airloy ها نسل جدید ایروژل ها! (خبر و ویدئو)

آئروژل‌ها برای مدتی ماده‌ای بسیار پر استفاده محسوب می‌شدند اما این اختراع جدید، باعث بهتر و پر استفاده‌تر شدن این تکنولوژی شده است. آئروژل یک ماده‌ی بسیار سبک است که با خارج کردن مایع از درون ژل به وسیله‌ی فرآیندی که به آن فوق بحرانی(supercritical) می‌گویند، تولید می‌شود. اغلب آئروژل ها از سیلیکا ساخته می‌شوند. اما این ماده، باعث ترد و شکننده شده آئروژل می‌شود. بعد از سالها پژوهش، دانشمندان ناسا و دیگر شرکت‌های مستقل یک محصول جدید به نام airloy ساخته‌اند.

این ماده استحکامی مانند پلاستیک ها و وزن کم و هدایت حرارتی مانند آئروژل‌ها دارد. Airloy های بر پایه‌ی پلیمری خاص، می‌توانند به شکلی مهندسی بشوند که تا ۲۰۰۰۰ برابر وزن خودشان را تحمل کنند. تفاوت بین آئروژل‌ها و airloy‌ها در ویدئو زیر نشان داده شده است.

ویژگی‌های ابرعایقی مشاهده شده در این ماده، باعث تعجب دانشمندان شده است و باعث شده ساخت لایه‌های عایق نازک خیلی سبک امکان پذیر بشود.  این ماده نه تنها عایق حرارتی است، بلکه عایق صدا هم هست. در حقیقت در زمینه‌ی آکوستیک بودن، این ماده ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ برابر بهتر از هر محصول دیگری در بازار است. ناسا یک airloy نازک منعطف برای استفاده در صنایع فضایی و موشک‌ها ساخته است.

 

airloy ها نسل جدید aerogel ها

صفحه‌ی پلیمری منعطف بهبود یافته توسط ناسا

این ماده حتی می‌تواند شفاف ساخته شود تا اجازه ورود نور خورشید را بدون از دست دادن مقاومت حرارتی بدهد. آینده این ماده در دست طراحان و مهندسانی است که در حال فعالیت بدون وقفه بر روی این ماده هستند.

 

About The Author

Views: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 13 =