گوگرد گرانوله با افزایش دادن قابلیت جذب عناصر غذایی و ریزمغذی در خاک به رشد بهتر گیاه کمک می کند میکروب های مفید خاک برای فعال شدن نیاز به کود دارند وجود مواد آلی موجود در کود باعث فعال شدن میکروب های مفید خاک و عمل اکسیداسیون بیولوژیکی می شود که با ضد عفونی نمودن تدریجی خاک به سلامت محیط زیست کمک زیادی می کند.

About The Author

Views: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =